CULTUUR 25 als medecomponist van Saturday Night (1978), zonder twijfel dé vader landse rock-'n-rollhymne. Zo gewild was Lademacher dat Mark Knopfler van Dire Straits in 1981 een poging waagde hem los te weken van Wild Romance. Hij bedankte be leefd. Lademacher zou slaggitarist worden in de Britse formatie - geen prettig vooruitzicht voor een geharde en eigenzinnige sologitarist met een geheel eigen signatuur. Geluk „Ik had er al een heel muzikaal leven opzitten. Voor mijn ouders was ik te rock-'n-roll - die gooiden me op mijn 16de het huis uit. Sindsdien ben ik al maar op pad geweest." Op zijn 12de kreeg hij zijn eerste gi taar: zijn eerste band, The Speedfin- gers, dateerde uit 1964. Met zijn tweede ensemble The Shakes speelde Lademacher in het voorprogramma van The Who. Met Wild Romance zou hij in de Verenigde Staten onder meer The Kinks en The Cars vergezel len. „Je moet ook een beetje geluk heb ben. Ik ben echt niet de beste muzi kant ter wereld. Maar als je van je vak houdt en keihard werkt, kom je een heel eind." In Vlaanderen (en daarbuiten) ge niet Lademacher nog altijd naam en faam als voormalig lid van The Radios (in deze dreven bekend van de hit single She goes Nana), in ons land is zijn naam onverbrekelijk verbonden met rock-'n-rolljunkie Brood. „Herman en ik vonden elkaar met een. De eerste keer dat ik hem ont moette, hielp ik hem een shot te zet ten. 'Nou, jij weet hoe het moet. Je bent aangenomen, Daniël', zei hij. We hebben niet eens over muziek gesproken. We voelden beiden dat het goed was." De liedjes voor het album Shpritsz (1978), waarvan de titel opzichtig ver wijst naar het Duits voor injectie naald, werden in twee weken ge schreven en gerepeteerd in een kraakpand in Groningen. „Een vrese lijk krot", herinnert hij zich. „Het stonk er naar stront, de ratten scheer den langs je enkels. Waarom dacht je dat we nog veertien dagen nodig hadden? Zelfs Herman wilde daar niet blijven." Het was, vertelt hij, een 'waanzin nige tijd'. Lademacher: „In één jaar deden we 312 concerten. Dat tempo lag me iets te hoog." Toen hij de hoge werkdruk aankaartte bij manager Koos van Dijk merkte die droogjes op: 'Nou, dan moeten we op zoek naar een nieuwe gitarist.' Oeps.. Ik ben natuurlijk gebleven. Zonder morren." Mooiste jaren Het nomadische bestaan in speed- tempo van Brood en Wild Romance, gedrenkt in drank en drugs, gelden nog altijd als zijn mooiste jaren. „Ach, ik nam af en toe een lijntje. Nooit te veel, hè. Ik was wel prof. Een Echt, ik had twee jaar geleden al hartstikke dood moeten zijn. Ik mag godzijdank weer verder blowtje rook ik nog elke dag. Volgens mijn arts zelfs aan te bevelen." Het vergaat Lademacher, getrouwd met Jeanine en vader van Nathalie ('Zij is paardenfluisteraar en werkt in heel Europa'), inmiddels weer als voor de ingreep aan zijn hart. „Ja, ook op het podium. Een liveop treden is het lekkerste dat er is. Ik geef anderhalf uur alles dat nog in dit oude lichaam zit, ga niet als een kap stok op de bühne staan. Het enige in m'n leven waar ik bang voor ben, is de dag dat ik moet stoppen. „Maar daar denken we nog niet aan. Ik houd nog steeds van lekker eten, een mooi glas wijn, een goed glas whisky. Ben zelf een zeer ver dienstelijke kok, zegt men. En ja, al die roomsauzen - veel en vet - had den de motor natuurlijk danig aange tast. Maar een dieet? Nee, meneer dat nooit! Ja, na mijn dood..." In je buurt, stad of regio, met de online oplossingen van de Persgroep helpen we je jouw doelgroep te bereiken! Ga naar persgroep.nl/onlineadverteren. donderdag 1 november 2018 PC Wild Romance, met in het midden Dany Lademacher. —gitarist Dany Lademacher (68) No Time verschijnt morgen. Kijk op wildromance.eu. OIUUNE BEREIK JE JOUW DOELGROEP!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25