25 Succesvolste olympiër van Nederland wil ervaring overbrengen Ireen Wüst is het uithangbord van Talentned, de nieuwe schaatsploeg die gisteren werd gepresenteerd. Maar tegelijkertijd ook een mentor. „Ik merk dat ik het leuk vind mijn kennis te delen." 'Daar wil ik niet over praten' 'Frustratie niet goede woord' Steenhuis wint gouden plak Oranje verliest van Spanje UITSLAGEN HORMONEN brengen. Klaarstaan als Visser vra gen heeft. Juist omdat ze weet wat er allemaal komt kijken bij het zijn van een olympisch kampioen. „Ik was 19 jaar toen ik goud won in I\i- rijn", zegt Wüst, inmiddels de meest succesvolle olympiër van Nederland. „Ik denk dat ik haar soms goed zal kunnen helpen." Hoewel brandend van ambitie omarmt Wüst nu ook een mentor- rol bij team Talentned. Zo gaat het team, opgezet met geld van investe ringsmaatschappij Infestos, immers heten. Naast de twee olympisch kampioenen zijn ook Lotte van Beek, Marcel Bosker, Jos de Vos en de talenten Louis Hollaar en Mar- win Talsma aan boord. Bewust is gekozen voor een mix van jong en oud, 'ouwe rotten' en talent. Peter Kolder en Wouter olde Heuvel zijn de coaches. Niet in trainingspak In Heerenveen wijdt directeur Ge- rard Kemkers enthousiast uit over de plannen. Een poos was hij weg uit de sport waar hij naam maakte als kampioenenmaker en jarenlang coach van Sven Kramer en Wüst, maar zijn periode in het voetbal bij FC Groningen liep uit op een te leurstelling. Toch spreekt hij zelf niet over een terugkeer in de schaatssport. „Ik schrijf namelijk niet de trai ningsprogramma's, niet het jaar plan en zal geen videobeelden thuis analyseren", vertelt Kemkers. „Ik zal wel aanwezig zijn in Thialf, maar dan in gewone kleding. Zeker niet in een trainingspak." Op termijn wil Talentned name lijk vooral een opleidinginstituut zijn. Voor sporters en trainers. In dat plaatje past in de toekomst geen topsportploeg meer met gearri veerde namen. Nu nog wel. Om de sport en de in de zomer nog ploeg- loze Wüst te helpen. En om de visie van Talentned bekend te maken. In elk geval is uitgesproken dat waar nodig tot en met de Olympi sche Spelen van Peking in 2022 wordt doorgegaan met de topsport- ploeg. Wüst heeft een contract tot 1 april 2020 en weet sowieso niet of ze de olympische cyclus überhaupt afmaakt. „Maar ik sluit niets uit. Ik geniet op dit moment nog zo van de trainingen en heb er heel veel ple zier in." Kan een olympisch kampioen nog een talent zijn? Esmee Visser vindt van wel, zegt ze op een klein po dium in Heerenveen tijdens de pre sentatie van haar team. Ze is welis waar olympisch kampioene op de 5000 meter, maar ook pas 22 jaar. Ze hoopt onbevangen te blijven. „En onder de radar." Op de achtergrond schieten haar ploeggenoten in de lach, met Ireen Wüst als luidruch tigste. „Dat gaat niet meer lukken", roept Wüst. Even later vertelt Wüst (32) veel van zichzelf terug te zien in haar tien jaar jongere ploeggenote. Dat ze van plan is haar ervaring over te t Talentned wil op termijn vooral een opleidinginstituut zijn. In dat plaatje past in de toekomst geen topsportploeg meer met gearriveerde namen dinsdag 30 oktober 2018 AUTOSPORT Daniël Ricci- ardo wil het liefst nu al ver huizen van Red Buil naar Renault. De Australische Formule 1-coureur en teamgenoot van Max Ver stappen is helemaal klaar met zijn huidige bolide, die hem zondag wéér in de steek liet. „Ik denk dat frustatie niet meer het goede woord is voor wat ik voel. Hopeloos is een be tere omschrijving." JUDO Guusje Steenhuis (26, foto) heeft op de GP van Abu Dhabi een gouden plak veroverd in de klasse tot 78 kilogram. De num mer één van de wereld en de nummer twee van het afgelopen WK versloeg in de finale de Britse Natalie Powell. Henk Grol (33) ver overde in de klasse boven 100 kilogram het brons. Hij rekende af met de Wit-Rus Uladzislau Tsiarpitski. HOCKEY De Nederlandse hockeymannen hebben in Valencia een interland met Spanje verloren. In het eer ste duel van een vierlan- dentoernooi waren de Zuid-Europeanen met 2-1 te sterk. De hockeyers, die in voorbereiding op het WK zijn dat eind november in India begint, treffen van daag nog Engeland en er volgt ook nog een duel met Ierland. JUDO Abu Dhabi (VAE). GP Abu Dhabi. Mannen, +100 kg: 1. Tasojev (Rus), 2. Krpalek (Tsj), 3. Grol, Krakovetski (Kir). Vrouwen, - 78 kg: 1. Steenhuis, 2. Powell (GB), 3. Ma (Chi), Pacut (Pol). TENNIS Parijs (Fra). Mannen, eerste ronde: Basilashvili (Geo) - Millman (Aus) 6-4 0-0 Opg, Mannarino (Fra) - Humbert (Fra) 6-4 6-2, Dzumhur (Bos) - Gojowczyk (Dui) 6-4 7-6(5), Kohlschreiber (Dui) - Haase (Ned) 6-7(4) 6-4 6-2, Kha- chanov (Rus) - Krajinovic (Ser) 7-5 6-2, Bautista (Spa) - Johnson (VSt) 6-4 7-6(2), J. Sousa (Por) - Cecchi- nato (Ita) 7-5 6-3. TURNEN Doha (Qat). WK. Mannen, landen- wedstrijd: 1. China 256,634,2. Rus land 256,585,3. Japan 253,744; 8. Nederland (Deurloo, Louwije, Zon derland, Schmidt, Rijken) 240,660. GO -4 De blikvangers van de nieuwe schaatsploeg team Talentned, met vanaf links Lotte van Beek, Esmee Visser en Ireen Wüst. fotoanp Wüst bij nieuwe ploeg ambitieus én mentor HEERENVEEN Ireen Wüst had tijdens de presentatie van Talentned geen zin om terug te komen op het ge bruik van schildklierhormo nen in de Nederlandse schaatswereld. Vorige maand werd bekend dat ze dit al sinds 2014 gebruikt, op grond van medische klachten en af wijkende bloedwaarden. Onder meer over het middel Thyrax is veel te doen. Het staat niet op de verboden lijst, tegen de zin in van de Neder landse Dopingautoriteit. „Daar heb ik één keer alles over ge zegd, daar wil ik nu niet meer over praten", aldus Wüst. SOCAF Wüst, eerder dit jaar uitzinnig na het behalen van goud op de 1500 meter op de Olympische Spe len van Pyeong- chang. foto era Heerenveen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25