Ouderdom zonder ziekte blijft ouderdom Met die definitie van gezondheid kon ik in vluchtelingenkampen niet aankomen 21 jM René Diekstra dinsdag 30 oktober 2018 een belangrijk deel bij aan de karak terisering van een geur. Als de zenuw te sterk wordt geprikkeld, zet dat een verdedigingsreflex in werking. Scherpe geuren zorgen voor tra nende ogen en als we bijvoorbeeld te dicht met onze neus op een azijn zitten, trekken we reflexmatig ons hoofd terug. Waarom krijgen zwangere vrouwen ineens een afkeer van bepaalde geuren? De luchtjes die afschuw opwekken variëren tijdens de veertig weken van de zwangerschap. De geurgevoelig- heid verandert vermoedelijk onder invloed van hormonen. Een aantal wetenschappers veronderstelt dat de meest gemelde afkeer voor geuren als koffie, sterkedrank en sigaretten vooral tijdens de eerste drie maanden een beschermingsmechanisme voor de foetus vormt. Waarom gaatje reukzin achteruit naarmate je ouder wordt? De helft van de 65- tot 80-jarigen blijkt een reukstoornis te hebben. Bij mensen van boven de 80 stijgt dit tot wel 80 procent. Waarom dat is, ver schilt van de neus tot aan de herse nen. Ziektes als parkinson en alzhei- mer hebben invloed, maar ook een verkoudheid door de jaren heen of slaapapneu zorgen voor verminde rend reukvermogen. Kun je angst ruiken? Onderzoek wijst uit dat we angst zweet kunnen onderscheiden van bijvoorbeeld gewoon zweet of sport- zweet. Als we angstzweet ruiken, worden we zelf schrikachtiger. Kan geur helpen als je je angstig of depressief voelt? Er bestaat een rechtstreeks verband tussen angst, depressie en ruiken. Mensen die hun reukzin geheel of gedeeltelijk hebben verloren, kunnen relatief vaker last krijgen van bange en depressieve gevoelens. En omge- Als we angstzweet ruiken, worden we zelf ook schrikachtiger keerd werkt het ook etherische oliën (natuurlijke stoffen) kunnen helpen bepaalde stemmingen te vermijden, of ervan los te komen, zoals bij angst en depressie. Dat gebeurt door pa tiënten te leren om aangename geu ren met situaties te verbinden waarin ze zich veilig voelden en de situatie meester waren. Helpen geuren bij een goede nachtrust? Een voetenbad met een paar drup peltjes etherische olie helpt de kwali teit van de slaap verbeteren. Ideaal om de gedachten aan de voorbije dag los te laten en om warme voeten te krijgen, wat een voorwaarde is voor een goede slaap. Neem voor een rustgevend en stem- mingverbeterend voetenbad: één druppel engelwortelolie, twee drup pels melisse van 10 procent en twee druppels sinaasappelolie. Voor een angstoplossend en rustgevend voe tenbad gebruik je één druppel engel wortelolie, twee druppels lavendel en twee druppels grapefruitolie. En gebruik voor lichamelijke ver sterking: twee druppels tea tree-olie, twee druppels palmarosa en twee druppels lavendel. e hebben het er voortdurend over, wensen het elkaar regel matig toe - vaak met een drankje in de hand dat het nou net niet bevordert - en noemen het ons voornaamste bezit. Gezondheid. Maar wat is dat eigenlijk, gezondheid? Toen ik werkte voor de Wereld Gezondheids Organisatie (WHO), werd die vraag mij niet zelden gesteld. Ik was dan bijna verplicht om de officiële WHO-definitie te geven: 'Gezondheid is een optimaal welbevinden in lichamelijk, mentaal en sociaal opzicht en niet enkel de afwezigheid van ziekte of gebrek.' Ik vond dat, en velen met mij, een ongelukkige definitie. Te hoogdravend, te idealistisch en daarom te weinig realistisch. In de ontwikkelingslanden en vooral in de vluchtelingenkampen waar ik kwam, kon ik daar ook eigenlijk niet mee aankomen. In de af gelopen jaren zijn er meerdere pogingen gedaan tot een andere definitie te komen. Dat is tot nu toe niet gelukt en volgens Halfdan Mahler, di recteur-generaal van de WHO toen ik er werkte en inmiddels overleden, was te hopen dat het ook nooit zou lukken. Onder meer, zei hij, 'om- dat de hoofdtaak van de WHO en gezondheid zorg algemeen is en altijd zal moeten blijven: ziektes de wereld uithelpen. Voor een aantal ziektes is dat nagenoeg gelukt, zoals pokken of polio'. Het leidde ooit tot een gesprek dat ik niet gemakkelijk zal vergeten. Een van Mahlers idealen was ouderdom zon der ziekte. Ik probeer me vaak voor te stellen wat dat betekent en ben er niet gerust op. Ook verouderen zonder ziekten betekent nog altijd verouderen. Dat wil zeggen: slijtage aan li chaam en geest, steeds moeizamer bewegen en denken, toenemende afhankelijkheid van ande ren en behalve ingrijpend verval of verlies van functies ook verlies van relaties. Van geliefden, familieleden, vrienden. Als dit eenmaal je situa tie is, dan ligt levensmoeheid om de hoek. En wat verlangen mensen die levensmoe zijn? Het antwoord laat zich raden. Ik vroeg Mahler of dat een gezond verlangen is en of tegemoetkomen aan dat verlangen een taak van de gezondheids zorg van de toekomst is. Hij twijfelde. Ik niet. René Diekstra probeert het zich vaak voor te stellen: een wereld waarin we kerngezond ouder worden. Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl GO je naar geluk a ILLUSTRATIE NOZZMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21