II DE FEESTDAGEN BEGINNEN AL IN NOVEMBER 7 'Winter-* Fair De winterkleding voor Nederlandse militairen kwam niets te vroeg. Tijdens de grootste Navo-oefening sinds de Koude Oorlog sneeuwt het al. Soldaten nemen dat voor lief, oefenen in deze wildernis biedt ze veel kansen. „Stöööp!" Abrupt trapt de be stuurder van een CV90 van het Nederlandse leger op de rem. De zwaar bepantserde 'slagveldtaxi' die zes militairen bij de frontlinie kan afzetten, staat precies op tijd stil, voordat het in een steile af grond van zand zou storten. Pele- tons- en voertuigcommandant Nils, die in zijn geschutskoepel helpt navigeren, behoedt zijn be manning voor het ergste. Handig laat hij zijn chauffeur om het ob stakel manoeuvreren. Het Noorse oefenterrein bij Rena is een grote 'speeltuin' voor deze militairen uit Havelte. Nor maal trainen ze in het Friese Mar- newaard. Daar is het vlak. Er is een kunstmatig heuveltje aangelegd zodat de soldaten weten hoe ze die het beste kunnen nemen. Hier zijn zoveel heuvels en afdalingen dat ze versteld staan van de kracht van hun eigen tank. „Zie je die steile helling daar," wijst Nils. „Daar reden we gisteren dus ge woon tegenop." Als de Noren niet met hen mee waren gereden, had den ze het nooit gedaan. „Ik lag gewoon plat achterover in mijn koepel." We hebben meerdere acties waargenomen, meer kan ik er niet over zeggen Nee, deze militairen hoor je niet klagen. Oefenen in Noorwegen is vooralsnog een groot feest, al zou dat komende dagen weieens een stuk saaier kunnen worden. De komende dagen rukken ze met hun voertuigen 275 kilometer op naar het noorden om de Fransen en Noren te ontzetten. Zij zijn daar in een denkbeeldig gevecht geraakt met 'de Russen'. En daar zien sommige militairen best een beetje tegenop, vertellen ze. Vooral de infanteristen die ach terin de CV90 zitten krijgen het zwaar. Zij zullen uren in een kleine ruimte zonder ramen moe ten 'meehobbelen' zonder dat ze echt in actie hoeven te komen. De focus van deze oefening ligt vooral op het verplaatsen van zo'n enorme troepenmacht en het sa menwerken met andere legers. En hoe meer spelers er meedoen, hoe ingewikkelder het wordt, weet elke generaal. Dat is niet alleen op het slagveld zo. De enorme logis tieke operatie die hieraan vooraf ging was een eerste test voor de Navo. Want die 50.000 manschap pen en 10.000 voertuigen moesten op tijd aan land zien te komen. En daar moesten ze ook nog ergens worden ondergebracht. Sinds de zomer zijn er daarom maar liefst vijftig tijdelijke legerkampen met in totaal 35.000 veldbedjes uit de grond gestampt. Het grootste kamp in Rena met 5500 bedden was in augustus nog gewoon bos. Boost De Noren hebben al die inspan ningen er graag voor over. Trident Juncture is een boost voor de eco nomie. De Navo en het Noorse le ger spendeerden maar liefst 200 miljoen aan lokale bedrijven die er voor moeten zorgen dat de militai ren niets te kort komen. Maar belangrijker nog is de af schrikkende werking dat het moet hebben op Rusland. Met het smel ten van de poolkap komt Noorwe gen steeds strategischer te liggen. Koopvaardijschepen kunnen mis schien gebruik maken van nieuwe en snellere vaarroutes naar het verre oosten. En het is niet on denkbaar dat er een strijd losbarst over nu nog onbereikbare olie- en gasvoorraden onder het ijs. Spanning Dat de spanning aan de meest noordelijke Navo-grens toeneemt, merkt Nederland nu al tijdens arc tische oefeningen met het Korps Mariniers. Russische schepen ko men dichterbij en hun gevechts vliegtuigen scheren dichter langs marineschepen om te laten zien dat ze aanwezig zijn. Ook tijdens deze Navo-oefening zijn de Rus sen volop aan het spioneren, weet chef staf Frank Overdiek van de landbrigade van de snelle reactie macht VJTF, waar de Nederlanders onderdeel van zijn. „We hebben meerdere acties waargenomen, meer kan ik er niet over zeggen." Overdiek laat zich er niet teveel door afleiden. Hij wil zich vooral concentreren op waar het echt om gaat: van hoog tot laag met elkaar trainen en elkaar beter leren ken nen. Want dat is hard nodig na al die jaren sinds de Koude Oorlog waarin dat nauwelijks gebeurde. Nu komen ze er pas echt achter hoe verschillend culturen van de afzonderlijke Navo-krijgsmachten eigenlijk zijn. Hoe anders de wijze van leidinggeven is. Hoe iedereen met zijn eigen elektronische syste men werkt en hoe procedures van elkaar afwijken, zoals bij het over steken van een rivier via een brug, aangelegd door Duitsers. „Zij heb ben daar speciale procedures voor. Daar kun je met hen over praten, maar je moet het vooral hier samen doen. Dat blijft beter hangen." Opsteker Maar er is nog een reden waarom Nederland maar wat graag mee doet in Noorwegen. Dit is een mo rele opsteker voor elke soldaat. Hier kunnen ze veel realistischer oefenen, het terrein lijkt oneindig. „De bomen zien er misschien het zelfde uit, maar de omstandighe den zijn veel uitdagender en je ziet het: de militairen vreten het gras bijna op, zo fanatiek zijn ze." Grote oefeningen brengen ook veel vertragingen met zich mee, beaamt Overdiek. „Maar dat moe ten we in Nederland ook leren. Alle radartjes moeten in elkaar passen. Als er iets niet klopt, dan staat de ander te wachten. Ik zie dat als iets positiefs. Dat soldaten leren dat dit ook een onderdeel is van een militaire operatie." 'I Margriet dinsdag 30 oktober 2018 Noorse wildernis is groot feest voor onze soldaten Een van de meer dan duizend militairen die in het Noorse Rena traint, foto evert--jan daniels Raymond Boere Rena Frank Overdiek, chef staf Nederlands aandeel oefening Trident O O Trondheim Marine Luchtmacht 1000 man 50 man Rena Landmacht 800 man Lillehammers-O Coördinatie 200 man NOORWEGEN Frederikstad Landmacht 150 man ai site bij /video Voor een impressie van de oefening Trident Juncture KOOP JE I kaarten met Heb je ook alweer zin in die unieke, warme en gezellige decembersfeer? Kom shoppen, workshops volgen, meezingen met artiesten als Trijntje, Nick en Simon en Jeroen van der Boom, mode en beauty-inspiratie opdoen en de lekkerste gerechten proeven op het leukste winterfeest van Nederland: Margriet Winter Fair. Je komt toch ook? KORTING! 23 T/M 29 NOVEMBER 2018 BRABANTHALLEN'S-HERTOCENBOSCH MARCRIETWINTERFAIR.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7