Nooit meer cash op zak? Geen probleem, zolang er geen pinstoring is Eerste slachtoffers en wrakstukken ramptoestel Indonesië geborgen EUWS 11 D66 pareert kritiek dat onderwijs onderbedeeld is 'Groene' dam funest voor dieren Dat vragen ze zich bij Detailhan del Nederland ook af. „DNB was erbij toen we dertien jaar geleden met elkaar afspraken dat we toe wilden naar een samenleving waarbij 6o procent van de trans acties wordt gepind. Eigenlijk hadden we elkaar nu een schou derklopje moeten geven dat we op dit punt zitten", zegt Michel van Bommel, secretaris beta lingsverkeer. Toch maakt DNB zich zorgen. De daling van het aantal cashbetalingen gaat heel snel. Als het zo doorgaat is cash over tien jaar helemaal weg. Dat mag niet sluipenderwijs gebeu ren, vindt DNB. Binnen de eurozone is er geen land waar zo weinig met cash wordt betaald als het onze. In veel Europese landen vindt zo'n 8o procent van de betalingen cash plaats, twee keer zo veel als in Nederland. Alleen de Scandi navische landen houden gelijke tred met ons, Zweden ligt met minder dan 20 procent cashbeta lingen zelfs een eind voor. Als alles het doet, is er niet echt een probleem. Toch is de afgelo pen jaren duidelijk geworden dat er keerzijdes zitten aan de digitale geldrevolutie. Hackers leggen soms complete banken plat. In juli was er nog een landelijke pin storing, waardoor anderhalf uur lang niet met kaarten kon worden betaald. Er is nog iets. Als alles digitaal gaat, lopen al onze betalingen via commerciële banken. Niet iedereen vertrouwt deze ban ken. Ze kunnen omvallen, frau deren, noem maar op. Nog los daarvan: de vraag is of het wen selijk is dat commerciële par tijen zo'n grote rol hebben in het geldsysteem. Cash wordt uitgegeven door de centrale bank, die daarmee een alterna tief biedt voor de rol van banken en een zekere controle houdt over de geldhoeveelheid. Ja, stelt budgetvoorlichter Nibud. „Als je cash wilt afschaffen, moet je zeker weten dat alles het altijd doet, overal. En daar kun je niet vanuit gaan." Ook in het nood- pakket dat mensen van de over heid in huis zouden moeten heb ben, komt contant geld voor, naast bijvoorbeeld een zaklamp en gereedschap. Het Nibud advi seert 50 euro, een gezin met twee kinderen moet het daar een paar dagen mee kunnen redden. De kans dat iemand van 189 inzit tenden de ramp heeft overleefd, is volgens de autoriteiten nihil. Inmiddels zijn de eerste slachtof fers uit zee gehaald. Er zijn geen aanwijzingen dat er Nederlan ders aan boord waren. Het toestel verdween dertien minuten nadat het van het vlieg veld in Jakarta was opgestegen. Schepen spoedden zich naar de plek van het ongeluk. Een sleep boot nam brokstukken van het vliegtuig waar op zo'n 25 kilome ter van het vliegveld. „We heb ben zwemvesten gevonden, gsm's en delen van het vliegtuig", zegt Muhammad Syaugii, hoofd van het Indonesische agentschap voor reddingsoperaties. De vlieg tuigromp ligt op de zeebodem, op zo'n 35 meter diepte. Gisteren kort na vertrek om 06.20 uur (lo kale tijd) zou het zijn misgegaan. De piloot zou twee a drie minu ten na het opstijgen toestemming hebben gevraagd, en gekregen, om terug te keren. Het vliegtuig verloor ongeveer 10 minuten later het contact met de luchtverkeersleiding. Op een vorige vlucht had het vliegtuig een technisch probleem. Volgens autoriteiten was dat op de juiste wijze verholpen. De Boeing type 737 MAX 8 werd in augustus op geleverd en had amper 800 vlieg uren. Het gaat in totaal om bijna 3 miljard euro. Dat stelt regeringspartij D66 vandaag bij het debat over de on derwij sbegroting. „Universiteitsbesturen misleiden studenten en hun eigen personeel", stelt Kamerlid Paul van Meenen. „Ze hebben zoveel geld dat nu niet wordt besteed aan beter onderwijs. En dan legt de voorzitter van uni versiteitenkoepel VSNU in de krant uit dat er nog veel méér geld uit Den Haag bij moet komen." Van Meenen doelt op het interview met V SNU-voorman Pieter Duisenberg en Carline van Breugel, voorzitter van de Landelijke Studentenvak bond (LSVb), gisteren in deze krant. Volgens het D66-Kamerlid kun nen universiteiten zelf met het op gepotte geld veel doen om hoge werkdruk op universiteiten weg te nemen en onderwijs te verbeteren. „Duisenberg zou tegen de besturen van al die universiteiten moeten zeggen: geef eerst je geld uit." Zo blijkt uit berekeningen van Van Meenen dat de Rijksuniversiteit Groningen de reserve tussen 2013 en 2017 zag groeien van 418 naar 574 miljoen euro, een stijging van 156 miljoen euro. Ook de TU Delft heeft een reserve van 355 miljoen euro. Volgens universiteitenkoepel VSNU is de algemene reserve niet vrij te besteden. „Het noemen van het vermogen als 'geld op de plank' is echt een kwalijke misvatting", zegt een woordvoerder. „We geven 99 procent van het geld dat we krij gen, effectief uit. We houden min der dan 1 procent over." Van Mee nen wijst op het verschil tussen al gemene reserve en eigen vermogen. „Dit geld is a la minute te besteden aan kleinere werkgroepen en lagere werkdruk." Studenten die actie gaan voeren omdat de belofte dat het leenstelsel Het noemen van het vermogen als 'geld op de plank' is een kwalijke misvatting beter onderwijs zou opleveren niet is waargemaakt, klagen volgens Van Meenen dan ook 'terecht, maar bij de verkeerde'. „Ze moeten naar hun eigen universiteiten gaan." De investeringen die zijn beloofd, ko men ook, stelt Van Meenen. Hij wijst op de 400 miljoen die wordt uitgetrokken voor wetenschappe lijk onderzoek, die ook ten goede komt van het onderwijs. Coalitie D66 heeft het als zelfverklaarde on derwij spartij zwaar in de coalitie, nu het hele onderwijsveld roept om meer geld. De woordvoerder van de VSNU stelt dat universiteiten wel degelijk kampen met geldgebrek, omdat het geld dat zij per student krijgen van het rijk afneemt. Vol gens het ministerie van Onderwijs stijgt dat bedrag de komende jaren juist. Dit rapport van het We reld Natuur Fonds luidt de noodklok over de het leven in rivieren, moerassen en deltagebieden. Van de dier soorten die daar in de jaren 70 leefden, is nog maar 17 procent over. Vooral in tro pische gebieden gaat de si tuatie hard achteruit. Oor zaken zijn vervuiling, over- bevissing, landbouw en de aanleg van stuwdammen. dinsdag 30 oktober 2018 Pangkal Pinang Maandag 29 oktober: Vlucht van Lion Air met 189 inzittenden stort in zee De Nederlandsche Bank luidde gisteren de noodklok: cash mag niet verdwijnen uit de sa menleving. Maar waarom ei genlijk niet? Vijf vragen. Sander van Mersbergen Den Haag 1 Waarom trekt DNB nu ineens aan de bel? 2 Staat Nederland alleen in deze ontwikkeling? 3 Digitaal, lekker makkelijk toch? Wat is het probleem? 4 Dan perfectioneren we onze systemen toch? 5 Moeten we allemaal cash in huis hebben? Kijk op de site bij/video V Pinnen of cash, wat heeft de voorkeur? Reddingswerkers verzamelen de resten van de Boeing, fotosepa Een Boeing 737 Max 8 van de Indonesische vliegmaatschap pij Lion Air is onderweg van Ja karta naar Pangkal Pinang op het eiland Bangka in zee ge stort. KALI- MANTAN 301018 'Universiteiten laten zelf geld op de plank liggen' Universiteiten klagen ten on rechte dat ze te weinig financi ële armslag hebben. Ze laten te veel geld op de plank liggen, dat zou kunnen worden uitgegeven aan nieuwe collegezalen, klei nere werkgroepen en extra do centen. Hanneke Keultjes Den Haag -Woordvoerder VSNU DEN HAAG In rivieren en delta's is sinds 1970 we reldwijd 83 procent van de wilde dieren verdwe nen. Een van de belang rijkste oorzaken is de op mars van stuwdammen die schone energie op wekken uit waterkracht. De natuur staat nergens zo onder druk als in de zoet- watergebieden op aarde, blijkt uit de Living Planet Index die vandaag ver schijnt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11