Rookvrij.nl: laat uw bestuurders weten waar het roken absoluut moet stoppen Dela houdt op met ongevraagd maken vingerafdrukken 5 en de politieke tweedeling Niets dan lof voor Wim Kok als politicus en familiemens mensen daarnaar. Zo simpel is het. Dit is het resultaat. Een hoop men sen dood. Zinloos", zei bestuurder Stephen Cohen van de New Light Congregation, een van de Joodse gemeenschappen in de Tree of Life synagoge, tegen persbureau AP. Bowes, die voor zover bekend geen strafblad had, wordt vervolgd voor 29 strafbare feiten. De dode lijkste aanval op Joden in de ge schiedenis van de VS kan hem de doodstraf opleveren, zei minister van Justitie Jeff Sessions. Hij noemde de aanslag 'verwerpelijk en volkomen weerzinwekkend in het licht van de waarden van deze natie'. „Haat en geweld op basis van religie kunnen geen plaats hebben in onze samenleving." Bij synagogen elders in de VS werd na de aanslag direct alarm ge slagen. De autoriteiten in onder meer New York, Los Angeles en Houston stuurden patrouilles naar gebedshuizen. Normaal surveil leert de politie daar alleen bij be langrijke Joodse feestdagen. Israël rouwt Het Israëlische kabinet heeft gis teren een moment stilte gehouden om de slachtoffers van de schiet partij in Pittsburgh te herden ken. „De volledige natie van Israël rouwt met de families van de ver moorde mensen in deze afschuwe lijke slachting in de Tree of Life Sy- nagogue in Pittsburgh", zei pre mier Benjamin Netanyahu bij het begin van de wekelijkse kabinets zitting. De schietpartij van zater dag 'is de grootste antisemitische misdaad in de annalen van de Ver enigde Staten', zei hij, waarna hij de wereld opriep zich overal in de strijd tegen antisemitisme te ver enigen. De Nederlandse minister van Veiligheid en Justitie Ferd Grap- perhaus spreekt op Twitter van een 'schokkende moord'. „Het is een walgelijk gegeven dat er nog altijd mensen zijn met antisemiti sche waanideeën. Laat eenieder al tijd bij het geringste teken van an tisemitisme daar krachtig tegen ingaan." ROTTERDAM De volgende stap op weg naar een rookvrije generatie is gezet: vandaag gaat de website rookvrij.nl online. 'De samenleving' kan nu vanaf de luie stoel in actie komen: geef met één druk op de knop maar aan op welke sportclub, dierentuin of kinderspeelplaats niet meer mag worden gerookt. De site is een initiatief van de Hartstichting, KWF Kankerbe strijding en het Longfonds. Rookvrij.nl is eigenlijk één grote online petitie tegen de peuk. In een paar simpele stap pen kan iedereen aangeven op welk plein, sportveld of zwem bad het roken helemaal zou moeten worden verboden. Hoe meer mensen tekenen, hoe makkelijker het moet worden bestuurders te bewegen tot een rookvrij-beleid, stellen de ini tiatiefnemers. W Honderden sportclubs besloten zelf al het roken taboe te verklaren Honderden sportclubs in Ne derland besloten zelf al het ro ken taboe te verklaren, maar op weg naar een generatie waarin het roken helemaal is uitgeban nen, kan er nog wel een schepje bovenop. Meer dan acht op de tien Ne derlanders willen dat plekken waar hun kinderen sporten, spelen en naar school gaan als rookvrij gebied worden bestem peld. Dat is gebleken uit een re cent onderzoek dat werd uitge voerd in opdracht van KWF Kankerbestrij ding. Dit meldt NPO Radio t-pro- gramma Radar. De klagers vinden het ethisch niet door de beugel kunnen dat Dela dit doet met een commercieel oogmerk. Tot t sep tember maakte de uitvaartorgani satie alleen een vingerafdruk als er toe stemming was gege ven. „Zo'n af druk moet re delijk snel wor den gemaakt, aange zien de kwaliteit snel ach teruit gaat. Maar soms kan nog geen permissie worden gegeven. Bijvoorbeeld als mensen in het zie kenhuis zijn overleden en zonder de nabestaanden erbij zijn overge bracht naar het rouwcentrum", legt Dela-woordvoerder Martijn van de Koolwijk uit. „Sinds t september hanteerden we het beleid dat we in dit soort si tuaties ook zonder toestemming een afdruk maakten. Dat deden we om spijtoptanten tegemoet te ko men die het achteraf jammer von den dat we toch geen vingerafdruk hadden gemaakt. Maar gezien de kritiek hebben we besloten te stop pen met dit beleid. Er mag geen en kele twijfel zijn over onze werk wijze. Vanaf nu alleen nog een af druk als de nabestaanden het wil len", zegt Van de Koolwijk. Webshop De nabestaanden kregen weken na de uitvaart een mail met een link naar de webshop van Dela, waarop ze een sieraad met de vingerafdruk kunnen bestellen. Volgens Van de Koolwijk ontving de uitvaarton derneming sinds september drie klachten over de werkwijze. „Dat valt mee, op vierduizend uit vaarten. Maar toch, inte griteit van het li chaam staat bij ons voorop. Ook al ston den we wette lijk gezien in ons recht. Als ie mand is overle den, vervalt de pri vacywetgeving." Dat wordt bevestigd door de Au toriteit Persoonsgegevens. Woord voerder Inge Sanders laat weten dat de privacywetgeving alleen van toepassing is bij een levend per soon. „Wettelijk gezien is dat nu een maal zo geregeld. Maar we kunnen ons op het ethische vlak voorstellen dat er kritiek is op de werkwijze van deze uitvaartorganisatie." De fractie van het CDA heeft Kamer vragen gesteld over de kwestie. maandag 29 oktober 2018 Grote foto: Een grote menigte houdt een wake voor de slachtoffers. Achter het gele afzetlint overleggen bewa kers van de politie met personeel van een Joodse begrafe nisonderneming. Onder: verdachte Robert Bowers (I) en drie vrouwen die op afstand van de syna goge lezen uit een gebedsboek. FOTO'S REUTERS, GETTY IMAGES net resultaat' Kijk op de site bij /video Duizenden mensen herdenken schietpartij EINDHOVEN Uitvaartorganisa tie Dela stopt direct met het maken van vingerafdrukken van een overledene als er nog geen toestemming is gevraagd. Aan leiding zijn klachten van nabe staanden die niet wisten dat Dela een vingerafdruk had ge maakt om er later een sieraad van te kunnen maken. De sprekers bij het afscheid van Wim Kok, zaterdag in het Concertgebouw in Amster dam, waren zonder uitzonde ring lovend over de oud-pre mier. Ze roemden zijn seri euze manier van werken, zijn niet-aflatende belangstelling voor de politiek en de partij, zijn integriteit en liefde voor zijn gezin. Kok overleed vorige week op 80-jarige leeftijd. Premier Rutte vertelde over de gesprekken die hij als pre mier had met Kok, die nog jaarlijks langskwam in het To rentje. Volgens Rutte wilde Kok 'echt helpen'. Zoon Mar cel noemde zijn vader 'een be scheiden man'. „Hij was een bijzonder mens, dat biedt ons troost." FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5