Net als in '44, regen en kou Delta Water Challenge levert eerste ideeën op Bombino brengt Brogum in trance »P2o HERDENKING MALLARD WANDELTOCHT s „Als we nu niks doen, hebben we straks een groot probleem", aldus Marlon Baarends van innovatie club Dockwize in Vlissingen. „Hoe zorg je dat de stad leefbaar blijft voor mens, dier en plant ondanks hitte, droogte en hevige regenval? De tweede uitdaging is de Veerse Dam. Die moet ook bij extremen nog genoeg bescherming bieden. Kan dat samengaan met recreatie en natuur?" Brainstormen Zeeland is de ideale proeftuin voor heel Nederland op dit soort vraag stukken, zegt Baarends. Op 6 sep tember begon de Delta Water Chal lenge, een programma van de pro vincie Zeeland, Rijkswaterstaat, Waterbedrijf Evides, Waterschap Scheldestromen en HZ Univerisity of Applied Sciences. Sindsdien zijn bij Dockwize in Vlissingen meer dere brainstormsessies geweest rond drie grote problemen: hevige neerslag, lange perioden van grote droogte en de stijgende zeespiegel. Naast de organiserende partijen mochten ook studenten, onderne mers of anderen met heldere ideeën aanschuiven. Gemiddeld dachten zo'n veertig mensen per sessie mee. Dit is zeker geen luchtfietserij Op 18 oktober werden uit vele ideeën de zeven meest kansrijke gekozen. Dat zijn: Econcrete: beton waarop planten kunnen groeien, als onderdeel van de kustwering; Groene school pleinen: tegen hittestress en om overvloedig regenwater op te van gen; Aquaflow en Flowsand: be strating en zandkorrels die regen water opzuigen; Blue02: natuur lijke golfbrekers van oesterban- ken, in combinatie met voedsel productie; Wonen in dijken; Op slag van regenwater onder hui zen, in de fundering; Urban Rainshell: een systeem om afstro mend water van wegen onder gronds op te vangen en direct te zuiveren. Haalbaarheid De komende maanden worden de ideeën in teams uitgewerkt en op onder meer economische en tech nische haalbaarheid getoetst. „Dit is zeker geen luchtfietserij", bena drukt Baarends. „De ideeën zijn in gediend door innovatieve onderne mingen die al langer oplossingen voor dit soort problemen bedenken en realiseren." Bureau EWB, bedenker van de Urban Rainshell, heeft bijvoorbeeld in Goes al een regenwateropslag en zuiveringssysteem aangelegd waar mee het opgeslagen regenwater kan worden gebruikt voor de berege ning van de plaatselijke hockey- en rugbyvelden. 2000 euro Eind januari mogen de teams hun onderbouwde en in de praktijk ge toetste plannen presenteren aan de bestuurders van de Water Chal lenge partners. De winnaars ontvangen 2000 euro. Ook mogen zij hun oplossing gaan promoten op de Werkconfe rentie Zuidwestelijke Delta. Die heeft het tijdig aanpassen van Ne derland aan de klimaatverande ring als thema. P16 m maandag 29 oktober 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl 4 NIEUWDORP Enkele honderden wan delaars - burgers en (oud-)militairen - liepen zaterdag mee met de negende editie van de Mallard Wandeltocht. Daarmee wordt de Slag om de Schelde herdacht, die in het najaar van 1944 leidde tot de bevrijding van een groot deel van Zeeland. Om 10.30 uur brak de zon even door tijdens de herdenking op de Sloedam. Direct daarna begon het weer te regenen. Directeur Stef Traas van het Bevrijdingsmuseum in Nieuw- dorp, dat de tocht organiseert: „In 1944 hadden de mannen ook niet altijd even goed weer natuurlijk. Misschien is het goed om erbij stil te staan dat ze in dit weer voor onze vrijheid vochten. Wij staan even drie kwartier in de kou bij de herdenking, maar die mannen stonden hele dagen in de natte Zeeuwse klei. Dat was geen pretje." Circa 35 histori sche voertuigen waren om 13.00 uur nog te bezichtigen zijn bij Uncle Beach in Vlissingen, waar de bevrijding van Vlissingen en de Slag om de Schelde herdacht werden. FOTO JOH AN VAN DER HEIJDEN 'Zeeland is ideale proeftuin voor toekomstbestendig Nederland' Zand dat water opzuigt, oester- banken als golfbreker, wonen in dijken, groene schoolpleinen, groeibeton, wateropslag onder huizen en schelpen als waterop slag. Die ideeën worden de ko mende maanden uitgewerkt als mogelijke oplossing voor de ge volgen van de klimaatverande ring. Ondine van der Vleuten Vlissingen -Marlon Baarends, Dockwize

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15