Introductie korting 4 Ed Nijpels: Zeeland is een voorbeeld voor de rest van het land Meer weten? Bel 070 30 76 700 of kijk snel op nrv.nl Meeste jeugdzorg in Terneuzen Onder leiding van Ed Nijpels moe ten meer dan honderd partijen die meepraten in het landelijke Kli- maatberaad rond de kerst hebben uitgedokterd wat nodig is om de uitstoot van CO2 in 2030 met 49 procent terug te dringen. Den Haag gaat niet voorschrijven hoe Zeeland dat moet aanpakken, zei Nijpels tijdens een drukbe zochte bijeenkomst in CCXL in Vlissingen. „De gemeenten staan het dichtst bij de burger, dus daar moet het worden georganiseerd." Nederland is opgedeeld in 30 re gio's die volgend jaar elk een eigen regionale energiestrategie moeten presenteren. Zeeland is er een van. Gisteren vond de kick-off plaats die moet leiden tot een Zeeuws ener gieakkoord. Nijpels: „Elke regio krijgt een taakstelling, maar hoe u het gaat doen is uw eigen beslis sing." 'Grootste verbouwing' Samen met gedeputeerde Ben de Reu ging Nijpels in een huiskamer achtig decor in gesprek met inter viewer Rogier Elshout, die ook het publiek een grote inbreng gaf. Er werd veel gediscussieerd over de kosten van wat Nijpels 'de grootste verbouwing van Nederland' noemde, en hoe die kosten moeten Die redenering stelde lang niet iedereen gerust. Per gezin gaat het toch al gauw om honderden euro's per jaar. „Dit gaat vooral een sociale operatie worden", waarschuwde De Reu. En daar komt wel wat dwang bij kijken. Zowel De Reu als Nijpels gaf aan dat politici harde keuzes niet uit de weg kunnen gaan. „Draagvlak is de vluchtheuvel van bange politici", zei de klimaat voorzitter. „Natuurlijk kijk je altijd of je mensen mee kan nemen, maar soms moet je ook gewoon een be sluit nemen." Nijpels constateerde dat Zeeland behoorlijk op koers ligt, met de co- worden verdeeld. Volgens het Centraal Planbureau is voor de operatie in 2030 zo'n 3 tot 4 miljard euro extra nodig. Nijpels rekende dat terug tot 55 cent per Nederlander per dag. Ter vergelij king: de Nederlanders geven op dit moment per jaar 1 miljard euro uit aan roken. Ik hoef hier geen advies achter te laten operatie voor windmolenpark Krammer, een aantal zonneparken en een testcentrum voor getijden- energie in aanbouw. „Een nationaal record", juichte hij, toen directeur Koen Verbogt van Enduris vertelde dat in Zeeland al een op de zeven huishoudens zonnepanelen op het dak heeft. „Ik hoef hier geen advies achter te laten", concludeerde Nijpels. „Be drijven, maatschappelijke organisa ties en overheden zijn al aan het werk gegaan. Zeeland is een voor beeld voor de rest van het land, zo wel op het gebied van eigen initia tief als samenwerking." neemt je mee r\l Boek voor VLISSINGEN Eén op de acht minderjarigen in de gemeente Terneuzen krijgt jeugdzorg. Dat is het hoogste aandeel in alle Zeeuwse gemeenten. In Veere doen jongeren onder de 18 jaar het minst een beroep op jeugd zorg (6,7 procent). Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek over het eerste halfjaar. Het gaat om zorg aan minderjarigen met psychische problemen, een verstandelijke beperking of op- voedproblemen. Na Terneuzen (12,1 procent) doen ook jongeren in Tholen (10,7 procent) en Goes (10,4 procent) verhoudingsgewijs vaak een beroep op jeugdzorg. Minderjarigen in Veere krijgen het minst vaak jeugdzorg, aldus het CBS. Daarna volgen de ge meenten Hulst (8,3 procent) en Schouwen-Duiveland (8,4 pro cent). Het CBS geeft geen verkla ring voor de verschillen. Landelijk kreeg in het eerste halfjaar 9,5 procent van alle Ne derlandse jongeren tot 18 jaar jeugdzorg. donderdag 1 november 2018 GO Klimaataanpak ruim op koers In het bijzijn van Ed Nijpels, voorzitter van het landelijke Kli- maatberaad, is gisteren in Vlis- singen een begin gemaakt met een Zeeuws energieakkoord. „Zeeland is een voorbeeld voor de rest van het land", aldus Nij pels. Ernst Jan Rozendaal Vlissingen Ben de Reu (r) en Ed Nijpels in gesprek over het Zeeuwse energieakkoord. FOTO LEX DE MEESTER -Ed Nijpels, voorzitter van het landelijke Klimaatberaad Nog 6 dagen Introductiekorting. Bekijk en boek nu een onvergetelijke rondreis met een forse introductiekorting tot €200 korting per persoon. Vertrekken t/m oktober 2019. Magisch Marokko Groepsreis 11 dagen, al vanaf Bezoek de vier koningssteden, doorkruis het Atlasgebergte en ervaar de Sahara Georgië Armenië Groepsreis 13 dagen, al vanaf Verken Tbilisi, Jerevan, kathedralen en kloosters en ontmoet de gastvrije bevolking Kleurrijk Cuba Groepsreis 16 dagen, al vanaf Koloniale steden, kleurrijke oldtimers, witte zandstranden en swingende Cubanen Relaxt Zuid-Afrika Groepsreis 28 dagen, al vanaf Geniet ongehaast van highlights als Kruger, Swaziland, Drakensbergen en Kaapstad Hoogtepunten van West-Amerika Groepsreis 15 dagen, al vanaf Een roadtrip langs San Francisco, Las Vegas, Grand Canyon én Los Angeles Volop inspiratie en veel meer reizen? Ga naar nrv.nl/introductiekorting Prijs incl. korting. Excl. reserveringskosten 25,- en calamiteitenfonds 2,50 per boeking. Kijk voor de voorwaarden op NRV.nl. 12oor neemt je mee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 32