9 maakt onschuldige slachtoffers Het gaat om héél veel geld en dus wordt 't extreem gewelddadig zorgen over de nieuwe aanwas. Hoe zorgen we ervoor dat jonge gastjes niet ook in deze handel stappen?" Backhuijs: „Ik maak me zorgen over jongeren die in aanraking komen met de georganiseerde criminaliteit. Als ze er eenmaal in zitten, komen ze er niet zomaar uit. Dan verliezen ze hun vrijheid. Jongeren kunnen vatbaar zijn voor de verlokkingen van het geld. Er moet bewustzijn in de samen leving komen, ook bij ouders. Het is niet onschuldig." Van Nie: „Wij noemen het de kraamkamer van de liquidatie- scene. En we moeten dit stoppen. Als we het in de regio Utrecht geen halt kunnen toeroepen, dan worden de drugsproblemen in Amsterdam ook niet opgelost." Van Hartskamp: „Ik blijf me verbazen over het gemak waarmee jonge mensen zich laten verleiden. Soms gaat het om zulke lage bedragen. En als ze dan gepakt worden gaan ze ook echt lang de gevangenis in. Dat is de keerzijde. Ze gooien hun leven zo makkelijk weg. Het is onvoorstelbaar." Van Hartskamp, Van Nie en Backhuijs doen een beroep op de samenleving. „Als je in het week end een pilletje slikt of een lijntje snuift, hou je daarmee het crimi nele systeem in de hand", zegt Backhuijs. Van Hartskamp: „Je mag elkaar daar best op aanspre ken. En als je dingen ziet in de maatschappij die niet pluis zijn: meld het dan! We draven maar door en durven niks te zeggen. Politie of justitie kan dit probleem niet alleen oplossen. We moeten het samen doen." Rechtsboven: Redouan Taghi. Rechtsonder: groot. Het gaat om héél veel geld en dus wordt het vaak ook extreem gewelddadig. Het gaat niet om een paar guppies." De tijd waarin vooral conflicten onderling werden uitgevochten en brave burgers buiten schot bleven, lijkt dus voorbij. Ook op andere manieren kunnen inwoners in de Utrechtse regio buiten hun schuld te maken krijgen met de gevolgen van de ondermijnende criminali teit. De buurman die ongewild getuige is van wietteelt of drugs handel kan van de betrokken cri minelen een ernstige waarschu wing krijgen niet naar de politie te stappen. Of erger. Twee weken geleden viel de politie een bedrijf op een industrieterrein in Nieu wegein binnen. Het ging om een groothandel in tuinartikelen. Vol gens de politie handelde het be drijf vooral in artikelen bedoeld voor illegale hennepteelt en zou het door heel West-Europa leve ren. De jaaromzet betrof ongeveer 25 miljoen euro. De politie sprak van een flinke klap voor de inter nationale hennepteelt en legde beslag op woningen, luxueuze auto's en boten. Backhuijs: „Je zal maar onderne mer zijn en op een bedrijventer rein zitten en hard moeten sappe len om iedereen te kunnen beta len. Ondertussen zie je de buur man met twee vingers in zijn neus geld verdienen. En daar blijkt dan andere handel achter te zitten. Dat voelt onrechtvaardig. Dan moet die ondernemer kunnen vertrou wen dat de overheid dit soort mensen aanpakt", aldus Backhuijs. „Sommigen zeggen 'ik ben te bang om wat te zeggen'. De vrijheid van het individu wordt weggenomen door de macht die zo'n partij blijk baar uitstraalt. Dan heeft de mis daad je al in z'n macht." Ook het openbaar bestuur en ambtenaren kunnen doelwit zijn van wat met een modewoord 'ondermijnende criminaliteit' is gaan heten. Backhuijs' collega Jos Wienen uit Haarlem ervaart dat aan den lijve: hij woont op een geheime locatie en kan in het gemeentehuis alleen werken met zwaarbewapende agenten voor de deur. Maar ook in andere vormen is bijvoorbeeld de gemeente een doelwit. Drie jaar geleden verval ste een stagiair op het Utrechtse stadhuis paspoorten. Deze pas poorten werden vervolgens door verkocht en een van die paspoor ten kwam terecht bij Naoufal F. (36). In criminele kringen beter bekend als Noffel. Onlangs werd hij veroordeeld tot 18 jaar cel voor het aansturen van een mislukte liquidatie. Deze Noffel zou boven dien samenwerken met Taghi en Razzouki. Politie en justitie zeggen alles op alles te zetten om de bendes te pakken die verantwoordelijk zijn voor de handel in cocaïne. Daarbij wordt intensief samengewerkt met de Amsterdamse politie en de landelijke eenheid. Recherchechef Van Hartskamp zegt zich geen zorgen te maken over het lot van de gezochte Taghi en Razzouki, die symbool staan voor de grote problemen. Zij zullen worden gevonden is zijn rotsvaste overtui ging. „We hebben een deel van dat netwerk al weggesneden, want een groot aantal mensen van dat netwerk zit vast. Maar hoe zorgen we er nou voor dat deze cultuur niet blijft bestaan? Wij maken ons zaterdag 27 oktober 2018 GO De door een verdwaalde kogel geraakte Gradda Meekers in het zieken huis. Inzetjes: het kogel gat in haar raam en in haar dekbed. FOTO MARNIX SCHMIDT Per ongeluk geraakt, met dodelijk gevolg: Hakim Chengachi. cokecity l Nederland Burgemeester Frans Backhuijs van Nieuwegein (links), officier van justitie Karola van Nie en recherche chef Johan van Hartskamp. FOTO MARNIX SCHMIDT Said Razzouki. - Frans Backhuijs, burgemeester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9