li Turnsters verdwijnen in schaduw van de mannen 6 FORMULE 1 GRAND PRIX MEXICO, Hamilton: dit is bijna surreëel Als de bliksem ging Max Verstappen naar zijn tweede Mexicaanse zege en een Hollands feestje met Armin van Buuren. „Ik was vastbesloten om hier te winnen", zei de winnaar. Ik had slecht geslapen. Was écht vastbesloten om hier te gaan winnen leeg, als een Duitse autobahn. Voor het oog van bijna 120.000 Mexicanen maakte 'Maxito' een de monstratie van zijn 79ste Grand Prix. Onbedreigd scoorde hij zijn vijfde zege, de tweede van het jaar na Oostenrijk. En dus al zijn ne gende podium van het seizoen: een record in zijn nog altijd prille loop baan. „Ik had slecht geslapen na die kwalificatie. Was écht vastbesloten om hier te gaan winnen", vertelde Verstappen meteen na de race, waarin hij in tegenstelling tot een dag eerder weinig te mopperen had. Negen rondjes voor het einde sneuvelde ploeggenoot Ricciardo rijdend op de tweede positie nog maar eens met een kapotte motor, zijn achtste uitvalbeurt van het jaar, geen andere coureur die dat aantal haalt. „Natuurlijk hartstikke jammer dat we Daniël nog verloren, want we hadden hier zomaar één en twee kunnen worden", toonde Ver stappen zijn compassie met de Aus traliër. „Daarna was het voor mij zaak om die zege binnen te slepen." En dat deed Verstappen, op bij- Was de start van Max Verstappen een ode aan de snelste muis van Mexico? Als een ware Speedy Gon- zalez schoot de Limburger vanaf P2 uit het startvak, langs ploeggenoot Daniël Ricciardo. Links achter dreigde Lewis Hamilton hem op de eerste 890 rechte meters nog bij te halen, maar toen eindelijk die eer ste bocht opdoemde toonde Ver stappen zich niet alleen snel, maar ook bijzonder dapper. Wetende dat Hamilton met de titel in het achter hoofd toch geen onnodig risico zou nemen, besloot hij extreem laat in WERELDTITEL te remmen. Zo gooide de Nederlan der als eerste zijn bolide die krappe Mexicaanse bochtencombinatie in, alsof het een veilig muizenhol was. 'Andale! Andalel Arriba! Arriba!' Revanche Slechts een klein kilometertje had Verstappen op het Autódromo Her manos Rodriguez zo nodig om re vanche te nemen na een zwarte za terdag. „De start was de sleutel", gaf hij meteen toe, toen hij uitbundig juichend uit zijn auto gesprongen was. Zijn zaterdag had historisch moeten worden. Met nog maar drie kansen te gaan had hij met zijn eer ste poleposition het record van Se bastian Vettel als jongste Formule ï-coureur ooit op pole (21 jaar, twee maanden, elf dagen) over willen nemen. En na een dominant weekend leek hij ook hard op weg, maar met een ultiem rondje (0,026 van een seconde sneller) dompelde Ricci ardo zijn Nederlandse teamgenoot onder in frustratie. Zelden zat Ver stappen zo chagrijnig achter een ta feltje als in de Mexicaanse hoofd stad, met de wereldpers voor zijn neus. Waar Ricciardo jubelde, mop perde Verstappen slechts wat, met zijn gedachten allang 24 uur verder. Bliksemstart Na die bliksemstart heerste hij net als vorig jaar van begin tot eind als een keizer. Na veertien rondjes wis selde hij naar de supersofts, om eenmaal terug nog even Kimi Raïk- könen die nog niet binnen was ge weest, voorbij te stampen. En daarna bleef het asfalt heel lang De turnsters kruipen voor de ver andering eens in de schaduw van de mannen op een groot toernooi. Het was geen schande, gelet op de aanwezigheid van twee WK-debu- tanten in de ploeg en het ontbreken van 's lands beste meerkampsters. Het gevoel van trots en tevreden heid overheerste daarom bij bonds coach Gerben Wiersma na de tweede en laatste kwalificatiedag in de sfeerloze Aspire Dome. „We hebben het supergoed gedaan." De tiende plaats biedt olympisch perspectief en valt ruim binnen de doelstelling (top 12). Over een jaar levert een plaats bij de beste twaalf landen op de wereldkampioen schappen in Stuttgart een team ticket op voor de Spelen van 2020. In 2019 hoopt Wiersma weer te kunnen beschikken over Eythora Thorsdottir (handblessure), Céline van Gerner (achillespeesoperatie) en Lieke Wevers (symptomen van burn-out). Er dient zich zelfs een luxeprobleem aan. In Doha maakte Naomi Visser een indrukwekkende entree op het mondiale toneel. De 17-jarige plaatste zich moeiteloos voor de meerkampfmale. Ze ein digde als vijftiende op de ge schoonde lijst (maximaal twee turnsters per land). Ook Vera van Pol, Kirsten Polder man en Tisha Volleman leverden een wezenlijke bijdrage aan het teamresultaat. Alle drie kwamen ze op een toestel ten val, maar dat werd elke keer opgevangen door teamgenoten. Volleman turnde daags na haar negentiende verjaar dag een wedstrijd van uitersten, maar een aftrek van 0.1 punt hield haar net buiten de toestelfinale. Zelfs voor een ervaren olympisch kampioene als Sanne Wevers (27) is het halen van een toestelfinale geen abc'tje. Zaterdag ging ze voortva rend te werk, geen moment verloor ze haar evenwicht. „We hadden ge hoord dat de jury heel streng zou kijken naar de uitvoering. Daarom heb ik niet te veel risico's geno men", verklaarde Wevers, die als vierde naar de balkfinale gaat. maandag 29 oktober 2018 - Max Verstappen (21) Arjan Schouten Mexico-Stad Hij werd in Mexico vierde en pakte zijn vijfde wereldtitel. Lewis Hamilton ontstijgt defi nitief Sebastian Vettel en Alain Prost om op gelijke hoogte te komen met Juan Manuel Fangio. De enige die nu nog nog voor hem staat: Michael Schumacher met zeven titels. „Het voelt heel gek om dit verhaal af te maken, met Fangio die ook successen had met Merce des. Een ongelooflijk gevoel. Surreëel bijna", vertelde Ha milton. Max maakt het waar Sanne Wevers plaatste zich voor de balkfinale. fotoap Twee ploegen in de teamfinales bij de WK in Doha, het bleek net iets te hoog gegrepen. De Nederlandse vrouwen kwamen in de kwalificaties tekort voor de landenfinale. Marcel Luyckx Doha

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34