t r 8 ROLAND VERBIEST OVERLEVEN IN CONGO Roland Verbiest (61) runt al tien jaar een transportbedrijf in Congo. De Haagse ondernemer houdt zich staande in een land vol chaos, corruptie en geweld. In zijn boek Blauw hout schrijft hij over zijn ontdekkingsreis en de liefde voor de mensen. Nog niet zo lang ge leden dacht Ro land Verbiest (61) dat zijn laatste uur had geslagen. Hij werd op straat in Kinshasa van zijn fiets getrokken, vreesde dat de over vallers hem niet alleen van zijn spul len zouden beroven, maar ook van zijn leven. Hij schreeuwde letterlijk de criminelen van zich af. „Ik dacht dat het moment was gekomen waar ik altijd bang voor ben geweest." Verbiest is inmiddels gepokt en ge mazeld in de Democratische Repu bliek Congo, het vroegere Zaïre. De leerschool van de Haagse Schilders wijk en Scheveningse achterbuurten houdt hem op de been. „Kinshasa wordt steeds gevaarlijker. Je moet al tijd alert zijn en zo ingesteld zijn dat je altijd klaar staat om onmiddellijk te reageren." Ondanks alles wat hij heeft meege maakt, heeft Verbiest een zwak voor het land en de mensen. „Het is een land waar je je geen voorstelling van kunt maken als je er niet bent. Er zijn honderden landen op de wereld en er is één andere planeet. Dat is Congo." Verbiest werd er geboren toen zijn vader in de jaren 50 en 60 als mijn- bouwkundig ingenieur in Congo werkte. Op zijn derde vluchtte het gezin toen de bevolking rebelleerde tegen de Belgische kolonisator en in 1960 onafhankelijk werd. Afrikaanse ziel Verbiest groeide op in Scheveningen. Hij organiseerde een kwart eeuw evenementen, waaronder de Haagse 'Koninginnenach'. Zo'n tien jaar geleden opperde zijn broer Patrick het plan een transport bedrijf te beginnen in Congo. „Ik hoefde maar anderhalve seconde na te denken. Congo is voor mij een hel dere klank bij mist en nevel. Kins hasa is de kwintessens van de Afri kaanse ziel. We gingen de snoeiharde Congolese realiteit in. Het is moeilijk om je daarop voor te bereiden." De eerste drie jaar hield Verbiest al leen het bedrijf, Grand Pousseur, draaiende. Vanaf dag één verwerkte hij als blanke, westerse ondernemer tegenslag op tegenslag. Vernieling en diefstal door personeel zijn aan de orde van de dag. Hij wordt door amb tenaren afgeperst, is door corrupte agenten gearresteerd en in de gevan genis gegooid, kreeg malaria en was bijna dood. „In Congo steelt iedereen. Onze eerste vijf containers zijn leegge roofd. Bij de eerste twaalf vrachtwa gens die we importeerden, heb ik twaalf keer de krik, wielsleutel en ac cu's moeten terugkopen. Links en rechts werd gestolen. Veiligheids schoenen, accu's, diesel. Ons bedrijf lag op zijn gat. Ik woonde in een con tainer en had bijna geen geld om te eten. Ik ging er fysiek en geestelijk aan onderdoor." Iedere andere westerling had de handdoek in de ring gegooid. Ver biest niet. „Teruggaan naar Neder land was geen optie. Er kwam wel een moment dat ik dacht: dit gaat fout. Ik zei tegen Patrick dat hij moest komen, want ik redde het niet in Er zijn honderden landen op de wereld en er is één andere planeet. Dat is Congo dinsdag 30 oktober 2018 GO k Roland Verbiest, geboren in Congo, vertrok tien jaar geleden naar dat land om er een transport bedrijf op te zetten. Het blijkt een bizar avontuur, fotosdareck 'Een dag zonder Tonny van der Mee Kinshasa Roland Verbiest: „Er kwam een moment waarop ik dacht: dit gaat fout."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8