Acties voor behoud ziekenhuizen 3 INVICTUS GAMES PARALYMPIËRS Het was 'geheel tegen het protocol in' en tóch deden paralympische sporters Jelle van der Steen en Edwin Vermetten het: hertogin Meghan een kus geven tijdens de Invictus Games in Australië. Jelle van der Steen zit er te midden van alle oranje shirtjes, welkom thuis-spandoeken en flitsende came ra's in aankomsthal vier van Schiphol wat bleekjes bij. Hij heeft er net twee weken intensief sporten op zitten, een etmaal reizen (van Sydney via Abu Dhabi naar Amsterdam) en een internationaal relletje wat hem - on danks het verblijf op to kilometer hoogte - niet ontgaan is. „Ik zit er wel een beetje doorheen, ja." Maar, 'best hoor', hij wil er nog één keer over vertellen. Hoe hij, als 37-ja rige rolstoelbasketballer, het wereld nieuws haalde tijdens de Australi sche 'Olympische Spelen' voor ge wonde (ex-)militairen die sinds jaar en dag onder toezicht van His Royal Highness Hang staan. Harry, de ros sige jongere broer van de Britse prins William die, het zal niemand ont gaan zijn, inmiddels wordt bijgestaan door eega Meghan, hertogin van Sus- sex, zwanger en al. Het gebeurde allemaal tijdens de uitreiking van de zilveren medailles na de finale van het rolstoelbasketbal. Medailles die werden uitgereikt door niemand minder dan de hertogin zelf, blakend in een zwarte strakke broek met wijnrood colbertje. Jelle zag haar zijn kameraden met een (even geduld nog), maar vooral wordt geïnterviewd over dat andere bijzondere moment tijdens de Invic tus Games. Edwin, die in 2001 ge wond raakte tijdens een vrachtwa genongeluk, troostte tennispartner Paul Guest - grote gozer vol tatoeages - toen die tijdens het toernooi door een overvliegende helikopter zijn oorlogstrauma's herbeleefde. Edwin: „Paul ziet er ruig uit, maar is een heel zachte vent. Ik zag dat hij er door die helikopter even niet meer bij was. Hij kreeg een tick aan de ene kant van zijn gezicht. Toen heb ik hem goed aangekeken en begon ik, voor ik het zelf doorhad, 'Let it go' te zingen. Mijn dochtertjes zingen dat Frozen-liedje graag, het voelde toe passelijk, en het hielp. Paul kwam bij en we hebben doorgespeeld." Edwin kreeg er van prins Harry de speciale Above and Beyond Award voor kameraadschap voor. Dat was 'prachtig', maar wat 'dus ook best leuk was'... is dat hij óók een zoen van de hertogin kreeg. „Sterker: ik kuste haar zelfs eerder dan Jelle. Ik was na melijk de eerste in de rij. Ik vertelde haar dat we in Nederland iemand bij felicitaties altijd zoenen en toen zei ze 'let's do it' en: ze dééd het." Helaas voor Edwin keken de pers fotografen net even de andere kant op. „Maar ik heb er goddank nog amateurbeelden van." glimlachje afgaan, één voor één, voelde haar naderen, en dacht... „Nou, ik dacht niet zoveel, hoor. Ik dééd vooral." Wat hij deed, ging vervolgens on der de YouTube-titel 'Meghan Mar kies Cheeky Kiss From Invictus Games Competitor' de hele globe over. Een kus! Aan Meghan! Zomaar! Dat ging, pruttelden de goed ingevoerde Britse journalisten binnen een mum van tijd, pontificaal tegen het protocol in. Zoenen in het openbaar doen de Britse royals zeer gedoseerd (slechts tijdens een bruiloft of zo) en zeker niet smak-smak en al hélemaal niet met een onkoninklijk sujet. Keurig Het commentaar van de oud-mari nier die in 2007 door een auto-onge luk verlamd raakte: „Ik begrijp eigen lijk niet dat iedereen er zo'n ding van maakt. Het was niet alsof ik me aan Meghan opdrong. Ik vroeg haar keu rig netjes om een kiss en die gaf ze me." Of ze lekker rook? „Heerlijk." Of hij zich al gewassen heeft? „Nee, nog niet, ha." En wat zussen Famke en Renske van de 'cheeky' actie vinden? Famke: „Zoiets doet Jelle gewoon." Renske: „Dit verbaast ons niks." Verderop in de aankomsthal: col lega-basketballer Edwin Vermetten (45) die popelt om een kleine episode aan het kusverhaal toe te voegen Met een actie bij het kantoor van zorgverzekeraar Zilveren Kruis Achmea voeren patiënten en perso neel de druk op om de failliete zie kenhuizen open te houden. Twee afzonderlijke petities voor behoud van de ziekenhuizen zijn bij elkaar ruim 25.000 keer ondertekend. Ook Nina Pieters, die als patiënt soms wekelijks het MC Slotervaart bezocht, wil niet lijdzaam toezien. Ze hing de polikliniek van het fail liete ziekenhuis, die voorlopig nog wél open is, vol met A4'tjes: „Als ie dere inwoner van Nederland 1 euro bijdraagt, kan het blijven bestaan." Een wanhoopskreet noemt ze het. „Ik kon niet slapen omdat ik zo boos was dat dit ziekenhuis dicht moet. Ik voelde dat ik iets moest doen, dus ben ik met een emmertje plaksel en posters naar het Sloter vaart gegaan." Oproep Haar oproep wordt gedeeld door veel mensen. En hoewel ze het zelf vooral zag als persoonlijke actie, ge daan uit frustratie, kloppen bij Pie ters nu mensen aan die serieus wil len doneren. Voor de IJsselmeerziekenhuizen in Lelystad en Dronten gloort in tussen hoop. Het St Jansdal Zieken huis in Harderwijk wil daar een dagkliniek gaan draaien, waardoor inwoners van Lelystad voor 80 pro cent van de zorg, waaronder kleine operaties en poliklinische behan delingen, in een eigen hospitaal te rechtkunnen. Voor zware trauma's, t Twee afzonderlijke petities, zijn bij elkaar ruim 25.000 keer ondertekend specialistische zorg en ingewik kelde operaties moeten patiënten naar Harderwijk. De curator moet beoordelen of dat plan kan doorgaan en welke overnamekandidaat de beste papie ren heeft. Voor het Amsterdamse Sloter vaartziekenhuis ziet het er minder rooskleurig uit. Daar is nog geen zicht op een 'gehele doorstart', meldde het gisteravond. De curato ren bereiden een goede afbouw van de poliklinische zorg voor. Specia listen bekijken alle patiëntendos siers om te zien waar die patiënten het beste af zijn. Een crisisteam voert meerdere malen per dag over leg om dat allemaal in goede banen te leiden. dinsdag 30 oktober 2018 GO Niet één 'cheeky' kus, maar twee Eefje Oomen Schiphol Jelle van der Steen krijgt een warm onthaal op Schiphol. Links: Dé kus. Edwin Vermet ten krijgt nóg een kus, nu van zijn moeder. Links: Vermetten troost zijn tennispartner Paul Guest. ET SLOTERVAA MOET BLIJKT Patiënten demonstreerden gisteren bij Achmea. fotoanp De strijd voor het behoud van het Slotervaartziekenhuis en de IJsselmeerziekenhuizen is los gebarsten. Gisteren demon streerden patiënten en perso neel bij het kantoor van zorgver zekeraar Zilveren Kruis Achmea in Leiden. Ellen van Gaaien Amsterdam/Lelystad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3