Van bil EGDEN JAN Over de vraag hoe vaak hij seks heeft, doet Egbert Jan niet moeilijk. Bij veel vrienden ligt dat ingewikkelder, stelt hij vast. 'Om weinig dingen hangt zo'n dik rookgordijn.' Jan T: „Het huis kostte 450.000 euro." Helene: „De notaris heeft een slimme erfrechtelijke constructie bedacht." Jan T: „Jan en ik doen de boodschap pen. Helene heeft er een hekel aan." Jan K: „We beschouwen al ons geld als gemeenschappelijk. Het doet er niet toe wie afrekent." Jan T: „We maken er niet eens afspra ken over." Helene: „Als een van ons in het rood staat, springen de anderen bij. Veel geven we niet uit aan boodschappen." Jan K: „Zo'n 50 euro per twee dagen." Jan T: „Ik denk eerder 100 euro per twee dagen." Helene: „Onze grootste luxe is af en toe uit eten gaan." Jan T: „We mogen ook graag ballon varen." Helene: „We hebben geen behoefte aan dure vakanties." Jan T: „We hebben wel drie auto's. On der meer een met vierwielaandrijving, die is nodig voor de paarden." Helene: „Ik heb vijf paarden. Maande lijks ben ik zeker 400 euro aan ze kwijt, exclusief kosten voor de dierenarts." Jan T: „Dure hobby." Helene: „Flink duurder dan mijn an dere hobby: seks. Daar verdienen we zelfs geld mee." Jan T: „We staan op erotische beurzen, geven tantraworkshops en erotische massages." Helene: „We helpen mensen die pro blemen hebben met seksualiteit. Een sekswerkvergunning kost 800 euro." Jan K: „Voor twee jaar." Helene: „Doordat we met zijn drieën zijn, kunnen we ons uitgaven voor gezondere producten veroorloven." Jan K: „We ontbijten altijd uitgebreid, onder meer met besjes." Helene: „En we hebben net geïnves teerd in zonnepanelen." Jan T: „Voor 5000 euro." Helene: „We willen energieneutraal leven." Jan T: „Doordat onze lasten en ook de werkzaamheden over drie zijn verdeeld, gaat alles makkelijker." Helene: „We zijn een geoliede ma chine, in werk, liefde en seks." Seks, dat was toch iets met zweet en hijgen? Volgens mij wel. De redacteur die me wijst op het thema van dit magazine grijnst erbij en zegt dat ik toe stemming heb een herinnering aan héél lang geleden op te halen. Grapjas. Voor mij is het 5,5 jaar geleden, valt wel mee dus. Het is te doen, echt hoor. Hooguit kijk je wat meer geobsedeerd om je heen. En je denkt er gemiddeld elke 29 minuten aan in plaats van elke 42 minuten, zoals volgens Ameri kaans onderzoek bij mannen het geval is. De onthouding is trouwens zelfgekozen. Als je ouder wordt, is er minder aanbod op de markt en als je dan zoals ik bij elke toe nadering dadelijk afhaakt - te kritisch - ja, dan kun je spreken van... Nee, onzin, stoerdoenerij. Niet zelfgekozen. „Hoe vaak gaan jullie van bil?" vraagt een vriend van mij vroeg of laat aan elk stel dat in zijn gezelschap komt te verkeren. Of, als hij het ze al eerder heeft gevraagd: „Zit er ontwikkeling in? Loopt terug zeker?" Ik ben daar dan bij, en schud 't hoofd. 'Van bil', oubolliger kan bijna niet. Maar ik registreer in tussen gretig hoe aangesproke nen in verwarring raken. Dit is een onderwerp waarover je zwijgt. 'Gaat niemand iets aan' en 'is dat relevant dan?' Klopt, gaat niemand iets aan en relevant, nee. Vergroening is relevant, vrede op aarde. Het bruto bin nenlands product. Niet van bil. De eerder genoemde redacteur is zelf al ruim dertig jaar bij de zelfde vrouw. Hij mag plagerig grijnzen. Maar hoe vaak gaat hij van bil? Hij praat altijd veel, maar dat vertelt hij niet - niet dat ik het wil weten, trouwens. Om weinig dingen hangt, kortom, zo'n dik rookgordijn, behalve nu dus bij mij. Wat we een enkele keer wel horen, riekt altijd naar desinformatie: „Wij? Vier, vijf keer per week." De werkelijke reden voor het rookgordijn is dat we het met z'n allen helemaal niet zo veel doen. Ik heb daar sterke aanwijzingen voor, al is er nooit een bewijs te leveren, want we zwijgen erover. Of liegen glashard. Ikzelf ook trouwens. Ook meedoen? Mail naar geldengeluk@persgroep.nl Egbert Jan Riethof (64) is journalist. Hij heeft een dochter (26) en een zoon (23). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. ZATERDAG 27 OKTOBER 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 95