g-3 Theater over ziekenhuizen SP hekelt werven van chauffeurs Connexxion Vlaams Einde380kV-klus kost Heijmans 10 miljoen 2 Misbruikt, mishandeld, uitgebuit: Mentorschap Zeeland ontfermt zich al tien jaar over de kwetsbare medemens. MENTORSCHAP ZEELANDA Commentaar De Tweede Kamer maakt theater over het einde van het MC Slotervaart en de IJsselmeerziekenhuizen en over de abrupte verhuizing van patiënten. Minister Bruno Bruins wordt terecht verweten dat hij de ernst van de situatie niet heeft ingezien en dat hij niets deed om een soepele slui ting af te dwingen. Maar wie Bruins wat verwijt, moet ook kri tisch naar zichzelf kijken. Het MC Slotervaart was al jaren in grote moeilijkheden. En sinds afgelopen zomer is het geen ge heim dat ook de IJsselmeerziekenhuizen aan de rand van af grond stonden. Waren de zorgspecialisten van de Kamerfrac ties in slaap gevallen? Wie had aan de bel getrokken als zorg verzekeraar Zilveren Kruis opnieuw een noodkrediet had gege ven? Het is niet fraai dat patiënten last hebben van de gefor ceerde sluiting, maar doormodderen had zeker ook risico's op geleverd. De commotie over het lot van de huidige patiënten mag de politiek niet afleiden van twee belangrijke vragen. De eerste gaat over de acute zorg in de polders. Hoe pakken we dat aan? In Lelystad is een voorziening voor spoedeisende hulp en ver loskunde nodig. Dat ziet Bruins gelukkig ook in. De tweede vraag is lastiger. Is deze affaire aanleiding om terug te komen op het toestaan van marktwerking in de zorg? Wie vindt dat de zorg een overheidstaak is, ziet in deze ziekenhuisellende wel licht een extra argument. Publiek of privaat, zeker is dat elk zie kenhuis uiterst solide moet zijn. Patiënten hebben al zorgen ge noeg. Patiënten hebben last van snelle sluiting, maar doormodderen had zeker ook risico's opgeleverd Volgens SP-Statenlid Sjaak Rijkse werken buschauffeurs eerst ander halfjaar via een uitzendbureau, dat van hun loon geld inhoudt voor hun opleiding. Pas na die termijn kunnen ze een contract krijgen bij Connexxion. Rijkse vraagt of het provinciebestuur bereid is in te grijpen en stappen te ondernemen tegen de vervoersmaatschappij. Chauffeurs worden geworven via uitzendbureaus, bevestigt woord voerster Sigrid Homminga van Connexxion. „Die gaan voor ons op zoek naar gecertificeerde werkne mers. Het is aan het uitzendbureau om ingeschreven werkzoekenden te begeleiden naar een baan en dus bijvoorbeeld te helpen bij het vol gen van een opleiding of cursus om daarvoor in aanmerking te komen." Uitzendbureaus gaan voor ons op zoek naar gecertificeerde werknemers Ze geeft wel aan dat Connexxion in aanvulling op de werving van chauffeurs via uitzendbureaus on derzoekt of ook zelf chauffeurs kunnen worden geworven en op geleid. ALMANAK Door de fusie van de Zeeuwse havens met die van Gent groeien Vlaanderen en Zeeland steeds meer naar elkaar toe. En daarmee leren we als Zeeuwen vanzelf een mondje Vlaams. De verschil len in het Nederlands taalgebied zijn soms groot. Gympen heten basketsloefen, een centrifuge is een droogzwierder en dat je een dikke nek hebt als je praatjes ver koopt. Het mooiste voorbeeld vingen we in Hulst op. Op het terras deelde een Vlaams stel luidruchtig mee dat ze naar het 'geslachtsmagazijn' waren ge weest. Het bleef die nacht lang onrustig in de slaapkamer. Op dievenpad in de milieustraat Zonnepark krijgt in april panelen Middelburg Extra geld voor aardgasvrije wijk Aannemer Heijmans trekt 10 mil joen euro uit om niet betaalde reke ningen en andere kosten als gevolg van het opzeggen van het contract met netbeheerder TenneT te kun nen betalen. Dat heeft het bedrijf gisteren gemeld. De aannemer zou samen met mastenbouwer Europo- les voor 250 miljoen euro een nieuwe 38okV-lijn van Borssele naar Rilland en een hoogspan ningsleiding in Groningen aanleg gen. Twee weken geleden is het con tract opgezegd; volgens TenneT kan Heijmans-Europoles niet aan de af gesproken kwaliteit en de gestelde datum voor inbedrijfsname vol doen. Beide partijen konden het niet eens worden over een financi ële afwikkeling. De Raad van Arbi trage voor de Bouw moet nu bepa len wie voor welke kosten opdraait. Heijmans was al aan de klus in Zeeland begonnen. In Rilland zijn fundamenten gelegd voor elektrici- teitsmasten en bij Krabbendijke is een werkeiland voor een buiten dijkse mast in de Oosterschelde ge maakt. Eind september zijn de werkzaamheden geleidelijk stilge legd. TenneT bereidt een nieuwe aan besteding voor, de bouw loopt daardoor forse vertraging op. Tien jaar geleden werd Mentor schap Zeeland opgericht. De orga nisatie ontfermt zich over kwets bare volwassenen die verder nie mand hebben om op terug te val len. Met de aanstelling van een mentor komt regelmatig een eind aan misbruik, mishandeling of uit buiting. „Onze cliënten zijn volwassen - vanaf 18 jaar - en kwetsbaar. Ze hebben een verstandelijke beper king, verworven hersenletsel, psy chiatrische problematiek of - be ginnende - dementie", legt coördi nator Lian Colijn van Mentorschap Zeeland uit. Misbruik treft niet al leen ouderen, maar ze vor men wel een belangrijk en extra kwetsbaar deel van de klantengroep van Mentorschap Zeeland. Ook ver eenzaamde ouderen zijn een makkelijk doelwit voor kwaad willende 'helpers'. Om hoeveel mensen gaat het? Colijn: „Dat is lastig te zeggen. Wat ik wel kan zeggen van de 162 cliënten hebben er 46 in het verleden te ma ken gehad met mishandeling of misbruik. Van die 162 wonen 42 mensen zelfstandig. Vroeger woonden nagenoeg al onze cliën ten in een instelling." Het is niet onwaarschijnlijk dat het over heidsbeleid, om ouderen steeds langer zelfstandig te laten wonen, hierbij meespeelt. De cijfers weerspiegelen alleen het topje van de ijsberg, weet Colijn zeker. „Dat komt onder meer door dat ouderenmishandeling taboe is. Het gaat altijd om heel gevoelige zaken, waarin je voorzichtig moet handelen om de cliënt niet nóg meer schade te berokkenen. Zo was er een geval waarin een ver standelijk beperkte man sek sueel misbruikt werd. Als we daar een keiharde zaak van hadden ge maakt, had deze man moeten ge tuigen. Een rechtszaak zou gezien zijn geestes gesteldheid enorm belas tend zijn ge- donderdag 1 november 2018 De Statenfractie van de SP vindt de manier waarop vervoers maatschappij Connexxion chauffeurs werft 'ongewenst'. Kandidaat-chauffeurs moeten hun opleiding zelf betalen. Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Sigrid Homminga, Connexxion Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE Alleen maar oude troep bij de milieustraat? Niet volgens een 34-jarige man in Zierikzee. Die pro beerde daar in de nacht van dinsdag op woens dag afgedankte appara ten te stelen bij de milieu straat. De man werd be trapt, waarna de politie werd ingeschakeld. Die arresteerde hem. Niet al leen op verdenking van diefstal; alleen al het aan wezig zijn op de milieu straat tijdens sluitings uren is verboden. De man was geen onbekende van de politie: hij omdat hij re gelmatig overlast veroor zaakte. THOLEN Het heeft even geduurd, maar energieleverancier Eneco gaat begin 2019 beginnen met de bouw van een zonnepark aan de Ceresweg bij Tholen. De bouw is in voorberei ding. Zo wordt het terrein nu geëgaliseerd. Eneco verwacht in maart of april 2019 te beginnen met het plaatsen van de panelen, laat een woordvoerder weten. „We plaatsen 60.000 panelen op onge veer zeventien hectare grond. De verwachte op brengst is ongeveer 16 gigawattuur. Met die op brengst kan je ongeveer 4000 huishoudens een jaar lang van groene stroom voorzien." Het onderzoek naar de haalbaarheid van een duurzaam warmtenet in de Middelburgse wijk Dauwendaele krijgt een bijdrage van 100.000 euro. Het geld komt van de stichting Zeeuwse Publieke Belangen, een samenwerking tussen de provincie Zeeland, de Zeeuwse gemeenten en netwerkbedrijf Stedin Groep. De wijk Dauwendaele is onlangs door het minis terie van Binnenlandse Zaken aangewezen als gebied om uit te zoeken hoe bestaande wijken aardgasvrij kunnen wor den gemaakt. Vangnet Joeri Wisse Rilland Ondine van der Vleuten Lian Colijn. FOTO RUBEN OREEL Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30