'Gil hard en houd elkaar goed vast' Rillanders willen toekomst voor hun kerk 18 Na vijfjaar te hebben gezwegen, luidt de kerkklok van Rilland weer op het hele en halve uur. En binnenkort is het dorp weer helemaal bij de tijd. Ook het uurwerk op de toren van de Bathsewegkerk gaat het weer doen. Het is nu wachten tot de ge meente Reimerswaal een besluit neemt over de toekomst van de dorpskerk. Aannemer Johan Berting kocht een jaar geleden de bouwval. Op dat moment stond het kerk al vijftien jaar leeg. De tuin leek wel een oer woud en binnen was het één grote ravage. Met een groep vrijwilligers heeft Berting de kerk weer een beetje toonbaar gemaakt. De bui tenkant van de voormalige her vormde kerk mag zelfs weer gezien worden: sinds kort wordt het ge bouw 's avonds verlicht met schijn werpers. Mosselmaaltijd Tijdens begrafenissen klinkt weer klokgelui. „Om de klok ook op het uur te laten luiden, heeft een vrij williger een nieuwe computer ge maakt. Hij is elektricien en gaat nu in z'n vrije uurtjes aan de slag om ook het uurwerk weer te laten functioneren." Zo'n 25 andere vrij willigers worden deze week in het zonnetje gezet. Van de Stichting Vrienden van de Vliedberg krijgen ze als dank voor hun inspanningen een mosselmaaltijd aangeboden. Nu de kerk is opgeknapt, vragen veel Rillanders zich af wat er met het gebouw gaat gebeuren. „Elke dag vragen mensen er wel naar", zegt Berting. Het enige wat hij kan doen, is wijzen naar de gemeente Reimerswaal. Daar heeft de aanne mer twee plannen ingediend: de hele kerk opknappen, zodat de evangelische beweging Lighthouse er gebruik van kan maken óf de kerk slopen, de toren restaureren en een rijtje woningen in stijl van de kerk bouwen. Om het rendabel te maken, heeft Berting voor beide plannen een vergelijkbaar bedrag nodig. Het gaat om een paar ton. 425 handtekeningen Wethouder Jaap Sinke gaf deze week aan dat momenteel gewerkt wordt aan een voorstel. De Klank bordgroep Rilland overhandigde vier maanden geleden nog 425 handtekeningen aan hem. Voorzit ter Wim van Gorsel vindt dat er nu een knoop moet worden doorge hakt. „Berting en de vrijwilligers hebben heel veel gedaan, dat kost de gemeente niets. Het is nu tijd dat de gemeente in Rilland gaat inves teren." Over welk plan het beste is, wordt verschillend gedacht. „Iedere Rillander die je ernaar vraagt, vindt dat de toren, die zo belangrijk is voor het dorpsgezicht, behouden moet blijven." Financiering moet geen pro bleem zijn, denkt Van Gorsel. Hij wijst op het miljoen van TenneT- leges, waar Rilland deels recht op heeft. Met een busje zijn ze vanuit de soos naar de Paarden- kerkhofwegeling bij Nisse gebracht; een pikdonker weggetje tussen de boomgaarden. Organisator Niels de Reiger grijnst: „Voor die gasten is dit the middle of knowhere. Die hebben geen idee waar ze zijn." De gedachte aan wat ze gaan tegenkomen jaagt waarschijnlijk veel meer angst aan. Terwijl ze elkaar stevig vastklampen, lopen ze gillend en schreeuwend het paadje in. Een flakkerend olielampje kondigt aan dat er wat staat te gebeuren. Een gemaskerde boer doemt op. „Tine kom' d'r paerd zoeke!", wijst hij op het skelet dat in de windsingel hangt. Achter de jongeren doemt een andere griezel op. Het raspende geluid van de hriep die hij over het grind sleept, wordt verstomd door het onophoudend gegil. Het klapstuk van de act komt van boven: aange stuurd door een vrijwilliger die in een boom is ge klommen, zwaait een lappenpop over hun hoofden. Sara, Milou Jasperse en Gertsia, de drie meiden die moedig voorop lopen, gillen het uit. En dat is nog maar het begin. Er staan nog acht pos ten te wachten tot ze terug zijn in Ovezande. „Rook machines, muziek, kettingzagen, bladblazers. Ruim vijftig vrijwilligers zijn al de hele dag bezig om het zo eng mogelijk te maken", zegt Niels. Voorgaande jaren deden zo'n 25 jongeren mee aan de tocht. „Precies een jaar geleden zijn we gaan samenwerken met de an dere sozen in de Soostour. Nu hebben we wel negen tig deelnemers. We hadden nooit verwacht dat het zo'n succes zou zijn!" IN DE REGIO Workshop schrijven Letterlunch Lezing .'ft MIJN DORP, MIJN STAD maandag 29 oktober 2018 BE Bathsewegkerk wacht op besluit Joeri Wisse Rilland De Bathsewegkerk mag weer gezien worden, en baadt 's avonds sinds kort in het licht, foto johan berting Nog voor ze ook maar één griezel hebben gezien, giert de spanning al door de lijven van het groepje meiden en jongens dat zaterdagavond op het punt staat om aan de spooktocht van de soos De Klomp in Ovezande te beginnen. Joeri Wisse Ovezande Angstige gezichten bij Sera Kalisvaart (links) en Milou Jasperse. foto johan van der heijden SCHERPENISSE De Bieb in de Buurt Scherpenisse orga niseert samen met Kunstkamer Hol land Huis een serie schrijfworkshops. Het thema van de avonden is 'terug naar je wortels.' In deze workshop au tobiografisch schrij ven gaan deelne mers op zoek naar hun eigen geschie denis. De work shops zijn los van elkaar te volgen. De workshops vinden plaats op woens dag 31 oktober, 14 november en 28 november. Aanmel den kan via bibliotheekooster- schelde.nl. HANSWEERT Heel Hansweert Luncht verandert woensdag voor één keer in een 'Letter lunch'. Bibliotheek Oosterschelde, het Taaihuis en Zorg groep Ter Weel in formeren de aan wezigen op een lu dieke wijze. Daarna gaat het gezel schap met elkaar aan de slag om mooie ideeën te be denken voor Hans- weert. De inloop is vanaf 11.30 uur, het lunchprogramma is van 12.00 tot 13.30 uur. Deelname be draagt 1 euro. Aan melden kan via terweelactief.nl. KAPELLE CLM-adviseur Peter Leendertse geeft vandaag een lezing in het Fruit teeltmuseum over de ontwikkeling van de land- en tuin bouw tot een steeds duurzamere vorm. De lezing begint om 19.30 uur in het Fruitteeltmuseum te Kapelle. De kosten bedra gen 5 euro per per soon. HERDENKINGEN n»3öSfcffl»5?| HOEDEKENSKERKE In de Zak van Zuid-Beveland werd gisteren stilgestaan bij de bevrijding van de regio, 74 jaar ge leden. Burgemeester Gerben Dijksterhuis en zijn vrouw Arieke leggen een krans. Gedurende de oorlog zijn in Hoede- kenskerke 38 mensen gesneuveld; de meesten door de be schietingen van 26 tot 29 oktober 1944. Tijdens een kerk dienst en kranslegging zijn de doden gisterochtend her dacht. Ook in Ellewoutsdijk werd stilgestaan bij de bevrij ding. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst in 't Kerkje van Ellesdiek waar Jopie Minnaard-Verheijke haar nieuwe bundel Kleine gedachten presenteerde, foto johan van der heijden GOES Inloophuis Oase, Roosevelt- laan 87, ochtend: Inloop voor koffie en thee; Erasmuspark, 09.30-11.30 uur: Digitaal Café; vanaf 13.00 uur: Activiteiten voor senioren, waaronder handwerken, bridge, tafelten nis en schilderen; Zorgcentrum Randhof, 19.30- 21.30 uur: Alzheimercafé de Bevelanden; 'S-GRAVENPOLDER Sporthal De Zwake, 13.45- 14.45 uur: Gratis sporten in de beweegtuin; 'S- HEER ARENDSKERKE Poelwijck, 10.00-12.00 uur: Di gitaal café; KAPELLE Fruitteeltmuseum, 19.30-21.45 uur: Lezing Peter Leendertse over 'Gezond voedsel, vitaal toekomstbestendig platte land'; Cederhof, 19.30-21.30 uur: Alzheimercafé met als thema 'Rechtpositie bij dementie' KRABBENDIJKE Restaurant Ter Weel, 14.00 uur: Wandelgroep 'Elke stap telt'; KRUININGEN Hof Cruninghe, Langeviele 41, 13.30-15.30 uur: Creatieve middag waarbij gehandwerkt kan worden, o.a. breien en haken; RILLAND Dorpshuis Luctor et Emergo, 14.00-16.30 uur: Kaarten voor senioren; WAARDE Dorpshuis Meerwaarde, 09.30-10.30 uur: Allevo Les sen 'Yoga-gym voor 55+'; WOLPHAARTSDIJK SVRZ Meuleweie, 09.30-11.30 uur: Digitaal Café; YERSEKE Haven, 11.00-13.30 uur: Zee- hondentocht; Moerzicht, 13.30-15.00 uur: Open middag Grand Café met wekelijks een leuke activiteit; Moerplein, 19.15 en 20.15 uur: Beweging suur voor senioren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 60