12 STRAATJOCHIE BEROEMDHEID In 1996 geeft fotograaf Wim Valstar in Nepal een camera aan het straatarme jochie Kishor Kayastha, daarna is er geen contact meer. Tot voor kort. Ik heb hem op het hart gedrukt de camera niet te verkopen PC ls hij zijn verhaal ver telt, raakt Wim Val star weer geëmotio neerd. „Ik dacht echt dat ik dat jochie uit Nepal nooit meer zou zien. Tot hij ineens voor mijn deur stond, een diepe knieval maakte, beide han den plat tegen elkaar en zei: 'Dankzij jouw camera is mijn hele leven veranderd.' Dat doet je wat!" Diezelfde emotie klinkt ook door uit de mond van Kishor Kayastha (39). „Niemand kan be grijpen wat die camera voor mij heeft betekend. Mijn moeder had een heel eenvoudig cameraatje. Daarmee maakte ze pasfoto's. En ineens had ik een echte camera, kon ik echt fotograferen. Daarmee kreeg ik, al besefte ik dat pas later, een toekomst." Valstar (77), vele jaren beroeps fotograaf in het Westlandse Naaldwijk, reist in 1989 voor het eerst naar Nepal, om daar een trek tocht te maken in Annapurna, een bergmassief in het Himalaya- gebergte. Ook bezoekt hij de ko ningsstad Bhaktapur. Daar in een steegje ziet hij dat brutaal ogende jochie, voor een nauwelijks als fotowinkeltje her kenbaar pand. Meer een kale ruimte waar pasfoto's worden ge maakt en zo nu en dan een foto rolletje wordt verkocht. Dat 9-ja- rige brutaaltje spreekt behoorlijk Engels. „Met mijn neef Jan werden we binnen gevraagd. We troffen daar zijn moeder de fotografe, we kregen thee, bleven anderhalf uur." Na de bergwandeling zijn ze nog gedag gaan zeggen. Daarna blijft het jaren stil. Wel krijgt Val star een bedelbrief waar hij niet op reageert, uit angst dat zijn geld Kishor toch nooit zal bereiken. Wandelvakantie In 1996 besluiten hij en zijn vrouw Thea met twee vriendinnen op nieuw naar Nepal te gaan, voor een korte wandelvakantie. Onwe tend over het wel en wee van Kis hor stopt Wim een (tweedehands) Nikon reflexcamera extra in zijn bagage. „In mijn eentje ben ik op zoek gegaan, dat jochie was inmid dels een tiener, hij zat er nog steeds, voor dat winkeltje." Er volgt een bijzonder gesprek, Wim - zelf geen ouder - vraagt hem naar zijn toekomstplannen. Kishor wil fotograaf worden, maar een ca mera is te duur, Wims cadeau is een schot in de roos. „Ik heb hem op het hart gedrukt, omdat ik wist dat hij straatarm was, de camera niet te verkopen, maar heel veel te fotograferen. Al leen dan zou hij het vak kunnen leren, zijn droom realiseren." Ook na die tweede ontmoeting blijft het lang stil, volgt alleen weer een bedelbrief, waarin niets staat over de camera. Dit voorjaar hoort Wim dat zijn kapster met haar vriendinnen naar Nepal gaat. Ze vragen hem reisadviezen. Dan blijkt dat Bhak tapur ook op het programma staat. En ja, het viertal wil wel naar Kishors winkeltje gaan kijken; Wim geeft een handgeschreven routeplanner mee. Maar het win keltje is geheel verdwenen, bij toe val treffen ze een onbekende die Kishors naam herkent en een adres weet. Op n mei ontvangt Wim via WhatsApp de bood schap: 'We hebben hem gevonden, hij is hier een beroemde fotograaf. Kishor vertelt het Westlandse bezoek dat Wims camera zijn le ven totaal heeft veranderd, dat hij artistiek fotograaf is, succesvol, met internationale opdrachtge vers, dat hij inmiddels getrouwd is en een zoon heeft. Na hun terugkeer probeert Wim tevergeefs, mogelijk door een ver keerd e-mailadres, contact met zijn 'verloren zoon' te krijgen. Zijn neef Jan is succesvoller via Face- book. Dat laatste leidt uiteindelijk tot het bericht dat Kishor naar Europa komt en voor zaken onder meer naar Frankfurt moet. Hij wil 'Uncle Wim' graag bezoeken. Via Jan en Wims vrouw wordt een verrassingsbezoek geregeld. „Ik wist niks, ik was alleen ver- baasd dat Thea niet onze middag wandeling wilde maken." Urenlang hebben de twee foto grafen daarna - naar goed Nepa lees gebruik zittend op de grond - met elkaar gesproken. Een dag la ter volgt Rotterdam, omdat Kishor zo graag wolkenkrabbers wil foto graferen. Wim, trots: „Fantastisch om te zien hoe hij werkt, zonder opleiding, een natuurtalent." Er zijn mobiele nummers en mailadressen uitgewisseld, het contact blijft bestaan. Wim sluit zelfs niet uit dat hij nog een keer naar Nepal gaat. „Het is natuurlijk niet om de hoek, maar bij het af scheid hebben we gewoon 'Tot ziens' gezegd." dinsdag 30 oktober 2018 Camera van Nederlander geeft Nepalees toekomst Rien van den Anker Westland A Modeshoot door Kishor. FOTO KISHOR KAYASTHA Vader, moeder, zusje en Kis hor Kayastha tijdens het eerste bezoek van Wim en zijn vrouw aan Nepal, foto wim valstar Kishor Kayastha en Wim Val star tijdens het verrassings- bezoek aan Nederland. FOTO JAN VALSTAR -Wim Valstar, fotograaf Kijk op de site bij /video Een interview met Wim Valstar over zijn collega

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12