M Een robbertje Cvechten' over twee meter 3 Ergens in Zeeland... DE PRAKTIJK weest. In plaats daarvan is de wijk agent toen op de dader afgestapt en heeft hem te kennen gegeven: het misbruik moet stoppen, we houden je in de gaten. Een ander voorbeeld: overbelaste mantelzorgers, die uit onmacht mishandelen. Die ga je ook niet vervolgen. Zulke gevallen zie je dus niet in de cijfers van jus titie terug." Sinds de oprichting van Mentor schap Zeeland is het aantal cliënten alleen maar gegroeid. Op dit mo ment zijn er 115 vrijwillige mento ren, die 164 cliënten onder hun hoede hebben. „We verwachten dat dit aantal de komende jaren verder Zulke gevallen zie je dus niet in de cijfers van justitie terug zal stijgen. Dat betekent dat we meer mentoren nodig hebben", voorspelt Colijn. Vertegenwoordi gers van bijna twintig Zeeuwse maatschappelijke organisaties en (semi)overheden zetten donderdag 8 november bij Emergis in Kloe- tinge hun handtekening onder een verklaring: samen gaan ze de strijd aan tegen ouderenmisbruik en - mishandeling. De ondertekening van de intentieverklaring Oude renmishandeling, tijdens de vie ring van het tienjarig bestaan van Mentorschap Zeeland, is het sluit stuk van het projeet 'Samen werken aan Met Mentorschap in Veilige Handen'. Mentoren werden afgelo pen jaar getraind om signalen van ouderenmishandeling te herken nen en actie te ondernemen. Ook werden goede afspraken voor sa menwerking gemaakt met keten partners (welzijnsstichtingen, mantelzorgorganisaties, notarissen, zorgorganisaties, bewindvoerders, het Meld- en Actiepunt Bemoei- zorg, banken en politie, Veilig Thuis Zeeland). Niet onbelangrijk: in bijzondere situaties worden de kosten voor mentorschap of be wind vergoed. Provinciale Staten nemen op 7 de cember een besluit over de Kader nota Natuurwetgeving. Daarin staat onder meer dat de provincie 'duidelijke en meetbare eisen' wil stellen aan het aantal bomen dat na het kappen van meer dan 20 stuks moet worden teruggeplant. Nu is de enige eis dat nieuwe bo men binnen tien jaar 'een gesloten kronendak' vormen. Dat is in de praktijk onduidelijk. Daarom is het de bedoeling dat bij nieuwe be planting de bomen niet meer dan 10 meter uit elkaar mogen staan. Op die manier blijft het laan-idee over eind en wordt 'verschraling van het landschap tot een minimum be perkt'. Het waterschap heeft hier grote moeite mee. Dat wil minder bo men terugplanten. Overleg met ge deputeerde Carla Schönknecht heeft niet tot een compromis ge leid. „Het was een goed gesprek, maar we komen niet nader tot el kaar", zegt dagelijks bestuurder Rian de Feijter. „De provincie houdt vast aan ro meter en wij aan t2 meter." Op het moment dat Pro vinciale Staten instemmen met 10 meter, heeft het waterschap een Wat de provincie doet voelt als knabbelen aan ons beleidsplan fors probleem. In het beleidsplan beplanting, dat loopt tot en met 2025, is uitgegaan van t2 meter. Die afstand wordt ook nu al aangehou den. „Als we in december vastgepind zouden worden op 10 meter, is dat lastig", zegt De Feijter. „Dat voelt als knabbelen aan ons beleidsplan, dat wel is goedgekeurd door de pro vincie, de gemeenten en de terrein beheerders." Het waterschap zegt dat een grotere afstand alleen maar goed is: de bomen kunnen zich be ter ontwikkelen, er wordt minder dood hout gevormd, ze vergen minder onderhoud naarmate ze ouder worden en gaan langer mee. „Plantafstand is geen wetenschap", zegt Bert-Paul de Kam, beleidsme dewerker groen bij Scheldestro men. „Wij zijn van mening dat als we op T2 meter terugplanten, de bo men zich goed kunnen ontwikke len en dat tegelijkertijd het laan idee behouden blijft. Bij 10 meter gaan ze op een gegeven moment zichzelf en elkaar in de weg zitten." Een wat grotere afstand is voor het waterschap ook nodig om het on derhoud aan de sloten te kunnen uitvoeren. Doordat de machines groter zijn geworden, hebben ze bij 10 meter vaak te weinig ruimte om te manoeuvreren. Overigens hanteert het waterschap niet in alle gevallen 12 meter als af stand. Dat is het maximum. Als de situatie erom vraagt, worden de bo men wat dichter op elkaar gezet, vaak 8 of 10 meter. „We leveren maatwerk en zijn flexibel, maar we willen ons beleid wel als richtlijn houden", zegt De Kam. Het rooi- en plantseizoen begint deze maand en loopt tot eind maart. De komende tijd gaan zo'n 2400 bomen tegen de vlakte en worden er bijna 1900 geplant. donderdag 1 november 2018 waar dat niet meer is Bij ouderenmishandeling speelt onmacht vaak een rol. foto ceesschilthuizen/foto ter illustratie -Lian Colijn, Mentorschap Zeeland ...woont een hoogbejaarde vrouw alleen die een hersen bloeding krijgt. Met behulp van thuiszorg blijft ze in haar appartement wonen. Ook de buren bekommeren zich om haar - en om haar portemon nee. Ze isoleren haar van de buitenwereld en bedreigen de thuiszorg. Een hulpverlener grijpt in. Via de rechter is er nu bewindvoering en mentor schap. ...begint een weduwe te de menteren. Een familielid neemt de financiën over en zet de rest van de familie bui tenspel. Ze mogen niet meer op bezoek komen. Ondanks de dreiging die van hem uit gaat, zoekt de familie contact met Mentorschap Zeeland. De kantonrechter grijpt in. ...is een oude man met psy chische problemen langzaam aan het vervuilen. Zelden komt een van zijn kinderen kijken. Wel worden zo nu en dan vreemde geldbedragen opge nomen. Mentorschap neemt het over en zorgt dat meneer in een verzorgingshuis komt. ...verliest een oude man zijn vrouw. De weduwnaar is hier erg van in de war. Gelukkig bekommeren 'goede vrienden' zich over hem. Ze schaffen - van zijn geld - een auto aan om hem te bezoeken, vertelt hij aan de buren. Als meneer in het ziekenhuis terechtkomt, wordt beginnende dementie geconstateerd. Mentorschap en bewind worden ingesteld. Moet er tien of twaalf meter af stand zijn tussen nieuw ge plante bomen in Zeeland? Wa terschap Scheldestromen en de provincie komen er samen maar niet uit. Het waterschap vindt twaalf meter prima, de provincie gaat voor tien meter als maxi mum. Rolf Bosboom Middelburg -Rian de Feijter, waterschap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31