Bedrijfsleven wil bijzondere status grensregio 5 van karakter, victorie en nederlaag liggen dicht bij elkaar. Alle ge toonde schilderijen en voorwer pen stammen uit de tijd van de Tachtigjarige Oorlog. Van der Ham noemt ze ooggetuigen. In de eerste zaal stuiten we op een groot ge brandschilderd raam, waarop Fi- lips II in gebed is te zien. Het werd tussen 1557 en 1559 gemaakt voor de Sint-Janskerk in Gouda. In de ruimte klinkt het gezang van so pranen, ze zingen een aan de ko ning opgedragen mis. Twee uur la ter kijken we in de laatste zaal in een vitrine naar het vredesverdrag van Munster, met de handteke ning van koning Filips IV. Tussen dat begin en eind komen we 'spre kende' ooggetuigen tegen, zoals het loden kistje waarin het hart van de in 1568 onthoofde graaf van Egmont wordt bewaard. In een vi trine liggen brokstukken van hei ligenbeelden die tijdens de beel denstorm werden vernield. Ze werden begraven in de dorpskerk van Doorn, zodat gereformeerde kerkgangers erover heen konden lopen. De beeldfragmenten wer den pas een jaar of tien geleden te ruggevonden. Voor de rest van de rondleiding zetten we onze Zeeuwse bril op, we hoppen door de hele provincie. Werkgeversorganisatie VNO- NCW Zeeland, de Zeeuwse vereni ging van industriële en havenbe drijven PORTIZ en North Sea Port hebben gisteren een manifest met veertien wensen aangeboden aan de Zeeuwse lijsttrekkers. De titel luidt: Kansen verzilveren! De samenwerking tussen Vlaande ren en Nederland wordt nu nog te vaak belemmerd door nationale re gelgeving. Als in plaats daarvan wordt uitgegaan van regionale overeenkomsten valt er veel te win nen, aldus het manifest. Het Zeeuwse bedrijfsleven wil met de provincie in Brussel en Den Haag pleiten voor een bijzondere status van de Vlaams-Zeeuwse grensre gio. „Als de regelgeving meer op el kaar wordt afgestemd, op het ge bied van omgeving en arbeids markt, creëren we veel kansen", verklaart regiomanager Cees Pille van VNO-N C W Zeeland. „Gent zit vol hoogopgeleiden. Die zoeken we in Zeeland. Gent heeft veel werk zoekenden, Zeeland heeft veel ba nen. Gent heeft behoefte aan ruimte, die hebben we in Zeeuws- Vlaanderen." Goede weg Het huidige provinciebestuur heeft al veel voor elkaar gekregen, aldus het manifest. Daarin wordt onder meer gewezen op de miljoenen die in Den Haag voor de Zeeuwse eco nomie zijn losgepeuterd, de haven fusie tussen Gent en Zeeland, de investeringen in het Zeeuws- Vlaamse onderwijs, de verbreding van de Sloeweg en de Tractaatweg, de aanleg van een nieuwe zeesluis in Terneuzen en een gezamenlijk aanvalsplan arbeidsmarkt. „Zee land is op de goede weg", aldus Pille. „We moeten nu doorpakken." Toch mag het manifest niet gelezen worden als een steunbetuiging aan de huidige coalitie van CDA, SGP, VVD en PvdA, stelt hij. „Dat is niet aan ons, dat is een zaak van de poli tiek. Ons pleidooi is om samen de handschoen op te pakken. Natuur lijk zullen we intern de verkie zingsprogramma's wel gaan verge lijken met onze wensen." Het bedrijfsleven wil dat de pro vincie ruimte creëert voor econo mische groei door in te zetten op duurzaamheid. Een concreet voor beeld is steun voor een buisleidin- genstructuur tussen industriële be drijven, waardoor die eikaars rest stoffen kunnen gebruiken. Ook wordt gepleit voor een goederen- spoor tussen Vlissingen en Ant werpen, een railverbinding tussen Gent en Terneuzen, aanpak van de Midden-Zeelandroute voor een be tere verbinding met de Randstad, huisvesting voor nieuwe arbeids krachten, het stimuleren van grensarbeid en samenwerking tus sen onderwijs en bedrijven in Vlaanderen en Zeeland. dinsdag 30 oktober 2018 GO Oorlog door Zeeuwse bril Uit Madrid afkomstig tapijt met het beleg van Hulst door de Spanjaarden in 1596, gemaakt door Jan Snellinck, circa 1597-1599. We zien de inname van Hulst door aartshertog Albrecht van Oosten rijk. FOTO COLLECTIE MADRID, PATRIMONIO NACIONAL Jacob Gerritsz Cuyp: Voorstelling van de inname van Den Bosch door Frederik Hendrik in 1629. De vrouwen stellen de gewesten van de Republiek voor. De violiste vooraan is Zee land, met Zeeuws oorsieraad, collectie gemeente -s-hertogenbosch Tapijt met de Slag bij Zierikzee in 1576, gemaakt door Hendrik de Maecht naar een ontwerp van Hendrik Vroom. Het tapijt is één van de topstuk ken van het Zeeuws Museum. Nu dus te zien in Amsterdam, fotocollectiezeeuwsmuseum De hertog van Alva wilde strategisch gelegen steden voorzien van een citadel om daar Spaanse troepen te le geren. Kaart van Vlissingen circa 1568 met rechts de nog te bouwen citadel, collectie ministeriodeeducación.culturaydeporte Expositie Rijksmuseum Amster dam: '80 Jaar Oorlog, de ge boorte van Nederland' - te zien tot 20 januari 2019. Gijs van der Ham geeft dinsdag 6 november een lezing in het Stadhuismu seum in Zierikzee. De tv-serie '80 Jaar Oorlog' besteedt in afleve ring 7 (uitzending 9 november op NPO 2) speciale aandacht aan Hulst en omgeving: in een lucht ballon wordt over de stad heen gevlogen en worden de vesting werken bekeken. Zeeland moet een experimen teerregio worden waarin arbeid, mobiliteit en duurzaamheid grensoverschrijdend worden aangepakt. Dat vraagt het be drijfsleven aan de politieke par tijen die meedoen aan de provin ciale verkiezingen op 20 maart. Ernst Jan Rozendaal Sas van Gent Adriaen van de Venne: De zielenvisserij, 1614. Van de Venne had een atelier in Middelburg. Het is een 'partijdig', toen ui terst actueel schilderij dat toont hoe de Nederlanden in twee delen zijn uiteengevallen, foto collectie rijksmuseum amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37