II 7 'Al tien jaar alles van Catan' 'Het middelpunt van de wereld' 'Mensen metz'n allen aan tafel' SPIEL BEURS Een man omhelst zijn vrouw en kust haar intens. Hij is dolgelukkig met de nieuwe uitbreiding van Catan. Gescoord op de grootste bordspellenbeurs ter wereld: Spiel in het Duitse Essen. Wat de Stuart-diamant is voor juwelenliefhebbers of het beklimmen van Alpe d'Huez voor wieler fanaten, is Spiel voor fans van spelletjes. Vier dagen lang is Essen bordspelhoofdstad van de wereld. Meer dan duizend standhouders uit vijftig landen staan op een oppervlakte ter grootte van elf voetbalvelden om hun nieuwe spellen aan te prijzen én mooie koopjes aan te bieden. De Messe trekt tot en met zondag bijna 200.000 bezoekers. Een catalogus van dik 300 pagina's vermeldt wie waar staat op de beurs. Geen overbodige luxe. „Zo'n catalogus is eigenlijk nog te veel informatie", zegt Jerry de Vos uit Veldhoven. Het lid van spellenvereniging Roll the dice is elk jaar van de partij op Spiel. „Als je gericht op zoek bent naar bepaalde spellen, doe je er goed aan om al vóór Spiel een shortlist te maken van welke spellen je wilt proberen. Vanaf augustus geeft de organisatie een preview van de spellen die hier worden gepresenteerd. Dan kun je je keuze al bepalen. Keuzes maken moet je sowieso. Wij zijn hier vier dagen, maar dat is te kort om alles te zien en uit te proberen." Je doet er goed aan vóór Spiel een shortlist te maken van spellen die je wilt proberen Op de beursvloer wordt vooral veel gespeeld. Bezoekers, onder wie veel kinderen, bezetten de honderden tafels waarop de nieuwe spellen staan uitgestald. Wildlands, Carcassonne, Escape Tales: The Awakening, Camel Up of de laatste versie van kaartspel Yu-Gi-Oh, het is een mini-greep uit het aanbod. Duitsland is traditiegetrouw hét spellen- land, maar de aanwezigheid van honderden Nederlanders bewijst dat het bordspel ook in ons land behoorlijk populair is. „Met z'n allen aan tafel, goed glas wijn erbij en proberen je 'tegenstander' strategisch te slim af te zijn. Daar kan geen digitaal spel tegenop", vindt Bram Burgier uit Zwolle. Volgens de kenners zijn momenteel raadsel- spellen het populairst. Vooral escape room- varianten doen het goed. De speldozen ver dwijnen massaal in trolleys en blauwe Ikea- tassen. „Na een dagje Spiel ben je kapot, zeker als je er voor het eerst bent. Zoveel indrukken, zoveel spellen. Je kunt dit met niets vergelij ken", glundert De Vos. zaterdag 27 oktober 2018 GO A GAM! BV MICHAEl KHSUK Thuis bij Frank van Wanrooij staan zeker driehonderd bordspellen. Op Spiel 2018 vult hij zijn collectie verder aan. De Brabander is fana tiek lid van spellenvereniging Roll the dice. Samen met zo'n dertig leden is hij vier dagen. „Voor lief hebbers van bordspellen is Essen het middelpunt van de wereld. Hier worden 2500 nieuwe spellen ge presenteerd, alle uitgeverijen zijn hier. Ik kijk vooraf wat waar staat uitgestald, zodat we gericht spellen kunnen spelen waarvan wij denken dat ze iets voor ons zijn", zegt Frank tijdens een potje Fertility. „Het is een gelaagd spel. Als er wat diepgang in zit, vind ik dat een grote plus. Ook voor onze club is het een goed spel. Het moet niet te makkelijk zijn, maar een uitleg van veertig A4'tjes gaat weer te ver." Frank doet zijn aankopen pas op zondag, de laatste Spieldag. „Dan heb ik alles getest en kan ik inslaan. Thuis gaat het feestje vrolijk verder." Een button met 'Catan' op hun kleding laat niets aan duidelijkheid te wensen over. Bianca en Geert DeVylder (zij uit Nederland, hij uit België) zijn voor de derde keer op Spiel. Geert: „Ik spaar al tien jaar alles van Catan. Niet alleen alle speldozen en de verschillende uitbreidingen, maar ook andere spullen met het Catan-logo. Kus sens, bekers of kleding, ik probeer mijn collectie zo compleet mogelijk te krijgen." Zijn dierbaarste Catan- bezit? „Een 3D-versie van het spel. Dat is een paar jaar geleden in een beperkte uitgave op de markt gebracht. Via internet kon ik uitein delijk een exemplaar bemachtigen. Dat was puur geluk, want ik ben niet de enige Catan-fanaat", glimlacht de Belg. De kinderen van het stel zijn deze keer niet mee, maar zijn ook besmet door het spelletjesvirus. „Ze zijn 6 en 9 jaar oud en spelen nu nog Catan Junior. Wij doen altijd mee, nog even en ze kunnen de volwassen versie spelen." Bert Calis loopt heel wat kilome ters tijdens Spiel. Hij is een spellen- liefhebber én enthousiaste scout voor 999Games, het Nederlandse bedrijf dat spellen als Carcassonne en Catan uitbrengt. „Ik kijk of er spellen zijn, die wij willen uitgeven." Calis heeft een lijst van honderd bordspellen die hij op de beurs beoordeelt „Het is net als met koken, in een spel moeten be paalde ingrediënten zitten. Ik kijk bijvoorbeeld naar de speelduur en ingewikkeldheid. In een goed jaar vind je misschien tien interessante spellen, soms is het er maar een." Bordspellen worden steeds popu lairder, concludeert Calis. „Mensen willen van hun schermverslaving af en hebben meer behoefte aan een sociale activiteit. Met z'n allen aan tafel met een fysiek spel is de per fecte manier." Een andere reden is dat de spellen veel diverser wor den. „Voor elke situatie is er wel een geschikt spel, het aanbod is steeds groter." De Alpe d'Huez voor bordspelfans Sanne Schelfaut Wesley Klop Essen - Jerry de Vos, spelfanaat Kijk op de site bij /video Spellenscout Bert Calis geniet op de spellenbeurs. Bezoekers van alle leeftijden zoeken uit of een spel iets voor hen is. FOTO'S KOEN VERHEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7