Regels zijn het martelwerktuig in je relatie F Voor u getest Bladblazers 1 Natuurlijk kun je de hark pakken. Maar met een bladblazer - verguisd en geliefd krijg je de tuin in de herfst pas echt snel aan kant. David& Arjan De ene partner bepaalt en de ander moet zich daaraan houden m 'Met de turbo erop klinkt-ie helemaal als de nabrander vaneenFló' 8 David en Arjan (r.) van geluksplatform 365 Dagen Succesvol delen hun lessen voor een leuker leven. en goede vriend van me mag drie avon den per week iets voor zichzelf doen. Die avonden krijgt hij van zijn geliefde cadeau om over te werken, met vrienden wat te eten of te sporten. Vaker mag hij niet weg, want dat is de regel. Een vriendin uit een ander koppel leeft eveneens volgens een decreet: zij mag niet alléén met andere man nen uit. In een groepje is het prima, als er meerdere vrien dinnen of vrienden bij zijn ook, maar met één enkele man naar de film of ergens een hapje eten, is onmogelijk. Haar vriend wil dat niet, dus zo zijn de regels. Het valt me op hoeveel stel len hun relatie bij elkaar hou den door regels voor elkaar te verzinnen. Niet door afspra ken te maken, wat fundamen teel anders is omdat het uit gaat van gelijkwaardigheid, maar door daadwerkelijk de één te laten bepalen wat de ander wel en niet mag. Hoe de handdoeken moeten hangen. Wanneer je thuis moet zijn. Met wie je wel en niet omgaat en op welke manier. Waar je schoenen moeten staan. Wat me óók opvalt: hoeveel stellen zich hierbij neerleggen en het doodnormaal vinden. Ik vroeg aan mijn geliefde: moeten wij niet wat meer re gels voor elkaar verzinnen? Ze keek me bedenkelijk aan en begon toen hard te lachen. Regels zijn de martelwerk tuigen in je relatie. Ze zijn om gekeerd evenredig aan liefde: hoe meer regels, hoe minder liefde. Ze stromen per defini tie van boven naar beneden: de ene partner bepaalt en de andere partner heeft zich daaraan te houden. Het is een relatie zoals een hond die heeft met zijn baas. Het is van alles, behalve liefde. Dat veel van die protocollen voortkomen uit wantrouwen en het verlangen naar con trole, zal geen verrassing voor je zijn. Overal waar mensen samenleven, in wijken en bedrijven, op scholen en op straat, vervangen regels de menselijke neiging om een beetje naar elkaar om te kijken en goed samen te werken. Soms pakken regels goed uit. Soms kun je zelfs niet anders. Maar in relaties zijn regels een ramp. Want er zit nog een veronder stelling in het opwerpen van voorwaarden, namelijk dat je de ander kunt veranderen. Hij is niet zo netjes, dus als ik hem wat regels opleg, wordt hij vast een stukje ordelijker. Zij is nogal extravert, dus als ik wat regels maak over wanneer we wel en niet met elkaar praten, wordt ze vast wat rustiger. Hij is nogal graag buiten de deur, zij is nogal chaotisch, hij is nogal stil, zij is nogal... Dus maak je regels, als een kramp achtige mal om een vorm te maken die iemand oorspron kelijk niet heeft. Relaties vol regels eindigen altijd. Ofwel omdat een van de twee bij de ander vertrekt en zijn of haar leven terugeist, ofwel omdat een van de twee stilletjes bij zichzelf vertrekt - en zich moedeloos neerlegt bij een relatie die geen roman tiek bracht, maar een regime. -Arjan of K£.3 Je kunt een beukennootje ho ren vallen rond Kasteel Ro- sendael in Rozendaal. Zelfs de vogels lijken deze zon overgoten herfstdag een siësta te houden. Totdat de serene stilte bruut wordt verstoord door een aanzwellende bak klereherrie. „Krrrgaaaa! Krrrgaaaaaasssj!" Een wolk van opstuivend loof verraadt de oorzaak. Bladblazers. „Luid, hè?", zegt panellid Stef van Uum met een grijns op zijn gezicht. „En dit is niet eens de turboknop. Dan klinkt-ie he lemaal als de nabrander van een F16." Hobby De bladblazer is het draaiorgel van de groensector: weinig apparaten wekken zoveel irritatie op. Eén blad- blazende buurman kan op zondag ochtend tot tien huizen verderop het verschil maken tussen heerlijk door- soezen of vloekend wegduiken onder je kussen. Op internet struikel je dan ook over de opiniestukken waarin de uitvinder de meest wrede kwel lingen wordt toegewenst. Of in ieder geval een vorstelijk erf vol tuinman nen met bladblazers. Gerard Achterstraat en Patrick MET SNOER Dekkers - bij stichting Geldersch Landschap Kasteelen verantwoor delijk voor het groenonderhoud - kennen de geërgerde blikken vanaf het terras en de boze telefoontjes naar de baas. Achterstraat: „Het zijn ook luidruchtige krengen." In het najaar gaan bladblazers des ondanks als zoete broodjes over de toonbank. Eenmaal in eigen handen blijkt dat vervloekte apparaat immers verdraaid leuk speelgoed. Zeker gezien de combinatie van kleine inspanning en razendsnel resultaat. „Bij onze vrijwilligers is de blad blazer altijd favoriet", vertelt Achter straat. „Voor sommigen is het als een hobby. Die zijn zo enthousiast, dat ze met de blazers het grind van de paden spuiten." Hans Klok Gelukkig zijn de fabrikanten niet doof voor de kritiek en moeten de ouderwetse benzineblazers steeds vaker het veld ruimen voor stillere, elektrische modellen. Het panel test vijftien bladblazers, verzameld door vergelijkingssite besteproduct.nl. Eerst de nieuwere accuvarianten: een frisse wind in de tuincentra, Makita UB0801 Gardena ErgoJet 3000 Einhell GC-EL 3000 E F Reageren? zo@persgroep.nl ZATERDAG 27 OKTOBER 2018 GO Blaas, maar denk aan de buren - - MATTHIJS MEEUWSEN Op besteproduct.nl lees je van alle geteste blazers de uitgebreide reviews. €119 De beste blaas- en uitstekende zuigkracht Beste behuizing Goede ergono mie; opvangzak kan aan je schouder - Meeste lawaai - Maar twee stan den €79 Beste prijs- kwaliteit- verhouding Krachtige motor en verstel bare blaaskracht Metalen rotor in de behuizing - Uitsteeksel van de zuigbuis hapt af en toe in de grond €69 Beste in het goedkopere segment Handige extra's: wieltjes onder de buis, venster in de opvangzak - Legt het ondanks de metalen rotor af wat bouwkwaliteit betreft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 80