Non-stopkerkdienst houdt Armeens gezin in Nederland Christenunie: Voorrang voor Hollandse groente 9 wijs ten goede. De regel is nu: als ze zich aanmelden, moet je ze accepte ren, als ze tenminste uit de Europese Unie komen." VAN BREUGEL „Engelstalige oplei dingen zijn prima, als je studenten goed onderwijs kan geven. Niet als een docent Nederlandse spreekwoor den naar het Engels vertaalt en 'the bullet is through the church' ofzo gaat zeggen." In navolging van de succesvolle lobby van basisschoolleraren van PO in Ac tie - die 700 miljoen euro wisten lost te peuteren voor hogere salarissen en verlaging van de werkdruk - is WO in Actie opgericht. De club weet nog geen vuist te maken. Voor de studenten is de maat echter vol. Zij bereiden zich voor op actie in Den Haag op 24 november, zegt Van Breugel. „Wij vinden dat er extra druk nodig is om de problemen van onze generatie duidelijk te maken." En daar scheiden de wegen van de universiteiten en de studenten zich: de VSNU zal niet mee demonstreren. Zou de ernst van de boodschap niet beter aankomen als studenten en universiteiten gezamenlijk optrek ken, net als in het basisonderwijs? DUISENBERG „Jullie proberen het vuurtje op te stoken. Ik sluit niet uit dat er wat collegevoorzitters van uni versiteiten zijn die mee gaan doen. Maar wij denken effectiever te zijn met wat we nu doen, de marathon loop je ook niet in 1 kilometer. Rege ren is beleid maken, keuzes maken. Er is een begrotingsoverschot van 10 miljard. Er is ruimte om die keuzes te maken." VAN BREUGEL „Maar de boodschap komt niet aan, omdat het door de mi nister glashard wordt ontkend. Er is straks een generatie studenten die vaak een burn-out heeft en platzak is. De basisbeurs moet terug om rust te creëren." DUISENBERG - die als WD-Kamer- lid één van de architecten was van het leenstelsel - morrend: „Ik zie thuis met twee studerende kinderen dat het leenstelsel prima kan wer ken." VAN BREUGEL ..in een gezin waar papa een goede baan heeft." DUISENBERG „Nou, de geldkraan zit dicht hoor." De tranen zijn nooit ver weg. In de kantine van de Bethelkerk in Den Haag vecht Hayarpi Tamra zyan (21) met haar emoties. Hier zit ze dan, in opnieuw een kerk gebouw, zonder de mogelijkheid om ook maar even naar buiten te gaan. „Als ik de bus neem, kan ik zomaar worden opgepakt en uit gezet", verzucht ze. Dat heeft een reden. Hayarpi, broertje Warduhi (19), zusje Sey- ran (15) en haar ouders zijn uitge procedeerd en hebben geen recht op asiel. De IND beschouwt Ar menië als een veilig land. Ook een beroep op het kinderpardon voor 'gewortelde' asielkinderen werd afgewezen. Ten einde raad vond het gezin onderdak bij de gereformeerde kerk in Katwijk. Afgelopen don derdag volgde een geheime ver huizing naar Den Haag. De pro testantse Bethelkerk neemt het stokje van Katwijk over. De Tamrazyans verblijven bijna negen jaar in Nederland. Oudste dochter Hayarpi studeert econometrie in Tilburg, geeft als vrijwilliger bijles en is politiek actief voor de Christenunie. Broertje Warduhi en zusje Sey- ran zitten op de middelbare school, de een doet vmbo en de ander zit op het vwo. „We heb ben al die jaren erg ons best ge daan in Nederland", zegt Hayarpi in de kerk. „En nu kunnen we niet naar school en niet naar bui ten. Ik ben blij met alle steun, maar we zijn niet vrij." Kerkasiel Daarop besloot een alliantie van kerken om terug te grijpen op een beproefd middel: het kerk asiel. Tijdens een kerkdienst mo gen politie en andere overheids instellingen een kerk niet bin nengaan, stelt de Wet op het Bin nentreden. „Daarom zijn we hier in Den Haag een permanente kerkdienst begonnen", zegt voor zitter Theo Hettema van de Ker kenraad in Den Haag. Dat is een hoop geregel: „We hebben een schema van predikanten die alle maal een dienst houden. Uit heel Nederland krijg ik mailtjes van dominees die mee willen doen." nale studenten geworven. Veel scho len hebben hun Nederlandse oplei dingen veranderd in Engels om meer studenten uit het buitenland warm te maken. DUISENBERG „Echte internationali sering komt de kwaliteit van onder- Regeringspartij Christenunie wil de grootschalige import van sper zieboontjes uit Marokko, appels uit Nieuw-Zeeland en druiven uit Zuid-Afrika flink indammen. „Die import is slecht voor de Ne derlandse boeren, maar ook voor het milieu", zegt ChristenUnie- Kamerlid Carla Dik-Faber. Zij vraagt deze week aan partij genoot en minister Carola Schou ten van Landbouw om harde af spraken te maken met super markten over de promotie van producten uit eigen land. „Het gekke is dat de meeste Neder landse producten, met hoge kwa liteit, weggaan voor de export", zegt Dik-Faber. „Terwijl we veel voedsel importeren uit landen waarvan we vaak geen idee heb ben hoe het zit met de standaar den voor milieu en dierenwel zijn." Volgens de Christenunie hoeven producten uit eigen land hele maal niet duurder te zijn. Uit on derzoek van het Voedingscen trum blijkt dat een maaltijd met regioproducten uit het seizoen én volgens de Schijf van Vijf 50 cent goedkoper is. Ook stelt de Chris- lk pleit voor een brede introductie van regioproducten in Nederland tenUnie dat het veel beter is voor het milieu wanneer eten uit eigen land of Europa komt. Streekproducten „Streekproducten hebben nu een luxe-imago en zijn relatief duur", zegt Dik-Faber. „Ik pleit voor een brede introductie van regiopro ducten in Nederland. Deze pro ducten moeten officieel worden erkend en een prominente plek krijgen in de supermarkt." Om dat voor elkaar te krijgen, moet minister Schouten om tafel met het Centraal Bureau Levens middelenhandel (CBL), de bran chevereniging van supermarkten. Dik-Faber vindt dat de super markten nu veel macht hebben. „Ineens waren daar de aardbeien rond kerst", zegt het Kamerlid. „Omdat een grote supermarkt besloot ze in het schap te leggen. Zo worden consumenten ge stuurd." Waar producten vandaan ko men, moet nog prominenter op het etiket komen te staan. Dik- Faber: „Ook moet de producent erop staan en welke prijs aan de boer is betaald. Daardoor kunnen consumenten een betere keuze maken. Daarvoor moeten de re gels in Brussel worden aange past." maandag 29 oktober 2018 Hayarpi Tamrazyan (r) en dominee Theo Hettema. fotoanp Het uitgeprocedeerde Ar meense gezin Tamrazyan heeft kerkasiel gekregen in de Be- thelkerk in Den Haag. Daar wordt een doorlopende kerk dienst gehouden om te voorko men dat de politie ingrijpt. Lex de Jonge Den Haag Kijk op de site bij /video Een continue kerkdienst voorkomt uitzetting Carline van Breugel en Pieter Duisenberg vinden dat er veel meer geld naar het hoger onderwijs moet. FOTO ERIK VAN T WOUD Eten dat in Nederland is gepro duceerd - zoals groente, fruit en zuivel - moet met voorrang worden aangeboden in de su permarkt. Nu wordt veel voed sel nog geïmporteerd uit het verre buitenland, omdat dat goedkoper is. Peter Winterman Den Haag -Carla Dik-Faber, Christenunie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9