Bel kapot, kloppen a.u.b. Klusvrouw HiekeGrootendorst 11 'Elke zin bestaat uit één woord. Oké. Nee. Duh. Zucht' Maak je geen zorgen (het komt goed!) Beschouw je puber als een kamerplant pel?' maar dat heeft weinig tot geen zin. Je kunt beter op een subtiele ma nier zorgen - met volkoren spaghetti, een berg groenten en bananen - dat ze thuis de nodige vitamines binnen krijgen." Saskia: „Mijn pubers hebben er in middels wel een beetje vrede mee dat hier in huis 'niets lekkers' te vinden is (en dat er altijd een bak druiven of noten op tafel staat). Ze kopen of krij gen toch genoeg cola, roze koeken en chips buiten de deur. De berg snoep- papiertjes onder hun bed spreekt boekdelen." daarentegen wél goede gewoonten meegeven. Je kunt dus niet zeggen: 'je zit de hele avond op je laptop' ter wijl je zelf met je iPad in bed kruipt. We proberen elke dag samen af te sluiten. Net voor de kinderen naar bed gaan, drinken we een kopje thee." aan gamen en hun smartphone, ge ven te veel geld uit en zijn ontzettend verwend. Je hoort veel negatieve be richten over pubers, maar eigenlijk gaat het beter dan ooit met onze kin deren. Ze slaan wel met deuren, den ken soms dat hun huis een hotel is en dat jij een wandelende pinautomaat bent, maar intussen drinken ze min der, roken ze bijna niet meer, seksen ze minder en hebben ze hun geld lie ver op de bank dan in hun portemon nee. Ik vind het mooi dat ze heel on bevangen zijn. Vaak houden ze ons een spiegel voor, omdat ze op een an dere manier naar de wereld kijken." Saskia: „Juist daarom willen we niet vertellen hoe het moet, maar laten we gewoon zien hoe wij het doen. We willen het feest der her kenning vieren, van de badkamer waarin het lijkt of er een tsunami heeft plaatsgevonden tot de ont plofte slaapkamers. In de krant lees je over uitersten - pubers die zes be drijven oprichten of juist voor over last zorgen. Al snel denk je 'straks is mijn dochter zwanger en ligt mijn zoon comazuipend in de goot'. Als ik om me heen kijk, valt het wel mee. De meeste mensen hebben - net als wij - gemiddelde pubers die tergend lastig en brutaal zijn, maar ook ont zettend grappig, lief en inventief." Martine: „Een puber kun je prima vergelijken met een ka merplant. Natuurlijk moet je je kinderen verzorgen - een plant die je geen water geeft, verpietert ook langzaam - maar geef ze niet te veel aandacht. Pubers kun je niet meer op de gang zet ten, met een kamerplant moetje ook niet te veel zeulen. Maak ze niet onnodig bang. Ze weten wel wat de conse quenties zijn van wat ze online doen; dat het niet slim is om naaktselfies te sturen. Je moet ze Hieke Grootendorst geeft elke week klustips en een inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: een nieuwe deurbel aanbrengen. Elektrisch of draadloos? Doe maar batterijen Kabel gebroken Videobei Lekkersnel GO ZATERDAG 27 OKTOBER 2018 Martine: „Alle pubers zijn verslaafd FOTO EN ILLUSTRATIES TJITSKE SLUIS Laatst fietste ik door mijn stadje. Het viel mij ineens op hoe vaak er een vaal en ver schoten briefje op deuren ge plakt zit: 'deurbel kapot, graag kloppen'. Ik zag zelfs ergens een chique gelamineerd exem plaar. Daar moest ik even afstappen. Een gelamineerd briefje kan niet verregenen, dus die is gemaakt om er een tijd te hangen. Deze bewoner is dus achter de computer gaan zitten, heeft een tekst ge maakt en geprint, het lamineer- apparaat van zolder gehaald en het briefje netjes opgehan gen. De intentie om de deurbel te repareren, lijkt er niet te zijn. En dat terwijl het plaatsen van een nieuwe bel in een paar mi nuten gefixt is. Er zijn bellen die op elektriciteit wer ken en bellen die draadloos zijn en waarin een batterij moet. Als je de oude bel eraf haalt, zie je een hei kabel met een rode en een zwarte draad, maar die is veel dunner dan je gewend bent. Een gewone deurbel werkt namelijk op zwakspanning. Zie je echt enorm op tegen dit kar weitje, kies dan voor een bel op batte rijen. Dan is het een klus op beginner sniveau. Aansluiten op zwakspanning is ook goed zelf te doen, omdat er veel minder spanning op zit: ongeveer 12 Volt. Ter vergelijking: bij netspan ning, je stopcontact dus, is dit onge veer 230 Volt. Heb je een nieuwe bel op zwakspan ning geïnstalleerd en werkt het nog niet? Dan is er een ander probleem, waarschijnlijk met de bedrading of de transformator die de netspanning omzet naar zwakspanning. Zwak- spanningskabels zijn erg dun en daar door kwetsbaar. Een kabelbreuk kan dus goed de oorzaak zijn. Wil je zien wie er voor de deur staat? Kies dan voor een videobel. Kijk bij de aanschaf goed of deze ook werkt op zwakspanning. Zo niet, dan moet je eerst een elektricien de bedrading in orde laten maken. In plaats van zwakspanning moet er dan namelijk netspanning komen. Wil je snel een bel? Schroef dan een draadloze bel met twee schroefjes aan de deurpost of plak hem er des- noods met goed dubbelzijdig tape op. Zet de ontvanger neer op een plek waar je hem goed hoort. Neem er desnoods een extra ontvanger bij. Klaar! Geen briefjes meer nodig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 83