Laatste, maar zo voelt het niet voor de turners Na zijn vijfde GP-zege beschouwen kenners Verstappen nu als vaste waarde 27 Pas 21 jaar en al vijf grands prix gewonnen. Meer en meer wordt het gewoon als Max Verstappen een race wint. Inherent aan heel het proces dat hij aflegt naar de top. Max de jongste Een winnende Max Verstappen, het begint te wennen. Je merk het aan alles. Aan iedereen. Aan de mensen om hem heen die niet meer tot tranen geroerd zijn zoals bij de eerste zeges. Aan het perso neel van Red Buil Racing, dat even tijd vrijmaakt voor de traditionele groepsfoto met Verstappen en de beker en dan weer onverstoord doorgaat met de werkzaamheden. Aan de ruim 130.000 Mexicaanse fans op de tribune, die even mop perden na het uitvallen van Sergio Pérez, maar net zo makkelijk juich ten voor hun favoriet 'Maxito'. Aan wereldkampioen Lewis Hamilton, die de Nederlander nog niet zo lang geleden nog dickhead noemde maar hem nu meer en meer koestert als een opponent die zijn eigen zeges nog waardevoller maakt. Aan Sebastian Vettel en Kimi Raikkönen, die aanvankelijk vooral mopperden op die jonge brutale Nederlander, maar meer en meer respect krijgen. Aan Ziggo Sport- commentator Olav Mol, die bij de eerste zege in Spanje nog speciaal een commentaar ('Jo hey, Jo ho) in gestudeerd had, maar nu gewoon spontaan de zeges van commentaar voorziet. En aan Verstappen zelf, die de zeges steeds zakelijker viert, Max Verstappen is een factor om rekening mee te houden in de titelstrijd van 2019 zonder verbazing. „De enige optie hier was winnen." Winnen went, ook voor hem. Sneller dan menigeen wellicht had gehoopt. Die eerste zege in Barce- lona in 2016 kwam voor de com plete wereldbevolking nog als een volslagen verrassing. Die tweede eind vorig jaar in Maleisië was de beloning van een sterke comeback. De derde drie weken later in Mexico de bevestiging. De vierde eerder dit jaar in Oostenrijk de ver lossing na een hobbelig voorjaar. Maar die vijfde zege in Mexico, die voelde voor iedereen al niet meer dan logisch. Ook de internationale media be schouwen Verstappen nu als vaste waarde. Die stap heeft hij echt gezet in 2018, zo merk je als je de Britse en Engelse pers volgt. Zo noemde The Guardian de race in Mexico 'weer een fijn gecomponeerde uitvoering die voor de zoveelste keer zijn grote potentieel bewijst'. Het Duitse Bild meent dat Verstappen 'een factor is om rekening mee te houden in de titelstrijd in 2019'. Topresultaten Wie noemt hem nog Mad Max, de laatste maanden? Niemand. Daar was zijn serie topresultaten - negen keer podium in de laatste vijftien races - véél te sterk voor. Ex-coureur Martin Brundle: „Hij is sinds zijn zege in Oostenrijk in juli gewoon briljant." Inherent aan het proces naar de top is dat ook winnen uiteindelijk gaat wennen. Die fases hebben Michael Schumacher, Ayrton Senna en Hamilton ook allemaal gekend. De volgende stap in dat proces is dat hij een heel seizoen lang mee gaat doen voor zeges en mee gaat strijden voor de wereldti tel. Nu misschien nog moeilijk voor te stellen, maar ook dat went. Uit eindelijk. De ambiance in de Aspire Dome van Doha paste niet bij een landen finale van de WK turnen. Maar het maakte Bart Deurloo niet uit. „Het was een mooie ervaring, normaal zit je op de tribune en nu sta je er tussen", vertelde de Nederlandse turner die er met zijn team niet in slaagde een van de zeven andere landen achter zich te houden. De top vijf is normaal gesproken niet haalbaar. „Fouten maken is nooit leuk, maar we hadden hier niets te verliezen", vond bonds coach Bram van Bokhoven. Ook voor de coach was het een bijzon dere ervaring. „Ik heb bij heel wat finales gecoacht, maar deze blijft je wel bij", sprak de Brabander, die na drie ronden zonder missers (sprong, brug en rek) op vloer (Frank Rijken), voltige (Deurloo) en ringen (Casimir Schmidt) fou ten zag, al hield Deurloo de schade beperkt. Kneitergoed „Knap hoe Bart dat oploste, door er vanaf te gaan en daarna weer verder te turnen. Dat is ervaring", vond Epke Zonderland, het boegbeeld van de ploeg die op rek een goede oefening (14,333) liet zien. „Dit gaf een beter gevoel dan in de kwalifi caties." Zonderland zag alleen de Amerikaan Sam Mikulak en de Ja panner Kohei Uchimura hoger sco ren. Beiden komt hij tegen in de toestelfinale van zaterdag. Van Bokhoven had niet gedacht dat een finaleplaats in Doha moge lijk was. „Zo'n wedstrijd, zo turnen, dat alles op het juiste moment op de juiste plek valt. Je wilt dat het zo gaat", vertelde hij vorige week na de kwalificaties waarin Nederland voor het eerst in de top acht was ge ëindigd. Bij de EK in Glasgow was Normaal zit je op de tribune en nu sta je ertussen het team nog buiten de beste acht landen gevallen, een onverwachte tegenvaller. Twee maanden later stond de ploeg, met ook nog de tot Nederlander genaturaliseerde Belg Bram Louwije tussen de wereldtop. Een beetje aarzelend nog, dat wel. „Die Chinezen zijn echt kneiter goed", vond Schmidt. „Ik was niet heel zenuwachtig, dacht ik. Tot we de arena inliepen." Deurloo noemde het misschien wel de mooiste finale die je als tur ner kunt bereiken. „En dan wil je toch iets neerzetten", vond Zonderland. „Het is niet lekker als je dan een waardeloze wedstrijd turnt. Jammer van die foutjes aan het einde, maar het is toch de be vestiging dat het geen toeval is dat we hier stonden." Leeftijd bij 5de GP-zege: dinsdag 30 oktober 2018 Winnende Max, dat went Arjan Schouten Mexico-Stad Max Verstappen gaat op de schouders na zijn overwinning in Mexico afgelopen zondag. FOTO GETTY IMAGES -Bild DOHA De Nederlandse turners zijn in de landenfinale bij de WK in Doha als achtste en laatste geëindigd. De wereldtitel ging naar China. - Bart Deurloo (27) Bart Deurloo genoot van de landenfinale. fotoanp Max Verstappen boekte zondag zijn vijfde zege in een GP. Hij was toen 21 jaar en 28 dagen oud. Geen enkele coureur presteerde dat eerder op die leeftijd. 1. Verstappen 21 jaar, 28 dagen 2. Vettel 22 jaar, 121 dagen 3. Hamilton23 jaar 69 dagen 4. Alonso23 jaar 304 dagen 5. Schumacher 25 jaar 118 dagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27