'Gifaanslag op Skripal was een waarschuwing' Werkstraf geëist voor doodrijden f ietsster TravelBird vleugellam, reizigers gecompenseerd 3 dagen Texel 13 BOEK OUD-DUBBELSPION De novitsjokvergiftiging van de Russische oud-dubbelspion Ser gej Skripal en zijn dochter loelia in het Engelse stadje Salisbury in maart dit jaar roept nog steeds veel vragen op. BBC-journalist Mark Urban schreef een boek op basis van gesprekken die hij voor de moordaanslag voerde met de oud-spion. „Na zijn vergiftiging in maart dit jaar heb ik hem niet meer gesproken." Skripal en zijn dochter raakten zwaargewond, maar overleefden de aanslag. „Hij is ondergedoken, maar ik denk dat hij nog wel in het land is." In The Skripal-Jiles: life and near death of a Russian spy komt Urban met nieuwe details over de car rière van Skripal, die in 1979 bij de Russische militaire dienst GROe begon en zich opwerkte tot hoge functionaris in de ultrageheime organisatie. Urban beschrijft hoe Skripal in 1996, toen hij gestatio neerd was in Madrid, werd gere kruteerd door de Britse geheime dienst MI6 als dubbelspion. Onzichtbare inkt In ruil voor 3000 dollar per keer speelde Skripal informatie door over GROe en hoe de organisatie in elkaar stak. Ook toen Skripal weer in Rusland zat, gingen de werkzaamheden door. Hij schreef gevoelige informatie in onzicht bare inkt in een Russische roman, en liet dat boek vervolgens door zijn vrouw bij een agent van de Britse geheime dienst bezorgen Het was niet de bedoeling om dochter Joelia ook te vergiftigen: ze was 'collateral damage' tijdens haar vakantie in Spanje. In totaal duurde de samenwerking acht jaar: in 2004 werd Skripal door de Russische veiligheids diensten gearresteerd na een tip van een mol in de Spaanse ge heime dienst. Hij werd veroor deeld tot dertien jaar cel, maar zat zijn volledige straf niet uit: in 2010 werd Skripal door Moskou vrijgelaten als onderdeel van een spionnenruil. De oud-spion leidde daarna een teruggetrokken en ogen schijnlijk veilig bestaan in het Engelse Salisbury. Het lijkt erop dat hij geen actieve spionage- werkzaamheden meer verrichtte, maar dat hij nog wel eens advies gaf aan westerse inlichtingen diensten. „Hij was natuurlijk hoog in rang bij de GROe, dat maakt hem een zeldzame infor mant", zegt Urban. „Hij weet hoe die organisatie werkt, hij kent hun prioriteiten en strategieën." De Britse regering gelooft dat de aanslag is gepleegd door twee agenten van de GROe. Maar waarom wilden de Russen Skri pal per se dood? Daar geeft het boek van Urban geen sluitend antwoord op. „Ik denk dat je deze aanslag moet zien in een bredere context van de harde strijd van Rusland tegen verraders van het moederland. Ze wilden een af schrikwekkende boodschap afge ven." De vergiftiging van Skripal moet anderen ontmoedigen ooit naar een buitenlandse geheime dienst over te stappen. Het uitschakelen van overlo pers is een langetermijnoperatie, zegt Urban. „Skripals dochter Joe lia woonde in Rusland, en haar e- mailaccount werd in 2013 al ge hackt. We weten dat er medewer kers van Russische inlichtingen diensten in het Verenigd Konink rijk waren tijdens eerdere be zoekjes van Joelia aan haar vader in 2016 en 2017." Hij denkt niet dat het de bedoeling was om Joe lia ook te vergiftigen: 'ze was col lateral damage'. Prutsers Er is veel te doen over het ver meende amateurisme van de GROe-operatie in Salisbury, na dat er de afgelopen maanden enorm veel details over de aan slag en de verdachten naar buiten kwamen. „Ik denk niet dat ze bij de GROe een stel prutsers zijn: als ze een signaal wilden afgeven, dan maakte het ze ook niet uit dat aspecten van de operatie uitein delijk aan het licht komen." Toch komt de GROe er niet goed vanaf, vindt Urban. „Nadat die twee verdachten van de moordaanslag op de Russische tv verschenen, werd er om ze gela chen, zelfs op Russische social media. En uitgelachen worden is nooit de bedoeling geweest van deze operatie. Dus ik denk dat die inlichtingendienst wel in de pro blemen zit." AMSTERDAM Jasmin M. (22), de taxichauffeur die Mare Welkers vo rig jaar maart doodreed op de Mo- lukkenstraat in Amsterdam, kan zich weinig herinneren van de mo menten voor het ongeluk. Het Openbaar Ministerie eist 240 uur werkstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. „Het eerste wat ik merkte was de klap. Het gebeurde in een flits. Ik herinner me het gevoel van hulpe loosheid. Toen ik uitstapte, zag ik de ernst van de situatie. Toen heb ik meteen 112 gebeld", vertelde M. hui lend in de rechtbank. Volgens politieonderzoek had M., die als Uberchauffeur werkte, voor de aanrijding over een doorgetrok ken streep een stilstaande bus inge haald en bleef hij vervolgens op de verkeerde weghelft rijden. Vlak na de kruising met het Javaplein reed hij de 22-jarige Welkers aan. Wel kers was op dat moment onderweg naar haar werk. M. bevestigt die lezing. „Ik bleef eerst stilstaan achter de bus. Toen heb ik iets besloten wat ik nooit had moeten doen: de bus inhalen." M. kan zich niet herinneren dat hij heeft geremd. „Ik heb de situatie zo vaak geprobeerd terug te halen, maar ik weet het gewoon niet." De officier van justitie noemt het verdriet van M. oprecht en invoel baar, maar neemt hem de verkeers overtredingen kwalijk. „Het is aan nemelijk dat hij Mare nooit heeft willen doodrijden, maar ze is wel overleden door zijn schuld. Haar dood had voorkomen kunnen en moeten worden." Uber liet eerder in een verklaring weten dat M. op het moment van het ongeluk niet online was in de app, in tegenstelling tot zijn eigen verklaring. Daarom heeft het be drijf geen actie ondernomen. Uber benadrukte dat chauffeurs op zelf standige basis rijden en zelf verant woordelijk zijn voor hun rijgedrag. AMSTERDAM Reisorganisatie TravelBird heeft uitstel van betaling aangevraagd. Het Amsterdamse be drijf met 310 medewerkers is in financiële problemen gekomen en er niet in geslaagd om snel extra fi nanciering te regelen. Reizigers hebben volgens het be drijf niets te vrezen. TravelBird is lid van de Stichting Garantiefonds Reisgelden (SGR). Daardoor zijn reizigers die een reis via TravelBird hebben geboekt, gedekt onder de voorwaarden van de garantierege ling van de SGR, zo laat de organi satie weten. „Mensen die op korte termijn zouden vertrekken, zijn op de hoogte gesteld dat hun reis is ge annuleerd. Zij worden financieel gecompenseerd. Reizigers die nu onderweg zijn, kunnen hun reis ge woon afmaken", stelt een woord voerder gerust. Eind vorige week werden de eer ste scheuren bij het bedrijf zicht baar. Bij de Consumentenbond kwamen tientallen klachten bin nen van mensen die geboekt had den bij TravelBird die hun hotel niet in konden omdat de reisorga nisatie de rekeningen niet bleek te hebben betaald. Travelbird bevestigde toen dat er sprake was van betalingsvertragin gen, maar verwachtte dat de pro blemen eind deze maand zouden zijn opgelost. Dat is duidelijk niet gelukt. „Er was wel een overname kandidaat in beeld, maar die haakte op het allerlaatste moment af", re ageert de TravelBird-woordvoerder. SGR adviseert klanten om geen betalingen meer te doen aan TravelBird voor nog niet aangevan gen reizen. De Consumentenbond raadt klanten aan om contact op te nemen met SGR, Travelbird en met het geboekte hotel. „Check bijvoor beeld bij het hotel of de betalingen in orde zijn, zodat je niet ter plekke voor onaangename verrassingen komt te staan", zegt een woord voerster van de Consumenten bond. 4 dgn Brabant**** 3 dgn Vechtdal diner O www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70cPg donderdag 1 november 2018 GO De aanslag op de Russische dubbelspion Sergej Skripal was 'een afschrikwekkende bood schap' voor alle andere spion nen. „En toen werden de Rus sen er opeens om uitgelachen", stelt Mark Urban, die een boek over Skripal schreef. Suse van Kleef Londen - Mark Urban, schrijver Vanaf: UHHBESSa Ook in het najaar is Texel geweldig, stap op de boot en ervaar het eik 3* Fletcher Hotel-Restaurant De Cooghen (7,8) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet Gratis gebruik wifi en wandel- en fietsroutes Aankomsten t/m februari. Betaal pas bij aankomst! 4* Hotel De Korenbeurs, Made (7,8) 4* Boutique Hotel De Gloepe (8,3) 3 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. etagère ontbijt Gratis wifi en parkeren lx diner (dagschotel) q gQ Vlakbij de Biesbosch Gratis wifi en fietsroutes OjF« Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Forensisch onderzoekers gingen uiterst voorzichtig te werk tijdens het speuren naar bewijsmate riaal in de zaak van ex-spion Skripal, die werd vergiftigd, fotoap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13