in D werkti d O DNB: supermarkt mag niet cashloos worden 13 AAN HET WERK ©lö£2ttS2 SUPERSTUNT HOTEL ZUIDERDUIN Pinnen wint terrein op cash betalen. Coen Voormeulen, divisiedirecteur cash operations bij De Nederlandsche Bank (DNB), vindt dat contant geld overal algemeen geaccepteerd moet blijven. Ik mag van deze krant zo vaak plassen als ik wil. En gelukkig hoefik ook geen ketting om te doen als ik ga plassen, zoals mijn dochter in groep 3. Bij Frank gaat dat anders. Hij werkt bij een callcenter met klanten als Apple. En omdat Apple blijkbaar liever niet zelf met zijn klanten praat, kun je dus Frank aan de lijn krijgen als je iMac kuren heeft. Frank mag van het callcenter 'lekker zich zelf blijven', behalve als hij naar de wc moet. Dan heeft hij maximaal recht op tien minu ten 'biobreaks' naast zijn normale pauze. Al liet de baas van Frank weten dat hij het zou waarderen als Frank zijn behoefte zou op houden tot de normale pauze. Ik heb aan Frank gevraagd of hij niet stie kem een kind is dat werkt in een naaiatelier in Bangladesh. Maar hij ontkent. Frank is een volwassen man die werkt in Nederland en tien minuten plastijd krijgt van de baas. problemen heeft met plaspauzes. Ik sprak ook met Paul, een kraanmachinist van bijna 60. Tijdens zijn diensten moet hij een fles meene men om in te plas sen. Zijn baas wil na melijk niet dat hij tij dens een dienst uit de cabine klimt en naar een dixie loopt. Dat past niet in het werkschema. Een probleem dat we ook al kennen van bus chauffeurs. Dat mijn dochter haar hand moet opsteken in de klas als ze wil plassen, snap ik. Dat een volwassen man tien minuten per dag krijgt om te plassen, snap ik niet. Een baas die bang is dat mensen misbruik gaan maken en de hele dag op de plee gaan zitten, moet zich eens goed achter de oren krabben over zijn cynische mensbeeld. Wat zegt het over de omgang met je collega's dat je dit soort regels hanteert?! Hij moet naar zijn werk een fles meenemen om in te plassen NXPinde Nasdaq-100 'Italië redt de banken' „Een deel van de ouderen heeft moeite met het onthouden van hun pincode. En ouders sturen hun kind niet graag met de bank pas op pad. Nederland telt verder 2,5 miljoen laaggeletterden. Vaak gaat het om lageropgeleiden die baat hebben bij contant geld. Zo overzien ze hun financiën beter en dat voorkomt dat ze in de schul den raken." „Detailhandel, banken en over heid moeten afspraken maken die garanderen dat er overal in Neder land met cash betaald kan blijven worden. Verder wordt gewerkt aan het goedkoper maken van de cashketen. Er komt nu één geld- automatenpark voor alle banken." „Als dat op kleine schaal gebeurt, hebben we er niet zo veel moeite mee. Maar zodra grote concerns geen cash meer accepteren, vinden wij dat een groot probleem." „Wij hopen op de poldermanier. Lukt dat niet, dan kun je aan regels denken. Dat zie je in Denemarken en Zweden ook. Het is aan de poli tiek om te bepalen of men regelge ving wil aanpassen, maar als DNB zullen wij ons mengen in die dis cussie. Verder zou de Consumen tenbond of een andere belangen- club naar de rechter kunnen stap pen als men ergens niet meer con tant kan betalen." „Gemeenten moeten cash gewoon accepteren, zo simpel is het. De af deling burgerzaken is de enige plek waar inwoners voor een rijbe wijs of paspoort terechtkunnen. Dat maakt gemeenten in feite mo nopolist. Daar komt bij dat de overheid contant geld zélf tot wet tig betaalmiddel heeft verklaard. Dan is het raar dat een ander deel van die overheid zegt: sorry, u kunt niet met cash betalen." „Als DNB willen wij geen maxi maal toelaatbaar percentage noe men, de klant moet bepalen of hij met cash betaalt of wil pinnen. De kans is echter groot dat Neder land dezelfde kant opgaat. Juist daarom moeten we nu hier over nadenken." „Ik gebruik allebei. In de horeca reken ik liever contant af, ik vind het leuker om de fooi in munten te geven. Los daarvan: nog steeds wordt er jaarlijks 2,7 miljard keer contant betaald, elke seconde hon derd keer. Jij bent niet de gemid delde Nederlander." Boek nu op marrea.nl of bel 0571-277744 Pin: snel, safe en sim pel' zo luidde de slo gan waarmee banken jarenlang elektro nisch betalen promoot ten. Lukte dat aanvankelijk mond jesmaat, de laatste jaren wint pin nen razendsnel aan populariteit. Het in 2014 door banken en aan bieders van betaaldiensten ge stelde doel is bereikt: zes op elke tien betalingen verlopen elektro nisch, (iets) minder dan vier op de tien contant, volgens cijfers van De Nederlandsche Bank (DNB) en Betaalvereniging Nederland. Ook in de horeca wordt voor het eerst meer gepind dan contant betaald. „Dat zien wij zeker, maar het maakt je als samenleving kwets baar. De laatste jaren is het beta lingsverkeer meermaals uitgeval len, door storingen of Ddos-aan- vallen. Je kunt de kans minimali seren, maar die wordt nooit nul." maandag 29 oktober 2018 GO Overigens is Frank niet de enige die Ik geloof in een volwassen arbeidsrelatie. Richard Engelfriet is spreker en auteur van het boek De Succesillusie. BEURSINDEX Het Neder landse chipbe drijf NXP Semi- conductors wordt per 5 no vember opge nomen in de Nasdaq100- index, de hon derd grootste niet-financiële bedrijven met een notering aan de Ameri kaanse techno- logiebeurs Nas daq. NXP ver vangt software bedrijf CA. CRISIS De Italiaanse regering zal banken in het land helpen, mocht zich een nieuwe banken- crisis voordoen, aldus minister van Financiën Giovanni Tria. Een opmerke lijke uitspraak, omdat Euro pese lidstaten tegenwoordig niet zomaar meer een bank mogen redden. o De DNB waarschuwt voor een cashloze maatschappij. Wat moet er gebeuren? De trend naar cashloos zet door. Bij sommige AH to Go's kun je enkel nog elektronisch betalen. Allerlei supers testen er mee. Dan grijpt DNB in? Steden als Amersfoort en Lei den zeggen tegen burgers: pin only. Valt de trend nog te stoppen? In Zweden is al 80 tot 85 procent van de betalingen elektronisch. Ik betaal zelf ook bijna alles met pin tegenwoordig. e 13G, voor Wegens het overweldigende succes van afgelopen jaren hebben we dit jaar opnieuw de Superstunt actie met Hotel Zuiderduin in Egmond aan Zee! Dit prachtige 4-sterren hotel is gelegen op 100 meter van het strand en de gezellige dorpskern. Er zijn volop mogelijkheden in het hotel voor vermaak, zoals het binnenzwembad en peuterbad, het uitgebreide Wellness Center met o.a. whirlpool, Turks stoombad en zeer veel sauna's! Het kinderspeelparadijs en de moderne bowlingbanen. Maar de omgeving heeft ook zoveel te bieden! Let wel op: deze actie heeft beperkte beschikbaarheid en vol is echt vol. Boek dus snel! Highlights: Kunstenaarsdorpje Bergen of Kaasstad Alkmaar De Zaanse Schans Stoomtram van Medemblik naar Hoorn Vernieuwde Wellness Center Zenmoodz in het hotel Arrangement: 1 of 2 x overnachting inclusief uitgebreid ontbijtbuffet 1 x 4-gangen dinerbuffet inclusief 1 drankje Vrij gebruik wellnessfaciliteiten (t.w.v. 22,50 per dag) Gebruik van WiFi Gratis parkeren (o.b.v. beschikbaarheid) Prijs 2-daags*: 64,00 p.p. aankomst zondag 69,00 p.p. aankomst maandag t/m vrijdag Aankomst zaterdag niet mogelijk Prijs 3-daags*: 79,00 aankomst zondag 84,00 aankomst maandag t/m donderdag 89,00 aankomst kerst- en voorjaarsvakantie Aankomst vrijdag en zaterdag niet mogelijk Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer. Reserveringskosten: 14,50 per boeking (v.a. januari 14,95) Geldig t/m 31 maart 2019, m.u.v. feestdagen. Nooit kun je eens rus tig je werk doen. Om de haverklap krijg je van je baas te horen dat het weer anders moet. Schrijver Ri chard Engelfriet helpt je uit de brand en scheidt in deze ru briek de zin van de onzin. Van daag: maximale plastijd. Amsterdam David Bremmer De voordelen van pinnen zijn groot: geen overvallen en geen afstortkosten voor winkeliers. Coen Voormeulen. fotodnb

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13