Vlissingse kunstenaar Jan Haas (77) overleden 5 m OOSTKERK CULTUREEL PODIUM De Oostkerk in Middelburg is vanaf medio maart volgend jaar volop in bedrijf als cultureel podium. Er komen akoestische concerten, lezingen, debatten, tentoonstellingen en andere activiteiten. De officiële opening is voorzien in april 2019. De Protestantse Ge meente Middelburg draagt de Oostkerk zaterdagmiddag 24 november over aan Stichting Monumentenbezit, die valt onder de Nationale Monu mentenorganisatie. De stichting, de kerkelijke gemeente, de provin cie en de gemeente Middelburg hebben ieder een half miljoen euro op tafel gelegd. Dankzij dit geld is het onderhoud van het mo numentale gebouw verzekerd. Een nieuwe stichting gaat de ex ploitatie van de kerk doen en er ac tiviteiten organiseren. Dat gebeurt onder leiding van Leo Hannewijk. De oud-directeur van Film by the Sea heeft vanaf vandaag zowel de Oostkerk als de nabijgelegen Zeeuwse Concertzaal onder zijn hoede. Om de toon te zetten en meteen duidelijk te maken wat de ambi ties zijn met het gebouw, verzorgt de Nederlandse Bachvereniging op 24 november (de dag van de overdracht) er 's avonds een con cert. Artistiek leider Shunske Sato heeft daarvoor een speciaal pro gramma samengesteld met wer ken van Johann Joachim Quantz, Nicola Porpora, Carl Philipp Ema- nuel Bach, Antonio Vivaldi en Jo hann Sebastian Bach. De kaartver koop, via Zeelandtheaters, begint eind deze week. „Dat wordt een heel bijzonder concert", zegt Hannewijk. „Het zijn ook de eerste zaken die zicht baar worden van de nieuwe Oost kerk, al duurt het tot half maart voordat we echt van start gaan." Hij is nog volop bezig met het opzetten van de stichting. In de cember begint een crowdfunding, noodzakelijk om het gebouw ge schikt te maken voor activiteiten. Particulieren en bedrijven kunnen investeren door een van de hui dige, niet meer geschikte stoelen te kopen. De opbrengst is vooral bestemd om nieuwe stoelen aan te schaffen en het geluid in orde te brengen. Door de gebrekkige verwarming zal de Oostkerk de eerste periode alleen van maart tot november in gebruik zijn. „We hopen in 2020 ook de verwarming te kunnen aanpakken, zodat we het hele jaar door actief kunnen zijn", zegt Hannewijk. De programmering begint al vorm te krijgen. „Er komen hart stikke leuke dingen aan. Zo ben ik met Franca Treur heel concreet be zig om een lezingenserie over ge loven op te zetten. Maar er komen ook allerlei verzoeken binnen, bij voorbeeld om de Matthaus Passion uit te voeren." Daarnaast wil University Col lege Roosevelt er activiteiten orga niseren en is de kerk te huur voor bijvoorbeeld diners en presenta ties. „Het moet een levendig ge bouw worden waar het liefst elke dag iets bijzonders te doen is", zegt Hannewijk. „Op deze manier wordt de kerk teruggegeven aan de gemeenschap en maken we er iets van waar heel Middelburg iets aan heeft." Jan Haas werd in 1941 geboren in Jakarta, het toenmalige Batavia. Met zijn ouders belandde hij begin jaren vijftig in Zeeland. Na om zwervingen in binnen- en buiten land vestigde hij zich in de jaren zestig definitief in Vlissingen als beeldend kunstenaar. Haas was veelzijdig, gebruikte uiteenlopende vormen en tech nieken. Hij begon als tekenaar en graficus, maar ontwikkelde zich later ook als schilder, beeldhouwer en aquarellist. Daarbij volgde hij, los van wat dat op dat moment gangbaar was in de kunst, zijn ei gen weg, op zoek naar het avon tuur. Haas werkte vaak vanuit vastomlijnde thema's, niet zelden geïnspireerd door zijn verre reizen. Zijn persoonlijke favoriet was 'Het Paar' in het Nollebos De werken die hij in opdracht maakte voor de openbare ruimte, doorgaans bronsplastieken, zijn letterlijk beeldbepalend gewor den. De meeste zijn te zien in Vlis singen, zoals de zeevaartscholier en admiraliteitsmoeder Maayken Jans Evertsen op de boulevard. Zijn persoonlijke favoriet was Het Paar in het Nollebos: een man en een vrouw die zitten op stoelen van twee meter hoog, in wankel evenwicht. Haas vervaardigde ook het watersnoodmonument inCo- lijnsplaat. Het Museum Veere eerde hem twee jaar geleden met een grote overzichtstentoonstelling, die zijn veelzijdigheid onderstreepte. Hij werkte nooit met schetsen of fo to's, zei hij bij die gelegenheid. „Ik zie beelden achter mijn ogen. En vanuit die beelden, die blijven hangen in mijn hoofd, ontstaat mijn werk." Haas wordt in besloten kring ge cremeerd. donderdag 1 november 2018 GO 'Liefst elke dag iets bijzonders' Rolf Bosboom Middelburg L.,. De Oostkerk in Middelburg rolt de rode loper uit. FOTO RUDEN RIEMENS Jan Haas in 2016 bij zijn beeld Het Paar. foto lex de meester Kunstenaar Jan Haas, vooral be kend van zijn bronzen beelden in Vlissingen, is dinsdag overleden. Hij was al enige tijd ziek. Haas is 77 jaar geworden. Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33