Manifest over Oosterschelde 'historische stap' Nederlands-Vlaamse regeringstop in abdij 1 Nr HZ ziet aantal studenten groeien 4 RIJKSMUSEUM EXPOSITIE We noemen het de Tachtigjarige Oorlog, van 1568 tot 1648. Toen is Nederland geboren. Het Rijksmuseum in Amsterdam laat beeldende ooggetuigen spreken. Ook Zeeuwse. Dat was de teneur van het Kennis congres Oosterschelde, dat giste ren op Neeltje Jans werd gehou den. Siebe Kramer, Aad Smaal, Idco Duijnhouwer en Philip Drontmann hadden dat op touw gezet. Zij wilden alle betrokken partijen ervan doordringen dat door de klimaatverandering de toekomst van de Oosterschelde op het spel staat en dat gezamenlijke actie nodig is. Die opzet slaagde, want het con gres was al ruim van tevoren vol geboekt en zorgde voor levendige discussies, mede dankzij vooraan staande sprekers. Zo zei Peter Her man (hoogleraar ecologische wa terbouwkunde en onderzoeker bij Deltares) dat als men blijft ver trouwen op de huidige kering, het afdammen van de Oosterschelde uiteindelijk onvermijdelijk is. Urgent De dag leidde tot het opstellen van een manifest, dat de noodzaak om in actie te komen onderstreept. „Het is urgent, dit is het moment", staat in de verklaring, waarin de betrokkenen zelf spreken van een 'historische stap'. „Toekomstig ge neraties zullen 2018 als keerpunt zien." In de aanbevelingen staat onder meer dat permanente afsluiting onwenselijk is en dat er meer on derzoek nodig is naar de verplaat singen van sediment. Ook zou er op onderdelen breder moeten worden gekeken: niet alleen naar Toekomstige generaties zullen 2018 als keerpunt zien de Oosterschelde maar naar de hele Zuidwestelijke Delta. Dat kan leiden tot een nieuw Deltaplan. Deltacongres Het manifest wordt ook gepresen teerd tijdens het Nationaal Delta congres, dat donderdag in Zwolle wordt gehouden. Verder wordt het ingebracht tijdens de top van de Nederlandse en Vlaamse rege ringen, volgende week maandag in Middelburg. Het congres was tevens het be gin van de Kenniscommunity Oosterschelde, waarbinnen alle betrokken partijen hun kennis op dit gebied delen. MIDDELBURG In het provincie huis in Middelburg vindt vol gende week maandag de vierde Nederlands-Vlaamse regerings top plaats. Er wordt in de abdij door onder anderen premier Mark Rutte en premier Geert Bourgeois gesproken over het bevorderen van de grensoverschrijdende sa menwerking. Ander agendapunt is samenwerking op het gebied van infrastructuur en klimaat. Naast de regeringsleiders neemt een reeks ministers en staatssecre tarissen deel aan de bijeenkomst. Ook vertegenwoordigers van Vlaamse en Nederlandse univer siteiten, bedrijven en maatschap pelijke organisaties spreken elkaar op de top in Zeeland. Zij schuiven ook aan bij het gezamenlijke diner ter afsluiting van de Nederlands- Vlaamse regeringstop. Aansluitend aan de top wordt in aanwezigheid van de ministers- presidenten een aantal intentie verklaringen ondertekend. Na af loop lichten ze die toe tijdens een persconferentie. De premiers van Nederland en Vlaanderen ont moeten elkaar elke twee jaar op een Nederlands-Vlaamse top. De laatste was in 2016 in Gent. maat vol. We plaatsen een slag boom op de brug over het Schelde-Rijnkanaal, alle verlaten douaneposten op de Zeeuws-Vlaamse grens worden weer bemand, de Brouwersdam wordt doorgestoken en wie via de Grevelingendam Zeeland binnen wil, moet tol betalen. Inrijtaks. Zeeland fier en zelf standig, los van het bedillerige Den Haag. Commissaris van de koning Han Polman hangt zijn ambtsketting aan de wilgen en wordt op het schild ge hesen als Zeeuws opperhoofd met een oostelijk accent. Koning Wil lem-Alexander in hoogst eigen persoon meldt zich als Eerste Edele voor de Staten van Zeeland. Stelt u zich eens voor. Opstand, revolte. Rutte en consorten, bekijk het maar. De Zeeuwse leeuw brult. Wat zou er gebeuren? Zou den de mariniers ingezet worden om Zeeland tot de orde te roepen? Nou, nu zijn ze niet meer welkom. Misschien levert Damen in Vlis- singen snel schepen, waarmee de toegang tot Antwerpen kan wor den bewaakt. Het Nederlands staatsbestel kraakt in zijn voegen, Brussel blijkt weer een tandeloze tijger. De Zeeuwse vlag wappert fier van de Lange Jan in Middel burg. Zeeland zelfstandig. Verstikkend Het is een raar verhaal voor deze tijd. Maar denkt u zich eens in hoe het was, zo'n 450 jaar geleden. In de Lage Landen had de Spaanse koning Filips II het voor het zeg gen. Zijn gezag was van God gege ven, dachten velen. Flink wat Hol landse en Zeeuwse edelen en ste den wilden meer ruimte, minder financiële druk, het gezag in Ma drid werd als verstikkend ervaren. Ook de vrijheid van godsdienst speelde een rol. Sommige mor rende edelen werden meteen ont hoofd, zoals Egmont en Home in Brussel. Anderen namen op tijd de wijk en bleken in staat een eigen leger op de been te brengen, zoals Willem van Oranje. Rumoer, wa pengekletter, chaos. Niemand wist precies wat er gebeurde. Het ging zoals het ging en geleidelijk aan groeide daar de Republiek der Ze ven Verenigde Nederlanden. Ont staan door toeval, misschien ook ontstaan uit nood. In elk geval be krachtigd en erkend in de Vrede van Munster in 1648. Daarmee kwam er een eind aan de periode die we later de Tachtigjarige Oor log zijn gaan noemen. Die tachtig jaar staan cen traal in de pas geopende expositie in het Rijksmu seum in Amsterdam. '80 jaar oorlog', is de titel. Met als toevoeging: 'De geboorte van Nederland'. „Je mag het mijn tentoonstelling noe men", zegt conservator Gijs van der Ham. Hij is bekend in Zeeland, in 1990 promoveerde hij op het standaardwerk 'Zeeland 40-45'. We ontmoeten hem in de hal van het altijd drukke Rijksmuseum. Na de toegangspoortjes linksaf, naar de afdeling voor tijdelijke ex posities. De 'geboorte van Neder land' beslaat elf zalen, er zijn ne gen thema's zoals 'Chaos', 'Orde', 'Verdreven', 'In oorlog' en 'Vrede'. We zien ongeveer tweehonderd voorwerpen - schilderijen, tapij ten, wapens, originele verdragen, triomfbekers - waarvan een derde uit de eigen collectie van het Rijksmuseum en twee derde in bruikleen. Worsteling Het was een hele klus om alles bij elkaar te krijgen, vertelt Van der Ham. In feite is hij vijfjaar geleden al begonnen met de eerste voorbe reidingen. Wat hij wil laten zien is de worsteling, de strijd vanuit ver schillende invalshoeken: „We hebben het over het ontstaan van Nederland en België. Toen de op stand begon was een eigen staat niet het doel, dat mogen we niet vergeten. Niemand wist aanvanke lijk waarheen het oproer zou lei den. Het was een uitzichtloos ge doe. Het conflict begon als een op stand, rond 1568. Pas na twintig jaar, toen de Staten Generaal het heft in handen namen, kon je van een echte oorlog spreken tussen twee staten. Rond 1590 stonden België en Nederland in de grond verf. Maar er is na die tijd nog wel pittig doorgevochten." De strijd verandert voortdurend Dat blijkt uit de instroomcijfers die de HZ gisteren bekend heeft ge maakt. Opvallend is dat minder studenten een vierjarige hbo-oplei- ding volgen. Daarentegen stijgt het aantal deeltijdstudenten. Het aan tal deeltijders is toegenomen van 78 in 2017 naar 143 studenten nu. Dat komt doordat de hogeschool meer en andersoortige deeltijdopleidin gen aanbiedt. Behalve vierjarige op leidingen, biedt ze ook tweejarige opleidingen aan. „Daardoor hebben mensen meer keuze wanneer ze gaan doorstude ren", legt woordvoerder Arjen Bouwmeester uit. „Mensen met een middelbare beroepsopleiding bijvoorbeeld kunnen op verschil lende manieren doorstuderen. Voorheen stroom den velen direct naar naar het hbo. Tegenwoordig zie je dat mensen vaak eerst gaan werken en op een later moment alsnog kiezen voor een vervolgstudie in deeltijd." Bij de deeltijdopleidingen doen met name verpleegkunde en tech nische bedrijfskunde het goed. Ver der ziet de HZ het aantal buiten landse studenten stijgen. Van de nieuwe studenten komen er 183 uit het buitenland; 22 meer dan vorig jaar. De HZ ziet vooral het aantal Bulgaren toenemen. „Dat komt door mond-tot-mondreclame", verklaart Bouwmeester. „Studen ten vertellen thuis over hun erva ringen en dat veroorzaakt een sneeuwbaleffect." In totaal heeft de HZ 4.783 stu denten ingeschreven, van wie 481 internationale studenten. dinsdag 30 oktober 2018 GO Het nadenken over de toe komst van de Oosterschelde en de kering duldt niet langer uitstel. Actie is geboden, voor dat het te laat is. Rolf Bosboom Neeltje Jans De kering in de Ooster schelde. FOTO RIJKSWATERSTAAT/JOOP VAN HOUDT -Manifest Oosterschelde A Premier Mark Rutte DeTachtigjarige Jan van Damme Amsterdam A Hemd, vermoedelijk gedragen door Hendrik Casimir van Nassau-Dietz tijdens de be storming van een fort bij Hulst in 1640. De Oranjetelg was slechts 28 jaar oud, toen hij door een kogel in zijn rug werd getroffen. FOTO COLLECTIE RIJKSMUSEUM Het aantal studenten aan de HZ is licht gestegen. Dit studiejaar volgen 1.445 studenten een stu die aan de hogeschool; 33 meer dan vorig jaar. Met name de deeltijdopleidingen zorgen voor groei. Jeff rey Kutterink Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36