Burger moet zelf ook aan de bak Gestrande zeehonden dood door zwerfafval Almanak ■Pan '-*** 'I k Niet zo van de klok PvdA schuift Pijpelink naar voren voor Staten 16 ZE WINTERTIJD ERVARINGEN A ajï&sw Voor wie het nog niet doorhad: dit weekeinde heeft de tijd even stilgestaan. In de nacht van zaterdag op zondag gingen de wijzers van de klok van 3.00 naar 2.00 uur. De krant vroeg vier Zeeuwen hoe ze omgaan met het terugkerende ritueel van zomer-en wintertijd. Commentaar Wat kunnen we doen om de gevolgen van de klimaat verandering het hoofd te bieden? Dat is de vraag waar de samenwerkingsclub voor vernieuwing Doc- kwize zich over buigt. In brainstormsessies zijn allerlei ideeën geopperd voor oplossingen van drie grote problemen die in de toekomst worden verwacht: hevige neerslag, lange tijden van droogte en de stijgende zeespiegel. Zeven ideeën worden nu verder uitgewerkt. Zaken als op slag van regenwater in de fundering van woningen, beton waarop planten kunnen groeien in de kustwering en bestrating die regenwater kan opzuigen. Dat het klimaat snel verandert zal iedereen inmiddels duidelijk zijn. Met zowel extreme regen buien als een periode van uitzonderlijke droogte hebben we in Zeeland dit jaar al te maken gehad. Over de stijging van de zeespiegel moeten we ons op langere termijn misschien nog wel meer zorgen maken. De ideeën die via Dockwize zijn geop perd, zijn dus nodig. Technische hoogstandjes alleen zullen echter niet genoeg zijn om alle problemen op te lossen. De burgers zelf moeten hun gedrag ook veranderen en dan misschien voor lief nemen dat het leven een klein beetje minder comfortabel is. Uiteinde lijk zullen we er aan moeten wennen dat we best wel een mi nuutje korter kunnen douchen, dat we ook zonder tuinverlich- ting heel gelukkig kunnen zijn en dat we ook op de fiets meestal gewoon komen waar we moeten zijn. Burgers moeten misschien voor lief nemen dat het leven een beetje minder comfortabel is Een zeehond met een frisbee rond de nek in Ouddorp, een andere met de kop verstrikt in een net bij de Brouwersdam. Zaterdag werden de dieren aan het strand gevonden. Het is al de derde keer deze week dat zeezoogdieren een onna tuurlijke en gruwelijke dood ster ven door afval, aldus Jaap van der Hiele uit Middelburg. Hij is voor zitter van Reddingsteam Zeedieren Nederland en mede-oprichter van de EHBZ (Eerste Hulp Bij Zeezoog dieren). „Die zeehonden komen uit de Voordelta, zeker weten. Van de week had ik er ook al een, bij Kamperland. Op 24 oktober spoelde daar een grijze zeehond met een visnet om zijn kop aan. Tenminste, de kop zat nog met een stukje slokdarm aan het lijf vast." ALMANAK Stap voor stap werkt Evides Waterbedrijf toe naar een zo groen mogelijke bedrijfsvoe ring. Dat wil zeggen, helemaal op zelf geproduceerde energie draaien en nul C02-uitstoot. 'Op vrijdag 26 oktober presen teren we ons programma Evi des Energie Neutraal', aldus het Van der Hiele houdt zich sinds 1994 bezig met de opvang van zee zoogdieren, dood of levend. „Door de jaren heen zie je steeds meer dieren die slachtoffer zijn van afVal. Nu zijn het er toevallig drie in korte tijd." Niet zo gek De laatste tijd neemt het iets toe. „Vergeet niet dat er ook steeds meer zeehonden en bruinvissen zijn in deze contreien. Alleen al de zeehonden om en nabij de twee duizend. Vijfentwintig jaar gele den waren dat er tussen de vijf en de tien. Het is dus niet zo gek dat er nu meer meldingen zijn. Elk jaar zijn er tussen de vier en zeven ge vallen. Als je er op tijd bij bent, kun je ze nog helpen. Maar elk dier dat in een visnet terechtkomt, is zonde. Dat moet je zien te voorko men." persbericht, 'met daarin onze plannen om Evides in 20125 naast klimaatneutraal ook vol ledig energieneutraal te ma ken.' Dat geeft Evides nog 18.107 jaar om de ambities te verwezenlij ken. Moet lukken, dachten wij zo. Gratis tunnel trekt 19.534 chauffeurs J' hV £v/' Afval leidt naar tas vol henneptoppen SCHORE Auto op de kop langs A58 „In mijn winkel aan de Gortstraat hangen zo'n veertig klokken, want ik ben klokkenmaker. Die klokken moeten natuurlijk op tijd staan. Bij de meeste is het een kwestie van slinger pakken en stilhangen en een uur later weer aanzwengelen. Thuis, boven de winkel, heb ik er drie. Naast mijn bed een wekker radio van een jaar of dertig oud. Een oude Sony. Verder een haan- tjesklok uit de periode van de Franse Revolutie, nog van voor de industriële revolutie, compleet handgemaakt. De derde is een vroeg elektrische klok uit de derti ger jaren, ook een Franse klok, van Buil. Heel stil, je hoort hem amper lopen. Je draait de wijzers goed en dat is het. Alles bij elkaar ben ik een kwartiertje bezig met het goed zetten van de klokken, dus dat valt nogal mee. Echt stipt ben ik niet. Ik kom eerder iets te laat dan te vroeg aan." „Met zoveel klokken in huis kun je je eigenlijk nooit vergissen. De winkel gaat om negen uur open, mijn vrouw is een half uurtje eer der al het huis uit. Die is eigenlijk nog meer van de klok dan ik. Maar opstaan is nooit een probleem. Dat uurtje minder of meer gaat geruis loos. Die biologische klok is niet in de war." Fractievoorzitter Anita Pijpelink is de lijsttrekker van de Partij van de Arbeid (PvdA) voor de Provinciale Statenverkiezing in maart. De 44- jarige politica is ook opvolger van gedeputeerde Ben de Reu, mocht de PvdA opnieuw in de coalitie ko men. Het bestuur van PvdA Zeeland heeft Pijpelink voorgedragen. De le den moeten dit besluit op 10 novem ber nog bekrachtigen. Ook de rest van de kandidatenlijst, 'een mooie mix van ervaring en jong talent' wordt dan vastgesteld. 'Anita staat inhoudelijk pal voor de kernwaar den van de PvdA: rechtvaardigheid, solidariteit, vooruitgang en be staanszekerheid. Ze gaat zich de ko mende jaren inzetten op de thema's wonen, klimaat, energietransitie en onderwijs', aldus het bestuur in een persbericht. Het bestuur prijst haar verder om haar vermogen om men sen aan zich te binden door haar mensgerichte benadering. Pijpelink werd in 2015 verkozen als Statenlid. Een halfjaar later nam ze het fractievoorzitterschap over van Annebeth Evertz. Pijpelijk is af delingsleider vwo werkzaam bij het Goese Lyceum. Ze is geboren en ge togen in Zeeuws-Vlaanderen en woont samen met haar man en drie kinderen in Middelburg. maandag 29 oktober 2018 II Ondine van der Vleuten Brouwershaven Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Rijden door de Wester- scheldetunnel was zater dag gratis en daar heb ben 19.534 chauffeurs dankbaar gebruik van ge maakt. Het was de vijfde tolvrije dag in 2018. De laatste is op 24 novem ber. De Westerscheldetunnel kent sinds 2012 tolvrije dagen op zaterdag. De gemeente Terneuzen hoopt daarmee extra be zoekers te trekken. De drukste tolvrije dagen zijn altijd die in april, septem ber en oktober. Sinds er zes tolvrije dagen per jaar zijn, vanaf 2014, blij ken ze steeds populair der. MIDDELBURG In een flatwoning in Mid delburg zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag henneptoppen gevonden. Surveillerende agenten waren de hennep op het spoor gekomen toen ze in de Meanderlaan verse bladeren op staat von den. Het spoor leidde hen naar de flat. De bewoner liet de agen ten binnen. Daar vonden ze een boodschappentas met daarin 860 gram henneptoppen op het balkon. Ook lag er nog meer afval in de woning. Het afval en de toppen zijn in beslag genomen en de bewoner van de flat is aangehouden. Op de A58 ter hoogte van Schore heeft zater dag een ongeval plaats gevonden. Een auto was net voor de afrit naar Kapelle van de weg ge raakt en ondersteboven in de sloot beland. Het ongeluk gebeurde om 11.20 uur in de richting van Vlissingen. Omdat er mogelijk sprake was van een beknelling, wer den verschillende hulp diensten opgeroepen. Er bleken geen perso nen bekneld en de korpsen konden rechts omkeert maken. Het verkeer op de A58 heeft geen hinder ondervon den van het ongeval. 'Toch wel Het verzetten van zijn klokken kost klokkenmaker Albert de Goeij uit Middelburg ongeveer een kwartier, fotorubenoreel Albert de Goeij, Middelburg: Joeri Wisse Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16