'Ik dacht dat het loon hoger zou zijn 19 Hoeveel verdien je? „We leven in een nieuwe realiteit waarin niets verdwijnt", zegt advo caat en hoogleraar arbeidsrecht Ste- fan Sagel in zijn Amsterdamse kan toor. „Vroeger kon je in de dorps kroeg misschien ongestoord de meest ongepaste grappen maken, maar iets wat je nu in een opwelling online plaatst, verdwijnt nooit meer." Socialemediagebruik is een hot item in het arbeidsrecht, merkt Sagel. Enerzijds omdat die rechtszaken mediageniek zijn, maar ook omdat ze voor vele werkenden herkenbaar zijn en raken aan de polariserende samenleving waarin het steeds vaker gaat om wat je mag zeggen en wat niet. Inmiddels is wel duidelijk dat het beledigen van de baas of collega's of het prijsgeven van bedrijfsgeheimen reden kan zijn voor ontslag, legt hij uit. Maar ook sommige online uit spraken die helemaal niks met werk van doen hebben, kunnen leiden tot ontslag. „Het zit op het snijvlak. Dat maakt deze zaken ook zo interessant. Het laatste dat rechters willen, is het pu blieke debat verstommen door men sen de mond te snoeren. Tegelijker tijd mag een werkgever eisen stellen en instructies geven aan zijn werk nemers; wie betaalt, bepaalt. Een werkgever hoeft niet alles te accepte ren, ook niet in tijden van online ver ruwing." „Toch zie je dat rechters heel goed weten dat je als werkgever ook tegen een stootje moet kunnen." Gniffe lend: „Zo was er een kantonrechter in Maastricht die zijn uitspraak als volgt formuleerde: 'Hoe onverstandig Iets wat je in een opwelling online plaatst, verdwijnt nooit meer en onbegrijpelijk dit sociale geleuter op Facebook ook hier weer uitpakt, niet vol te houden valt dat ie mand zich aan deze tamelijk onbe nullige uitwisseling van praatzieke babbelaars een buil zou kunnen val len.' Ofwel: getoverit." „Het is dus niét vluchtig, al denkt men van wel. In de uitspraak door het Hof over die jonge geschiedenis leraar staat ook letterlijk: 'Wat ge daan is, kan niet zonder meer onge daan worden gemaakt'. Daarbij wees het Hof nog eens nadrukkelijk op de gevaren van sociale media: 'Uitlatin gen die daar privé worden gedaan, worden wel publiekelijk bekend en krijgen daardoor ook juridisch ge wicht'." „Zorg ervoor dat je weet welke regels en consequenties door het bedrijf zijn opgesteld. Zet - echte klokken luiders daargelaten - geen bedrijfs geheimen of beledigingen over de baas of collega's op internet, en al helemaal niet op publiekelijk toegan kelijke pagina's. Als je toch iets on line wilt melden, slaap er dan nog een nachtje over. Bezint eer ge be gint, dat zou ik de lezers echt op het hart willen drukken." REDEN TOT ONTSLAG? „Ik verdien 2300 euro bruto per maand en ik werk fulltime. Ik heb 25 vakantiedagen en ik kan vijf vakantiedagen bijkopen." „Eerlijk gezegd had ik verwacht dat het loon ho ger zou zijn. Vanuit mijn studie wordt gezegd dat je 3000 euro per maand gaat verdienen. Ik ken ook veel mensen met dezelfde opleiding die meer verdienen. Aan de andere kant, ik heb een leuke functie. Ik mag veel; ik mag eigen ideeën uitvoeren en een eigen strategie bepalen." „Nee. Ik vond het best lastig dat ze me tijdens het sollicitatiegesprek vroegen wat mijn salarisindi catie was. Ik heb gevraagd hoe het zat met de bo nus, met loonsverhoging en of er nog onderhan delruimte was. Maar die was er niet. Het is bij dit bedrijf alleen mogelijk om in december te onder handelen over je salaris." „Ik weet het van iedereen van mijn afdeling, behalve van mijn manager. Een collega wilde loonsverhoging. In de pauze vroeg ze wat wij verdienden. Het was een beetje ongemakkelijk. Ik kwam erachter dat een collega met een vast contract die al drie jaar in dienst is, minder ver dient dan ik. Op het moment hou ik een lijstje bij met persoonlijke highlights. Om zo aan te tonen waarom ik loonsverhoging verdien." Verdient Elsemieke genoeg? We kunnen ze ook afmaken, in stukjes hakken en verhandelen... Nee serieus. Mafkezen. Blijf met je tyfuspoten van die beesten af donderdag 1 november 2018 GO Dat lijkt te wringen met grondrech ten als de vrijheid van menings uiting en het recht op privacy. - STEFAN SAGEL Wordt er voldoende rekening ge houden met het vluchtige karakter van sociale media? Hoe kan een werknemer ontslag voorkomen? Sagel ontwaart zeven zwaar wegende criteria in de jurisprudentie over ontslagen die gerelateerd zijn aan sociale media. 1. Is het onwaar? „Posten dat je werkgever je al een maand niet uitbe taalt is weliswaar niet zo netjes, maar als het waar is zal een rechter niet snel akkoord gaan met ontslag." 2. Wordt de naam van de werkgever genoemd? „Profi leer je je als werk nemer van een be paald bedrijf terwijl je lelijke dingen over het internet strooit?" 3. Aard van de me dedeling. „Is het onnozel geroddel, of is er iets serieus als racisme, bedrei ging of seksisme aan de hand? 'Ik ga die leidinggevende een kopje kleiner maken' is heel wat anders dan 'Ik ben niet zo happy op mijn werk'." 4. Ernst van de uit lating. „Aanvullend op het vorige punt: hóe grof, beledi gend of schoffe rend is de opmer king?" 5. Wat is het me dium? „Een appje aan een vriend is minder verwijtbaar dan willens en we tens het riool open zetten over je werk gever op een groot onlineforum." 6. Hoe gaat de werkgever hier normaal mee om? „Is er een code op gesteld en - erg belangrijk - wordt die ook consequent gehandhaafd?" 7. Verstoorde ar beidsrelatie. „Los van of je de uit spraak an sich mag maken of niet, als de buitenwacht spreekwoordelijk met de hooivorken voor de deur staat, kan de werkgever zoveel schade op lopen dat samen werken gewoon niet meer gaat. Er is geen arbeids rechtelijk verwijt, maar wel een ar beidsrechtelijke realiteit; de relatie is verstoord." 9 Vandaag: Elsemieke (25), vier maanden gele den begonnen met haar eerste baan als junior e- commerce coördinator bij een groothandel in feest artikelen. Wat verdien je? Blij mee? Heb je ooit met succes over je salaris onder handeld? Weet je wat je collega's verdienen? BABETTE RIJKHOFF Leeftijd: 25 jaar Opleidingsniveau: wo Functiegroep: onlinemarketing Branche: detailhandel Volgens het Salariskompas is het gemiddelde sa laris voor Elsemieke's functie bruto 2615 euro voor een fulltime baan. „Ik had het rond de 2500 euro verwacht. Ik zit er iets onder, maar daar valt aan te werken." Hoe zit het met jouw salaris? intermediair.nl/salariskompas Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19