ZEELAND GEBOEKT Presentatie van muzikale biografie Frank Zappa Schrijver Jaap Robben komt naar Terneuzen Welkom om zijn cursus schelpdier ZEELAND 21 Schipper Rob van Belzen uit Arnemuiden valt op 9 september 2015 overboord als zijn trawler in de buurt van de Doggersbank vaart. Hij ziet zijn schip achter de horizon verdwijnen. Bo van Scheyen schreef zijn waargebeurde verhaal in 'Naar het hart van de zee'. NAA3 HET HABÏ VAti QE IEE i en kalm zomerzeetje, enkele hon derden kilometers uit de kust van Denemarken. De volle netten van de ARM-14 Grietje Geertruida zijn I net binnengehaald, drie vissers knechten zijn voor op het schip de vangst aan het sorteren. In de stuurhut kan schipper Rob van Belzen - beter bekend als Hoss - niet an ders dan concluderen dat het leven van een visserman goed is. Langzaam opstomen naar Den Helder, onderweg nog een paar keer de netten uitgooien, dat is de bedoeling. Dan ziet Hoss dat er een strop overboord hangt. Hij zet het schip op de automatische pi loot en loopt naar achteren. Omdat hij er net niet bij kan slaat hij zijn linkerbeen over de re ling. Trekken, strekken. Dan kantelt een hou ten schot, het scheerbord, naar buiten en krijgt de schipper een duw. Hij wordt gelan ceerd en valt overboord. Plons. Hij draagt geen reddingsvest. Het schip verdwijnt al snel uit zicht. Er staat 'roman' op de cover van het boek. Maar bovenstaand verhaal - voor iedere zee man een 'horrorverhaal' - is echt gebeurd, op 9 september 2015. Wonder boven wonder heeft het een goede afloop: de schipper wordt ruim twee uur later gered. Filmmaakster en schrijf ster Bo van Scheyen (1967) uit Vlissingen stuitte op het verhaal toen ze voor het Refor matorisch Dagblad een reportage maakte over het nieuwe herdenkingsmonument voor om gekomen vissers in Arnemuiden. Ze zocht de schipper op aan boord van de ARM-14 en schreef voor een lokale krant het artikel 'Bijna stond mijn naam op het nieuwe visserijmo nument'. Daar bleef het niet bij. In het 'na woord' schrijft ze: „Ik wilde dit verhaal graag delen zodat ook anderen hiervan konden le ren. Hoss ging akkoord en zo is dit boek tot stand gekomen." De titel van het boek is Naar het hart van de zee. Als lezer krijgen we het verhaal vanuit verschillende invalshoeken voorgeschoteld. 'JtV We leven mee met de overboord gevallen schipper en lezen ook hoe de bemanningsle den ontdekken dat hij niet meer aan boord is, hoe er alarm wordt geslagen en hoe het thuisfront - met name echtgenote Geert - het nieuws verwerkt. Voor haar komen de onheils berichten extra hard aan, haar broer Ka- rel viel begin jaren 80 van de vorige eeuw tijdens zijn eerste vistocht over boord en is nooit te- - ruggevonden. In korte hoofdstukken beleven we het drama dat de schipper bijna het leven kost. Een paar jaar eerder heeft hij een cursus diep- zeeduiken gevolgd. Misschien - denk je als le zer - is dat zijn redding geweest. Pagina 20: „Hij weet: hoe meer je gaat bewegen, des te sneller verlies je lichaamswarmte. Ook is het belangrijk je zo klein mogelijk te maken. En probeer al helemaal te voorkomen dat je zee water binnenkrijgt." Het geloof is een ander, voor de schipper minstens zo doorslaggevend element. Drij vend in de eindeloze zee weet hij wat bidden is: „Ik zal de HEERE loven met heel mijn hart, ik zal Uw wonderen vertellen." De uiteindelijke reddingsoperatie is hemel tergend spannend. Hoss ziet zijn eigen schip voorbij varen zonder dat zijn jongens hem in het woelige water opmerken. Meer schepen volgen. „Zijn voeten zijn koud, gevoelloos en opgezwollen. Als hij zijn tenen beweegt, lijkt het alsof het vreemde dingen zijn die niet meer bij zijn lichaam horen, alsof zijn voeten tientallen meters onder hem hangen." Dan hangt er opeens een helikopter boven hem, in een uiterste poging spartelt hij als een beze tene om maar gezien te worden, hij ziet een oranje gevaarte snel dichterbij komen. De Middelburgse historicus Peter Sijnke presenteert zondag 4 november zijn muzikale biografie van Frank Zappa in boekhandel de Drvkkery in Middelburg. Het boek verschijnt in de serie Roek- klassiekers van Uitgeverij Ver bum onder de titel 'Zappa, con troversieel componist'. Op 4 december 2018 is het 25 jaar geleden dat Frank Zappa overleed. Hoewel hij begon als drummer en een begenadigd gi tarist was, die ook bas en toetsen speelde, voelde Zappa zich voor alles componist. Hij omringde zich met zeer competente musici, zowel in zijn soloprojecten als in zijn opeenvol gende bands, waarvan de le gendarische Mothers of In- vention de eerste was. Het eer ste exemplaar van de biografie wordt uitgereikt aan Frits Boer, emeritus hoogle raar kinder- en jeugdpsychiatrie en Zappa-fan in hart en nieren. Hij interviewde Zappa als eerste Nederlander in 1966. Schrijver, dichter en thea termaker Jaap Robben (1984) geeft woensdag 31 oktober een lezing in Porgy en Bess Terneuzen. Deze avond spreekt hij over zijn nieuwe ro man 'Zomervacht'. De dertienja rige Brian woont bij zijn vader op een afgelegen terrein in een cara van. Brians verstandelijk en fy siek beperkte broer Lucien brengt zijn dagen door in een in stelling. Een renovatie tijdens de zomer maakt het noodzakelijk dat Lucien elders wordt opgevan gen. De vader, vooral gemoti veerd door de in het vooruitzicht gestelde vergoeding, haalt Lucien naar de caravan en maakt de jonge Brian ver antwoordelijk voor de verzor ging van zijn broer. Maar hoe zorg je voor ie mand van wie je niet weet wat hij nodig heeft? Robbens romandebuut 'Birk' (2014) werd bekroond met onder andere de Nederlandse Boekhan dels Prijs en er wordt gewerkt aan een verfilming. Hij publi ceerde meerdere poëziebundels en prentenboeken. Zeeuwse schrijvers Dordrecht, ik kan geen kwaad woord over de stad horen. Het is de geboorte plaats van mijn moeder, ik kocht er bij boekhandel De Bengel mijn allereerste dichtbundel (Hans Warrens 'Winter in Pompei' nu u het vraagt), en mijn oom dreef er café Vissers Poffertjessalon waar hij principieel geen poffertjes ser veerde. Dichters uit Dordt hebben daarom bij voorbaat mijn sympa thie. Zeker Kees Klok (1951) die aan het café van mijn oom een ge dicht wijdde met de toepasselijke titel 'Het verboden rijk'en regels als 'De eerste pornobaas van Neder land/ vond er zijn eerste model len.' Kees Klok publiceert dagboeken en dichtbundels, zoals Over de vloedlijn (2017). Daarin is hij be land in het grimmige gebied van gedichten te gen wil en dank. Alle illu sies zijn verlo ren, maar de poëzie blijft staan, als zo'n hopeloos ver weerde golf breker in de branding. De dichter kijkt spottend naar zichzelf: 'En maar zoeken naar het licht,/ de schitte ring van verdwenen jaren.' Hij be veelt zichzelf aan: 'Je zou een cur sus/ schelpdier kunnen doen,/ de wereld vanaf een/ mosselbank be kijken'. Er is uiteraard veel Dordrecht in zijn poëzie en in zijn journalen. Verder neemt hij de lezer mee naar Griekenland, het land van zijn vrouw Stella Timonidou, in 2007 overleden en vaak herdacht, zoals in het mooie 'Lied van de weduwnaar' uit 'Hoe de wereld zich zou openen' (2012). Maar ook reist hij regelmatig naar Zeeland, en niet alleen vanwege zijn lite raire vrienden daar, de mannen van het blad Ballustrada. Zijn meest Zeeuwse werk is In dit laag land (2005), met een 1953-gedicht, een vers over een wandeling bij Westenschouwen en het sombere titelgedicht. Maar al in de bundel Aan deMerwede (1999) vatte hij zijn Zeelandgevoel fraai samen. 'Zeeland, dat is ons rondje/ om de toren van Biggekerke,/ storm op de Domburgse boulevard', begint het gedicht. Zeeland was voor hem ook 'het bord 'Kloetinge'/ waar Hans War ren woont'. En Rilland-Bath van wege de verhalen van een onder wijzer over de watersnood: 'Vie renveertig rotjong/ onvermijdelijk in tranen.' Onlosmakelijk verbon den met Dordt, maar ook een Zeeuwse schrijver, welkom om zijn cursus schelpdier te doen. maandag 29 oktober 2018 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Gered uit de Noordzee Jan van Damme Rob van Belzen. foto bo van scheyen De wonderlijke redding van een Zeeuwse visser Bo van Scheyen: Naar het hart van de zee. De wonderlijke redding van een Zeeuwse visser - KokBoekencentrum, 128 pagina's, 17,99 euro. CONTROVERSIEEL COMPONIST Gitarist en Zappa-fan Peter Bolderman uit Goes verzorgt de muziek tijdens de presenta tie, die om 15.00 uur begint. De lezing begint om 20.00 uur en kaarten kunnen worden be steld via porgyenbess.nl Mario Molegraaf KEES KLOK D I T LAAG LAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21