VAR tot vertwijfeling en discussie 3 Van Bronckhorst: 'Dit neem ik hem zeker kwalijk' hebben we nagelaten. Jammer, zeker omdat het doelsaldo ook nog een item kan worden aan het einde van het seizoen. Maar ik denk niet dat de zware wedstrijd tegen Ben- fica de reden is. Die heeft iedereen wel goed verteerd." Blind had lange tijd geen Klassie ker gespeeld. Voor zijn vertrek naar Manchester United in 2014 maakte hij er wel genoeg mee. Soms mee slepend, vaak winnend, een enkele keer met een pijnlijk resultaat. Maar zo doods als deze editie had hij het nog niet meegemaakt, erkent de weer als centrale verdediger spe lende Blind. „Het maakt me op dit moment eigenlijk niks uit. We heb ben een prima week gehad en de Klassieker gewonnen." Snipperdag Toch doet het wonderlijke tafereel zich voor dat het Ajax-publiek zelfs bij een 2-0 voorsprong voorzichtig mort. Storend als ze het vinden dat hun favoriete ploeg een soort snip perdag kan nemen tijdens de wed strijd van het jaar. Voor velen hangt die term nog wel degelijk aan Ajax- Feyenoord. Maar deze editie heeft gevoelsmatig meer weg van Ajax - PEC Zwolle of Ajax - FC Groningen. Wat ook voelbaar is: Feyenoord was rijp voor de slacht. Zo'n mogelijk heid zou Ajax nooit onbenut mo gen laten. Normaal galmt het gezang na in de trappenhuizen van de Johan Cruijff Arena na een overwinning in de Champions League of tegen PSV en Feyenoord. Nu loopt het stadion tamelijk geruisloos leeg. Treffender kan de verhouding tus sen Ajax en Feyenoord dit seizoen niet zijn. „Ik sta daar nog steeds achter, het is een lichte schamp die je ziet", zei Kuipers na afloop. Volgens de Feyenoord-keeper zelf, bovenal vol zelfverwijt over zijn blunder, was het tikje juist cruciaal. Daar door werd de bal een fractie over de doellijn geduwd. Aantoonbaar fout Maar wie van de twee hier ook gelijk had, de vraag was vooral waarom de VAR besloot om Kui pers niet naar deze beelden te la ten kijken. Volgens de afspraken doet de videoref dat alleen als de scheidsrechter aantoonbaar fout zit, en niet bij twijfelgevallen, en blijkbaar vond VAR Danny Mak- kelie dit hooguit een twijfelgeval. Maar de vraag was nou net in dit specifieke geval: viel hier over te twijfelen? Is een tikje tegen de arm van een keeper in zijn eigen doelgebied, op een moment dat die de bal klem heeft, niet per de finitie een overtreding, lichtjes of niet? Ofwel: in het VAR-tijdperk kun je zelfs twijfelen of een twij felgeval wel een twijfelgeval is. Opnieuw bleek dat het systeem het voetbal verandert. Het wordt in essentie eerlijker, maar niet per se duidelijker of aantrekkelijker. De discussie is er bepaald niet mee verdwenen. Sterker nog: er wordt oeverloos gediscussieerd over overtredingen die voorheen amper zouden zijn opgemerkt. Het gevoel van onrecht wordt soms alleen maar groter door. Want dat is misschien wel het meest ironisch van alles: zonder de VAR had vermoedelijk nie mand het ooit over het tikje van Dolberg tegen Bijlows arm gehad. AMSTERDAM Als er vanuit Zeist vandaag een schikkingsvoorstel landt voor rechtsback Jeremiah St. Juste, dan zal niemand zoeken naar vormfouten of tegenstrijdige ver klaringen. De rechtsback van Fey enoord ging zo vroeg in de klassie ker en vooral zo ver van zijn doel zo hard door op Nicolas Tagliafico, dat zelfs de immer begripvolle Gio- vanni van Bronckhorst had het ge had met de verdediger. „Als je op zo'n manier een rode kaart krijgt dan benadeel je het team, dat neem ik hem zeker kwalijk", zei de trai ner. Of de achterstand op PSV nog overbrugbaar is? „Nou", zuchtte Van Bronckhorst. „Je weet het nooit. Maar dat het een heel moei lijke opgave wordt, is volgens mij nog een understatement." SCHAA* ning, maar tegen de beslissing zelf viel uiteraard niets in de te brengen. Sterker: kort daarvoor mocht Jens Toornstra juist blij zijn dat de VAR niet ingreep, na een gemene overtreding op Fren- kie de Jong. Kuipers gaf geel en werd niet gecorrigeerd vanuit Zeist. Maar bovenal ging de discussie over de 1-0 na ruim twintig minuten. Justin Bijlow liet een schot van Frenkie de Jong door zijn benen glippen en stopte de bal in eerste instantie op de doellijn. De instormende Kasper Dolberg raakte de keeper vervolgens licht tegen de arm, waarna de bal net over de lijn schoof. Bijlow had de bal op dat moment klemvast in zijn eigen vijfmetergebied, de zone waarbinnen een keeper volgens de regels niet mag worden aange vallen, maar de VAR besloot nu niet in te grijpen. maandag 29 oktober 2018 GO tegen de aartsrivaal Feyenoord-doelman Justin Bijlow zit verslagen op de grond, nadat Hakim Ziyech Ajax op 2-0 heeft gezet. Dusan Tadic felici teert hem. FOTO PIM RAS AJAX?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31