8 TENNIS WTA FINALS SINGAPORE Na een topseizoen, dat zaterdag in de halve finale van de WTA Finals eindigde, richt Kiki Bertens het vizier al op volgend jaar. Ze voelt dat er nog meer in het vat zit. Heden en toekomst, ontleed in vier facetten. Sportief Status Svitolina verslaat iedereen Commercieel Ze is een ideale ambassadrice voor de sport: lief, vrolijk, authentiek' 4 Team Afgelopen jaar was behalve succesvol ook leerzaam. Kiki Bertens (26) on dervond wat het betekent om écht bekend te zijn. Hoe je druk en stress te lijf gaat. Dat gravel niet heilig is. Hoe je elegant over een rode loper loopt. Dat elke dag trainen belangrijk is, juist na een nederlaag. En dat het leven als tennisprof ook leuk kan zijn. Een dag na haar honderdste en laat ste partij van het seizoen, de halve fi nale van de WTA Finals, probeert Bertens die lessen door te trekken naar 2019. Gevraagd wat ze volgend jaar wil bereiken, is haar eerste ant woord: „Ik wil het beleven zoals ik dit jaar heb beleefd." Dat heeft niets te maken met ran king of resultaat. De bekende oud tennissters vielen in Singapore over elkaar heen om te voorspellen dat Bertens een Grand Slam-toernooi kan, nee, gaat winnen. „Misschien is dat een reële volgende stap. Als je Cincinnati kunt winnen, met het zelfde deelnemersveld, dan is dat mo gelijk", bekent Bertens. „Maar ik ben voorzichtig met dat uit te spreken. Voor mij werkt het om te focussen op het proces. Stel: ik haal de finale van een Grand Slam, maar ik verlies, dan zou dat voelen als falen als ik het na drukkelijk als doel stel zo'n toernooi te winnen. Druk werkt voor mij slecht en benauwend. Ik ga de ko mende weken aan het strand mijn doelen voor 2019 vaststellen en op schrijven. Ik ben me er ook van be wust dat 2018 achteraf mijn beste jaar geweest kan zijn. Het ligt heel dicht bij elkaar, en de rest traint ook ge woon door." Van een top 10-speelster - en dat is Bertens waarschijnlijk nog wel even - wordt veel gevraagd, zegt Micky Lawler, de in Nederland geboren president van de WTA: „Ieder toernooi heeft vier promotieac tiviteiten met speel sters. Als Kiki als eer ste of tweede ge plaatst is, wordt zij vaak gevraagd." Mis schien niet altijd leuk, maar het hoort erbij en went. FINALE Lawler: „Dit jaar heb ik haar aangedra gen als vervangster van Angelique Ker- ber, die op Wimble- don een praatje zou houden voor de raad van bestuur van softwaregigant SAP, maar door haar finaleplaats niet kon. Kiki boekte haar vlucht om en vertelde die men sen over het leven van een topspor ter. Ze vonden haar ge-wel-dig. In de tenniswereld loopt iedereen met haar weg. Ze is een ideale ambassa drice voor de sport: lief, vrolijk, au thentiek." Lawler gaat nog verder: Bertens kan de sport dragen. „Het laatste dat ik wil, is haar druk opleggen. Maar het vrouwentennis mist iemand die erboven uitsteekt en constant pres teert. Die gaat er komen en ik denk dat het Kiki kan zijn. Dit jaar is heel belangrijk geweest voor haar. Het meester worden van faalangst kost tijd en ervaring. Nu vind ik haar mentaal juist heel sterk." Lawler vertelt dat er speelsters zijn die gerust een belangrijk toernooi overslaan vanwege een fotoshoot voor Sports Illustrated. Bertens barst in lachen uit. „Ik? Nee hoor, dank je. Natuurlijk komen er nu meer verzoeken binnen van media en sponsors. Het is ook mijn taak de sport die mij goed be taalt te promoten. Als ik de commerciële kant wil meepak ken, is dit het moment. Ik ga nadenken wat in dat opzicht bij me past. Of ik ook op een andere manier bekend wil worden, of gewoon tennis en verder op de achter grond blijf." Dat laatste ligt voor de hand. „Ik ga echt niet gek doen opeens. Zeg het vooral als ik naast mijn schoenen ga lopen. Mijn vriend Remko noemt me al grap pend 'diva', dus die zit er ook bo venop." Bertens maakte gisteren bekend Elise Tamaëla (34) toe te voegen aan haar team. De oud-profspeelster, coach en fysiotherapeut gaat vijftien weken van het jaar meereizen. Remko de Rijke, behalve vriend en oud-speler ook hitting partner en fysiothera peut, neemt de andere helft voor zijn rekening. Eerder dit seizoen, toen coach Raemon Sluiter om privérede- nen thuis zat, werkte Tamaëla met succes met Bertens. Die vindt het fijn als er altijd een fysiotherapeut in de buurt is. Het mes snijdt aan meerdere kanten, zegt Sluiter. „Elise weet veel van tennis, ik heb er een extra klank bord bij." Sluiter en Bertens twijfelden een jaar geleden openlijk aan voortzet ting van hun samenwerking. „Die laatste drie maanden van 2017 waren dramatisch", aldus de coach. „Ze had zeker vijftien nederlagen waarin ze men taal underpar was. Ik wist dat er veel mogelijk was als we dat onder controle konden krijgen, in combinatie met fysieke progressie. Maar de top 10 had ik niet durven voor spellen. Dag en nacht op deze manier je sport beleven is behoor lijk heftig. Het legt je geen wind eieren, de beloning is groots, maar het is niet voor iedereen weggelegd." maandag 29 oktober 2018 GO 'Ik ga echt niet gek doen' Rik Spekenbrink Singapore SINGAPORE Elina Svitolina heeft de WTA Finals op haar naam ge bracht. De Oekra ïense, die in de halve finales Ber tens uitschakelde (7-5, 6-7 (5), 6-4) versloeg in de eindstrijd ook haar vijfde tegenstand ster in Singapore: de Amerikaanse Sloane Stephens (3-6, 6-2, 6-2). Svi tolina (24), als zesde geplaatst, behaalde daarmee de grootste prijs uit haar loopbaan. Op een Grand Slam- toernooi is ze nog nooit verder geko men dan de kwart finales. Elina Svitolina. FOTO GETTY IMAGES -Micky Lawler (president WTA) Bertens: „2018 kan achteraf mijn beste jaar geweest zijn." FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36