I Leicester rouwt om Thaise suikeroom Hij maakte indruk met zijn zachte karakter 7 Vichai Srivaddhanaprabha (61), architect van een van de mooiste voetbalsprookjes, stortte zaterdag met zijn helikopter neer naast het stadion van Leicester City. Doodstraf tuinman voor moord I* loemen, kransen, kaar ten met handgeschreven boodschappen en een prent van de hindoegod Ganesh lagen bij het ochtendgloren rondom het King Power Stadium. Over het lot van de Thaise eigenaar Vichai Srivaddhanaprabha van Lei cester City was en is officieel nog niets bekend, maar iedereen hield rekening met het ergste. Niemand kon zo'n afgrijselijke crash met een helikopter overleven. Ooggetuigen wisten meteen vol doende. Ze zagen de blauwwitte AW-169, opgestegen vanaf de mid denstip na afloop van een thuis duel, plotseling stilhangen boven het stadion. De staart, waarop het logo van de club stond afgebeeld, vertoonde mankementen. De mo tor maakte een schrapend geluid. De wieken stopten met draaien. Het toestel stortte in een duik vlucht op een aangrenzende par keerplaats. Een enorme klap en een vuurzee volgden. Tragedie Het vrijwel zekere overlijden van Srivaddhanaprabha (en vier mede passagiers van wie de identiteit nog niet is vrijgegeven) voelt voor fans en inwoners van de multiculturele stad in de East Midlands als een persoonlijke tragedie. De steenrijke zakenman zit diep in de harten van de bevolking. Als architect van een van de wonderlijkste sprookjes uit het Engelse voetbal, is hij de lieve ling van iedereen. Srivaddhanaprabha, een geculti veerde anglofiel, kocht Leicester City in 2010 met geld van zijn King Power-keten, een imperium van dutyfree winkels op Thaise luchtha vens. Als fervent polospeler onder hield hij warme banden met de ko ninklijke familie. Prins Charles en diens zoon Harry leerde hij kennen bij de elitaire sport. Ondanks deze vriendschappen in de hoogste krin gen bekeek de buitenwereld hem met argwaan. Media zetten hem weg als een zo veelste megalomane gek met meer vermogen dan verstand. Al snelde toonde Srivaddhanaprabha een van de 'good guys' te zijn. Met zijn zoon Aiyawatt maakte hij de club schul denvrij, zorgde met investeringen voor een promotie naar de Premier League en presteerde in 2016 het onmogelijk geachte: Leicester, tot dan alleen bekend als laatste rust plaats van koning Richard III, werd kampioen van Engeland. Gelijktijdig ging de rauwe, vaak kille voetbalcultuur op de schop. Srivaddhanaprabha wilde dat The Foxes - de bijnaam van Leicester City - de traditionele Thaise nor men en waarden uitstraalden. Wie deze met voeten trad, kon vertrek ken. Het koste Tom Hopper, Adam Smith en James Pearson de kop. De drie talenten kwamen in opspraak, nadat er een filmpje uitlekte waarop te zien was dat de spelers seksuele handelingen verrichtten met een aantal Thaise prostituees. W Hij presteerde in 2016 wat onmogelijk werd geacht: Leicester kampioen van Engeland Trainer (en vader) Nigel Pearson was het daar niet mee eens en kon ook vertrekken. De betrokkenheid van de miljar dair kende geen grenzen. Oosters bijgeloof en religie stortte hij uit over de club om succes af te dwin gen. Dat ging zover, dat boeddhis tische monniken werden ingevlo gen om de bal en amuletten voor de spelers te zegenen. Louis van Gaal kan erover meepraten. Na een nederlaag van Manchester United bij Leicester City in 2014 werd de Amsterdammer bijna omvergelo pen door vriendelijk knikkende mannen in oranje gewaden. Over hoe Srivaddhanaprabha zijn vermogen precies vergaarde, bestaan alleen apocriefe verhalen. Hij zou een 'selfmade millionaire' van Chinese origine zijn, begon nen met een klein winkeltje. Zijn goede banden met het militaire re gime, zonder wiens steun nie mand slaagt, hielpen in elk geval. Koning Bhumibol schonk de ty coon, geboren als Vichai Raksri- aksorn, een nieuwe achternaam voor zijn inzet voor goede doelen én de economie. Onder de indruk Wie hem in Leicester van dichtbij meemaakte, raakte diep onder de indruk van zijn zachte karakter. Niets was te veel om het spelers naar de zin te maken. Fans trak teerden hij op bier en donuts bij speciale gelegenheden. Kinderen in Leicester Royal Infirmary wer den voor een picknick uitgeno digd. In het centrum van Leicester bracht een kunstenaar een eerbe toon aan hem met een muurschil dering: een monnik naast een tij ger en een veelarmige god. Dat zijn gezicht zelf ontbrak, past bij zijn karakter. Srivaddhanaprabha meed het licht van de schijnwer pers, wat zijn cultstatus versterkte. De club, in goeden doen, blijft ook zonder hem wel overeind. Maar het sprookje is door het ongeluk ten einde. Voor de moord op de Neder landse Jacobus van der Goes in Kenia is zijn tuinman ter dood veroordeeld. Het li chaam van de 77-jarige pensi- onado werd een halfjaar na zijn verdwijning gevonden in de septic tank van zijn huis. Een handlanger van de tuin man heeft een levenslange ge vangenisstraf gekregen, meldde de Keniaanse krant de Daily Nation zaterdag. Een derde verdachte is door de rechter vrijgesproken. Van der Goes, die al jaren in Kenia woonde, werd in juni 2016 dood gevonden in de beerput van zijn huis in Nyali. Zijn lichaam was gewikkeld in een matras. Een paar weken na de ver dwijning van Van der Goes werd zijn tuinman al gearres teerd. Hij had de pinpas van zijn baas gebruikt om geld op te nemen in Mombasa en Ke- richo. In juni 2016 pakte de Keniaanse politie na aanwij zingen van de tuinman nog twee mannen op. Zij werden in Mombasa aangetroffen met de auto van Van der Goes. De twee handlangers zouden de politie hebben verteld dat het lichaam in de septic tank lag. Gek dat een ziekenhuis door zorgverzekeraars de das wordt omgedaan Olifanten in Indië geëlektrocuteerd Zeker zeven wilde olifanten zijn in India geëlektrocuteerd, doordat ze in aanraking kwa men met een laaghangende elektriciteitsleiding. De die ren waren vermoedelijk op zoek naar voedsel, bericht de krant Hindustan Times. Op vi deobeelden is te zien hoe zich een menigte heeft verzameld rond de karkassen. De overle den dieren maakten deel uit van een groep van zo'n der tien olifanten. Hond overlijdt bij ongeluk Bezetting van spoorlijn CDUenSPD fors lager maandag 29 oktober 2018 GO I Srivaddhanaprabha met het kampioensteam van 2016. fotoepa Rouwende fans bij het sta dion. FOTO'S REUTERS EN EPA Geert Langendorff Leicester B NAIROBI Tweede Kamerlid Henk van Gerven van de SP. De partij ondersteunt een demonstratie bij zorgverzekeraar Zilveren kruis NEW DELHI De leiders van Rusland, Turkije, Frankrijk en Duitsland heb ben in Istanboel vergaderd over de toekomst van Syrië. Ze willen het vredesproces weer vlot trekken. Een commissie die werk moet maken van een nieuwe grondwet voor het land, moet volgens een gezamenlijke verklaring voor het eind van het jaar aan de slag gaan in Genève. foto reuters VLAARDINGEN Bij een aanrijding gisteren in Vlaar- dingen is een vrouw (62) ernstig gewond geraakt. Ze stak de weg over met haar hond en werd ge schept door een auto. De witte her der overleed ter plaatse, de vrouw is naar het zieken huis gebracht. De bestuurder, die volgens de politie onder invloed was van drugs, is aan gehouden. HAMBACH Een paar duizend milieuactivisten uit heel Europa heb ben bij het Duitse Hambach een spoorlijn van ener giereus RWE bezet. Over dat spoor wordt bruin kool getranspor teerd. WIESBADEN De christendemo cratische CDU en sociaaldemocrati sche SPD lijken zware klappen te krijgen bij de deel staatverkiezing in Hessen. Uit exit polls blijkt dat het CDU vermoedelijk weer de grootste partij zal worden, maar wel fors krimpt ten op zichte van de vo rige verkiezing; on geveer 28 procent nu tegen 38 pro cent in 2013. SYRIË TOP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7