Volwassen wordende kinderen zijn ook best lief 10 Martine de Vente en Saskia Smith schreven met Tis hier geen hotel een 'anti-opvoedboek', een aanstekelijke 'portie vrolijkheid voor ouders van een puber'. Tijd voor een spoedcursus omgaan met je puberzoon- of dochter. Opvoeden is een kwestie van trial and error Besef dat pubers geen mini- volwassenen zijn Respecteer de 'personal space' van je puber Ilc kan wel zeggen 'smeer een boterham' en 'eet je daar een appel?', maar dat heeft weinig tot geen zin •Zorg dat pubers thuis gezond eten Stel pubers geen standaardvragen Saskia Smith (49), moeder van Sid (17) en Isha (14): „Er bestaat geen opvoed-abc voor pubers. Wij doen ook maar wat. Wat de ene dag werkt, werkt de andere keer helemaal niet. Onze grootste tip is: laat het los! Wij zijn immers ook groot geworden zon der ouders die ons non-stop monitor den. Ze konden ons niet volgen via ov-chipkaarten, leerlingvolgsyste men of pinpassen. Net zoals peuters leren van vallen en opstaan, moeten pubers sporadisch hun neus stoten." Martine de Vente (50), moeder van Jan (14) en Leonoor (12): „Je kunt praten als Brugman, maar pubers missen het overzicht nog. Er gebeurt ook zoveel in dat hoofd. Thuis spre ken we soms scenario's door die mogelijk risicovol zijn. Hoe kom je 's nachts thuis van een feestje? Wat doe je als je dan een lekke band hebt of de laatste bus mist?" Saskia: „Soms heerst het idee dat je kinderen tot 12 jaar moet opvoeden en dat je daarna alles kunt loslaten. Nee! Ik durf best een bepaalde ver antwoordelijkheid - huiswerk ma ken - bij ze neer te leggen, maar ik kijk vanaf de zijlijn wel mee. Mijn kinderen moeten met twee woorden spreken en praten zonder oordoppen en capuchon. En telefoons en laptops gaan niet mee naar bed." Martine: „Pubers groeien razend snel. Ze schamen zich doorgaans nergens voor, maar momenteel loopt mijn dochter het liefst met een zak over haar hoofd. Bh-achtige dingen en menstruatieperikelen bespreek ik dus alleen met haar en als ik een leuk sport-bh'tje heb gekocht, leg ik dat op haar kamer zonder dat de rest van het huis meekijkt. Het andere - ge sprekken over seks en porno en zo - doet 'de vader des huizes'. Soms zijn ze heel mellow, maar ze kunnen van uit het niets ineens boos worden. Wat helpt is je schouders ophalen en denken: het is een fase. De hormo nen hebben het even overgenomen. Natuurlijk moet ik zo nu en dan op eieren lopen, maar ik vind voorzich tigheid belangrijk. Zeker waar het li chamelijke integriteit betreft. Dring je kinderen geen dingen op, maar laat ze hun eigen grenzen aangeven." ZO HERKEN JE DE PUBER Martine: „Niemand heeft zicht op wat pubers buiten de deur eten. Zo neemt mijn zoon nooit brood mee naar school. Wel haalt hij 's ochtends zes boter hammen uit de vriezer, die in vijf minuten op zijn. Hij krijgt zakgeld en heeft een krantenwijk, dus wat hij overdag eet, koopt hij ongetwijfeld onderweg. Ik kan wel zeggen 'smeer een boterham' en 'eet je daar een ap- Saskia: „Pubers zijn niet spraak zaam. Elke zin bestaat uit één woord. Oké. Nee. Duh. Zucht. De vraag 'hoe was het op school?' wordt vaak schouderophalend beantwoord, ter wijl 'waar heb je vandaag het hardst om gelachen?' voor welwillende ant woorden kan zorgen. Darmee leer je direct je kind beter kennen. Met vra gen die ze niet verwachten (wanneer heb je voor het laatst gehuild? Hoe moedig ben je? Hoe ziet de natuur er over vijftig jaar uit?) voorkom je dat je terechtkomt in een vicieuze cirkel van uitwisselen van beleefdheden. Zo leverde de vraag van mijn dochter naar mijn lievelingsdier - een varaan die ik ooit in de Filipijnen zag - een leuk gesprek op waarin ik leerde dat zij wel een keertje naar Hawaï wilde. Eens per maand houden we trou wens een functioneringsgesprek met de kinderen. Het is een open gesprek waarin ze mogen zeggen wat ze van ons vinden. Het gaat dan over verwachtingen en teleurstellingen, over wat we willen en wat we kunnen. En waarom het soms niet goed gaat, en wat er gebeurt als het wél goed gaat. En na tuurlijk confronteren mijn pubers mij met mijn ongeduld, mijn veeleisendheid en het feit dat ik nogal een workaholic ben." ZATERDAG 27 OKTOBER 2018 GO 'Beschouw je puber als een kamerplant' NADINE ANCHER 1. Het brood is op, op elk moment van de dag. 2. Je auto is een taxi geworden. 3. Je badkamer is een slagveld. 4. Een polyester sport outfit is het standaard tenue: maakt niet uit hoe het eruitziet, zolang het maar makkelijk aan- en uit gaat. 5. Het dramagehalte van je dochter doet Euripi- des, Shakespeare en Vondel verbleken. 6. Elke zin wordt beantwoord met oogrol- len. 7. Volgers verzamelen, op elk social media-ac count, is een 24/7-be- zigheid. 8. Is er iets kwijt? Dat is jouw schuld. 9. Alle roze items verdwijnen abrupt uit de kledingkast. 10. Over die kleding: zwart is het nieuwe roze. 11. De nachtzoen is nu een schouderklop. 12. Opstaan is voor lo sers. 13. Naar bed gaan ook. Martine de Vente (rechts) en Saskia Smith 'doen ook maar wat'. Tis hier geen hotel van Martine de Vente Saskia Smith is verschenen bij Nijgh Van Ditmar (€22,50). tishiergeenhotel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 82