u 8 De regio Utrecht heeft een leidende rol in de wereldwijde cocaïnehandel. En dat baart grote zorgen. Ook vanwege het extreme geweld dat ermee gepaard gaat. Regiobende verdient honderden miljoenen en Rechtzaak Jos B. in december Langer scherp van geest De regie op de internationale cocaïnehandel zit in Utrecht De zaak van Jos B., de man die wordt verdacht van betrok kenheid bij de dood van Nicky Verstappen, staat op 12 december voor het eerst op de rol. Het gaat om een niet-in- houdelijke zitting. Er zal wor den gesproken over de stand van het onderzoek, de voor lopige hechtenis en de plan ning. B. is niet verplicht aan wezig te zijn. Hij heeft zich tot nu toe beroepen op zijn zwijgrecht. Behalve van het ombrengen en misbruiken van de jongen wordt Jos B. verdacht van het bezit van kinderporno. Het aantal jaren dat Nederlan ders scherp van geest blijven, stijgt. Vooral vrouwen blijven langer bij de tijd. Bijna 13.000 metingen bij 65-plussers, gedaan tussen 1993 en 2016, werden geanalyseerd door LASA, een samenwerkings verband van Amsterdam UMC en de VU. Het aantal ja ren met een goede geestelijke en verstandelijke gezondheid steeg sinds 1993 bij vrouwen van 13,4 jaar naar 18 jaar en bij mannen van 11 naar 15,7 jaar. Het aantal verwachte extra levensjaren met ernstige ge zondheidsproblemen steeg bij mannen van 1,8 in 1993 tot 2,9 in 2016 en voor vrouwen van 5,4 jaar tot 6,2 jaar. In 2016 kon een 65-jarige man ervan uitgaan dat hij 83,7 jaar zou worden. Voor vrouwen van die leeftijd lag dat toen op 86,4 jaar. e lag net een uur te slapen, toen Gradda Meekers (81) wakker werd van een tik op haar been. Al- thans, dat dacht ze. Het bleek een verdwaalde kogel te zijn die 'oma Gradda' uit de Utrechtse wijk Overvecht had ge raakt, een van de twintig kogels die werden afgevuurd in een criminele afrekening, de zoveelste in de wijk. „Het is niet ondenkbaar dat de situatie in Amsterdam en Brabant erger is", zegt Johan van Harts- kamp, recherchechef van de poli- tie-eenheid Midden Nederland, die grofweg de provincies Utrecht, Flevoland en 't Gooi behelst, voor het gemak in dit artikel de regio Utrecht genoemd. In de media krijgen vooral Amsterdam en Bra bant het predicaat misdaadregio. In Brabant lopen de emoties hoog op over de grote hoeveelheden drugsafval die in woonwijken worden gedumpt. Maar in Utrecht spelen andere problemen. „Kijk naar de liquida ties. Die hebben vooral hier plaats gevonden. De regie op de inter nationale cocaïnehandel zit in de regio Utrecht en de oorlogen worden hier en in Amsterdam uit gevochten", zegt Van Hartskamp. „Een deel van de cocaïne wordt in Nederland uitgezet, maar de han del gaat vanuit onze regio naar het buitenland." Volgens Frans Backhuijs, burge meester van Nieuwegein en voor zitter van een taskforce die in de regio Utrecht de georganiseerde misdaad en ondermijnende crimi naliteit aanpakt, heeft de bekend heid van Brabant als drugsprovin cie te maken met het feit dat burgers er vrijwel dagelijks mee geconfronteerd worden. „De pro ductie van bijvoorbeeld xtc vindt plaats in Brabant en is door het dumpen van drugsafval vrij zicht baar. Met cocaïne is dat anders. Onze regio is een soort draaischijf in de internationale cocaïnehandel en dat is vrij onzichtbaar, omdat de productie elders ligt. Maar de handel wordt vanuit hier georga niseerd en zorgt voor excessief ge weld in de wijken." Dat geweld speelt al een paar jaar. De ene liquidatie volgde de andere op. Op klaarlichte dag wer den criminelen in woonwijken op straat doodgeschoten. Kinderen waren niet zelden ooggetuige van moordpartijen. Opsporingsbron nen denken dat zeker twintig recente liquidaties aan het duo Redouan Taghi (40) en Said Raz- zouki (45) uit Vianen en Utrecht zijn toe te schrijven. Zij worden gezien als de leiders van een bende die honderden miljoenen euro's hebben verdiend met de coke- handel. De twee staan op de inter nationale opsporingslijst en zijn voortvluchtig. Het duo wordt omgeschreven als extreem gewelddadig en nietsontziend. In maart dit jaar werd Nederland opgeschrikt door de moord op de broer van kroongetuige Nabil B. Deze 30-jarige Utrechter had het aangedurfd belastende verklarin gen af te leggen over Taghi en Raz- zouki. Nog geen week later werd zijn onschuldige broer als vergel ding in koelen bloede doodge schoten. Zoiets was nog nooit ge beurd in ons land. Momenteel worden tegen de honderd mensen door de politie op de een of andere manier in de gaten gehouden om dat ze het risico lopen ook te wor den doodgeschoten. Bijvoorbeeld omdat zij te veel weten of simpel weg vanwege familiebanden. Het is een ongekende situatie voor de Nederlandse overheid. Dat criminelen extreem heftig geweld gebruiken is volgens offi cier van justitie Karola van Nie te wijten aan de risico's die zijn ver bonden aan de handel in cocaïne. „Het is erg moeilijk een cocaïne lijn op te zetten. Je hebt de trans portsector nodig om cocaïne te vervoeren, maar je hebt ook op slagplaatsen nodig. Het is net een echte bedrijfstak en er gaat onge looflijk veel geld in om. En als je eenmaal een lijn hebt, moet je 'm verdedigen." Insiders melden dat een ge slaagd transport tot wel 150 mil joen euro waard kan zijn. Backhuijs: „De belangen zijn Armband bij epilepsie Coke tussen kippenlevers Minister Blok naar Afrika 8 dagen ultra all-inclusive in Oostenrijk nabij Salzburg zaterdag 27 oktober 2018 Op de Faustdreef in de Utrechtse wijk Overvecht werd in januari 2017 een lid van een bekende Utrechtse familie geliquideerd. FOTOMARNIXSCHMIDT MAASTRICHT Yelle Tieleman Utrecht AMSTERDAM Utrecht is dé - Johan van Hartskamp, recherche In de kathedraal van de Britse stad Salisbury is don derdag een 45-ja- rige man opge pakt die probeer de een exemplaar van de Magna Carta te stelen. Hij had met een hamer de glazen kast stukgeslagen waarin het docu ment met rechts- praakregels en vrijheden voor leenmannen en geestelijken uit 1215 lag. Het document is niet beschadigd. FOTO REUTERS EINDHOVEN De Technische Uni versiteit Eindhoven heeft een hightech armband ontwik keld, waarmee het aantal sterfgevallen in de nacht onder epilepsiepatiënten zou kunnen worden teruggedrongen. De slimme armband herkent bij de dra ger een afwijkende hartslag en schok kende bewegingen en stuurt bij ern stige aanvallen een alarmsignaal naar verzorgers. ROTTERDAM In een container met diepgevroren kippenlevertjes heeft de douane in de Rotterdamse haven deze week 1300 kilo cocaïne gevonden ter waarde van 30 mil joen euro. De con tainer was op 18 ok tober 2018 met een schip vanuit Brazilië in Rotterdam bin nengekomen. De cocaïne zat tussen de pallets verstopt. De vondst stamt van dinsdag. DEN HAAG Minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken bezoekt van 30 oktober tot en met 1 november het Afrikaanse conti nent. De bewinds man reist achter eenvolgens naar Nigeria, Niger en Tunesië. MAGNA CARTA hotetdeal.nl/K10271 Landgasthof Torrenerhof 7 overnachtingen inct. ontbijtbuffet Dagelijks lunch en 's middags gebak 7 x 3-gangenmenu of -buffet Hoge kinderkorting van toepassing Tip: bezoek Salzburg of Hallstatt hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8