Vlap is bij Heerenveen de koning van de stift 3-0 Ook in de Klassieker leidt 2 Het krachtsverschil tussen Ajax en Feyenoord was zo groot (3-0) dat de Amsterdammers het op halve kracht afkonden. Na de vroege rode kaart van Jeremiah St. Juste was de spanning al verdwenen. EREDIVISIE AJAX-FEYENOORD Column HUGO BORST Ajax De Klassieker op 75 procent speelde. Feyen- oord inspireert ze niet meer. Feyenoord. Wat een traag elf tal. Voor en achter. Waar gaat het nou fout? De club leidde Marten de Roon en Vincent Janssen op, spelers die Oranje haalden, maar niet als speler van Feyenoord. Waar moet je beginnen als je van Feyenoord een echte topclub wil maken? Eentje met de status van Ajax en PSV, clubs die ge middeld eens in de drie jaar landskampioen worden in plaats van, zoals Feyenoord, eens in de tien jaar. vijf minuten met rood zag inruk ken, dacht ik aan de jeugdoplei ding van Feyenoord. Het is niet gelukt een rechtsback op te lei den. Na Rick Karsdorp (opgeleid als nummer 10 maar als rechts back verkocht voor klinkende munt) kwam Bart Nieuwkoop. Te licht voor een topclub. In Fey- enoords achtertuin Barendrecht voetbalde het natuurgeweld Denzei Dumfries. Kennelijk von den ze het niks. Toen Dumfries bij Sparta speelde werd hij (weer?) gewogen en te licht ge vonden. Heerenveen kocht 'm voor slechts 750.000 euro. Een jaar later kocht PSV Dumfries voor 5,5 miljoen. Zaterdagavond aan het einde van de wedstrijd FC Groningen-PSV stoomde Dumfries 70 meter op als een briesend paard en maakte de winnende. Hij gaf al de assist voor de 1-1. Met zijn kleven en koppen en opstomen, zijn ener gie, die turbodijen, de winnaars mentaliteit (het expressieve hoofd krijg je er gratis bij) was hij een favoriet van Het Legioen ge weest. Wie zeiden er in gods naam allemaal nee tegen hem bij Feyenoord? Nu speelt St. Juste er. Vergeet gisteren even. Doet het best aar dig. Maar gescout en gekocht als centrale verdediger. Voor 4,8 mil joen euro. Die andere back, Rid- geciano Haps, kostte Feyenoord trouwens 6 miljoen. Ajax heeft voor dat geld ook mis kopen gedaan. De backs Rasmus Kristensen en Luis Manuel Ore- juela gaan het niet redden. Maar ja, Ajax leidde wel Matthijs de Ligt op, en haalde Frenkie de Jong bij Willem II, een jongen uit een echte Feyenoord-familie. Of zouden Dumfries en De Jong zijn mislukt bij Feyenoord? Gewoon omdat het zo'n verrot moeilijke club is. We peinzen ons suf. Feyenoord. Wat een traag elftal, voor en achter Met het vertrek van Dennis Berg kamp uit de eredivisie in 1993 daalde ook het aantal doelpunten met een stiftje. Maar inmiddels is de stift helemaal terug en dat is voor een belangrijk deel te danken aan de 21-jarige Michel Vlap. De Friese speler van Heerenveen was gisteren de grote man tijdens de gewonnen wedstrijd bij AZ, dank zij twee goals. De ene was nog mooier dan de andere. „Die vergelijking met Bergkamp is te veel eer, hoor", zei hij breed lachend. Toch is de stift zijn han delsmerk geworden. En dan gaat het dus niet over een vallende bal die in de lucht over een keeper wordt gewipt. „Nee, vanaf de grond met de voet onder bal ko men en zo de bal liftend het doel inwerken. Dat is een stift. Vandaag viel het precies goed." Van een ploeggenoot, keeper Warner Hahn, hoorde hij dat AZ- keeper Marco Bizot vaak te ver voor zijn doel staat. „Dat houd je dan in je achterhoofd. Voor de rest gaat alles op intuïtie." Sowieso is Vlap bezig aan een sterk seizoen. Hij brak vorig seizoen door en scoorde toen vier doelpunten. De teller staat nu, na tien wedstrijden, al op zes goals. En dat in een wis selvallige ploeg die net zo makke lijk doelpunten tegen krijgt als zelf scoort. Het doelsaldo: 23 doel punten voor en 24 tegen. Zijn samenspel met de eve neens veel scorende spits Sam Lammers is goed. De PSV-huur- ling maakte tegen AZ de win nende treffer. „Bij vlagen kunnen we het samen lekker laten lopen." Natuurlijk knalt het vuurwerk vóór Ajax - Feyenoord weer net te hard door de Johan Cruijff Arena. En ja wel, in de slotminuten wil het meest fanatieke deel van het thuis publiek nog wel even gezamenlijk hossen. Maar het voelt allemaal plichtmatig in een Klassieker die nooit een Klassieker is. Echte ont lading? Echte vreugde? Nee, die is er niet na een klinische zege op de grote rivaal. Geen Ajax-supporter gaat gloeiend van opwinding naar huis. Daar heeft Ajax tegenwoordig de Champions League voor. Juist na een intense wedstrijd in dat toernooi tegen Benfica kan Ajax op zondagmiddag uitbuiken. Om dat Feyenoord na een domme rode kaart van Jeremiah St. Juste al na zes minuten nog kanslozer is dan het vooraf al werd geacht. Wat volgt, is een saaie, eentonige wedstrijd waarin Ajax het allemaal wel prima lijkt te vinden. Juist de overmacht zorgt er voor dat de ploeg laconiek speelt. Al bij de 1-0 voeballend alsof het 3-0 staat. Die uitslag wordt dus uiteindelijk nog bereikt ook. Een prima uitslag natuurlijk, zeker na een week waarin Ajax eerst simpeltjes won bij Heerenveen en daarna Benfica versloeg. Ajax kan bijkomen na de inspanningen in de Champions League. De vraag na de Klassieker is Het maakt me op dit moment niks uit. We hebben een prima week gehad en de Klassieker gewonnen vooral: waarom niet volle bak blij ven gaan en werken aan het doel saldo? Spits Kasper Dolberg zegt het treffend: „We voelden ons mis schien wel té comfortabel." Gemakzucht Is het logisch menselijk gedrag als het allemaal te simpel gaat? Wilde Ajax echt kracht sparen? Of is het nog iets anders? „Misschien sluipt er onbewust toch wat gemakzucht in", zegt Daley Blind. „Al bepaalt die vroege rode kaart natuurlijk wel alles. Als die niet valt, wordt het waarschijnlijk wél een intense wedstrijd. We konden al heel snel op hun helft voetballen." Blind snapt het punt wel. „We waren inderdaad te slordig. We hadden de overmacht veel beter moeten uitspelen. De bal veel snel ler van kant naar kant spelen. Dan speel je Feyenoord echt kapot. Dat ANALYSE Na een Klassieker van kraak noch smaak was er gelukkig de video- scheidsrechter om over na te pra ten. Het systeem dat het voetbal in de kern eerlijker maakt, maar de discussie - fascinerend genoeg - juist groter en heviger. Voor het eerst in de geschiede nis werd de VAR gebruikt bij een Klassieker, en onmiskenbaar had het systeem invloed op het wed- strijdverloop. Volledig terecht greep de videoscheidsrechter in, al na vijf minuten spelen, toen Jere miah St. Juste zijn verstand verloor en een belachelijke overtreding maakte op Nicolas Tagliafico. Scheidsrechter Björn Kuipers had in eerste instantie geel gege ven, maar herstelde dat na het zien van de beelden: rood. Voor de wedstrijd zelf was dat dodelijk, de spanning was in één klap weg, de Klassieker werd al snel een slaapverwekkende verto- maandag 29 oktober 2018 GO Peinzen En dan te bedenken dat Toen ik Jeremiah St. Juste na De ene back is de andere niet. Michel Vlap van Heerenveen loerde op zijn kans. Die kwam tegen AZ (2-3 zege) wel twee keer, in de vorm van een stift. Nik Kok Alkmaar Ajax buikt uit Daniël Dwarswaard Amsterdam AJAX-FEYENOORD 22. Bijlow (e.d.) 1-0 41.Ziyech 2-0 80. Tadic 3-0 Opstellingen -Daley Blind (28) De rode kaart van Jeremiah St. Juste in de zesde minuut was de snelste rode kaart in de Klassie ker. Op 1 november 2009 kreeg Feyenoorder Stefan Babovic rood in de 43ste minuut. Onana Bijlow Mazraoui St. Juste (6.) De Ligt Botteghin Blind Van der Heijden Tagliafico Verdonk Schone Berghuis 46. Neres Clasie Van de Beek Toornstra 86. De Wit 66. Larsson De Jong Vilhena Ziyech Van Persie Dolberg 46. Nieuwkoop 64. Huntelaar Jorgensen Tadic 81. Vente 26 Doelpogingen 7 69% Balbezit 31% 8 Overtredingen 10 13 Hoekschoppen 6 2 Buitenspel 2 2 Reddingen keeper 9 Scheidsrechter: Kuipers Toeschouwers: 53.720 Ook bij de eerste Ajax-Feyen- oord met VAR bleek: videoarbi trage maakt het voetbal in de kern eerlijker. Maar niet per se duidelijker of aantrekkelijker. Sjoerd Mossou Amsterdam De overtre ding van Jere miah St. Juste op Nicolas Tag- liafico. Björn Kuipers gaf na het zien van de beelden rood in plaats van geel. fotos PRO SHOTS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30