Zo kun je jouw dromen beïnvloeden 1 2 3 5 6 5 Sportprestaties oefenen, creatieve inspiratie vinden, presentatieangst de kop indrukken: psycholoog Tim Post (34) vertelt in zijn boek Droom meester hoe je jezelf sterker droomt. In zes stappen legt hij uit hoe dat werkt. 4Slapen is belangrijker dan sport, gezonder dan fruit en goed voor onze productiviteit' ci Gebruik je dromen „Als kind had ik een terugkerende nachtmerrie waarin een heks mij gevan gen hield", vertelt psycholoog Tim Post, die wereldwijd mensen traint in 'lucide dro men'. Bij dit fenomeen beseft de slaper dat hij droomt en kan hij doelbewust droom- avonturen scheppen. „Nadat mijn moeder me vertelde dat dromen fantasie waren, herinnerde ik me haar uitspraak tijdens de volgende nachtmerrie. Toen besloot ik mezelf wakker te maken." Lucide dromen komen bij veel mensen voor, weet Post, vooral bij kinderen. Dat leerde hij pas later, toen een klasge noot op de middelbare school hem vertelde over het fenomeen. „Toen ben ik stukken van droomonderzoeker Stephen LaBerge gaan lezen, over het fenomeen en de bruik baarheid ervan." LaBerge ontdekte dat lu cide dromen door wetenschappers lange tijd als fictie werd gezien, maar zijn onder zoek leverde bewijzen. „Volgens LaBerge en andere onderzoekers kunnen we in onze droomslaap angsten overwinnen, sportprestaties repeteren en inspiratie vin den." Bepaal of je genoeg slaap krijgt Volgens Post kan vrijwel iedereen zich zelf sterker dromen. De enige vereiste is dat je genoeg slaapt. De geadviseerde acht uur slapen hoeft niet per se. „De een heeft wat meer nodig, de ander wat minder. Je moet jouw dagelijkse slaapbehoefte leren bepalen. Gaap je veel overdag of heb je kof fie nodig om wakker te blijven? Dan slaap je waarschijnlijk te weinig. Dat klinkt van zelfsprekend, maar veel mensen zijn zich nauwelijks bewust van hun slaapbe hoefte." Weinig slapen lijkt misschien een slimme oplossing voor drukke mensen, maar dat is het uiteindelijk niet. „Slaap is belangrijker dan sport, gezonder dan fruit en beter voor onze produc tiviteit dan overwerken. Vol doende nachtrust is boven dien nodig om in de actieve droomslaap te komen, want die bereik je niet bij korte dutjes." Train jezelf in lucide dromen lucide dromen kunt leren. Dat begint met voldoende slaap en op tijd ontspannen, door geen dringende mailt jes te lezen of spannende televisie te kijken voor het slapengaan. Daarna moet je elke ochtend proberen je dromen te herinneren en die op te schrijven. „Dan zie je dat we in onze droomslaap allemaal supercreatief zijn. Zelfs mensen die dit overdag niet zijn, zijn dit van nature wel." Als je een aantal dro men hebt opgeschreven, zal je volgens Post bepaalde patronen ontdekken. „Door te ontdekken waarover je vaak droomt, her ken je gemakkelijker waarover je droomt en word je droombewust, zoals dat heet." Geniet van het onmogelijke lucide dromen. Zo zijn er avon- tuurdromen, die je mooie bele venissen kunnen geven als vliegen of de wereld redden als held, of spannende seksdromen. „Zelf heb ik een keer op de maan gestaan. Vanuit daar keek ik naar de aarde. Dat was zo mooi dat ik tranen in mijn ogen kreeg." morgen had ik genoeg vertrouwen voor de echte lezing." Verbeter je prestaties Een stapje verder zijn volgens Post de repetitiedromen. „Voor mijn eerste presentatie voor een groot publiek voelde ik me behoorlijk onervaren. Dus wilde ik een lucide droom inzetten om zelfvertrouwen te ontwikkelen. Ik werd die nacht droombewust in een droom waarin ik op mijn oude middelbare school was. Ik verbeeldde me een enorm publiek, achter de gesloten deuren naar het gymlokaal, wachtend op mijn optreden. Ik stapte de deuren door en werd overladen met ap plaus en camera's. Verschillende keren oefende ik mijn presentatie. In mijn droom keek ik naar de zaal en naar de reacties. De volgende Versla je angsten in de nacht Het hoogst haalbaar vindt Post het over winnen van angsten in dromen. Zelf lukte het hem zijn angst voor diep water te over winnen. „Op de een of andere manier durfde ik nooit het diepe water in, terwijl ik eigenlijk wilde leren duiken om koraalriffen te be wonderen. Over deze angst droomde ik regelmatig. Door doelbewuster te slapen, wist ik deze angstdroom te herkennen. Ik besloot mijn angst in de ogen te kijken. Ik dook het diepblauwe water in en zwom naar de zeebodem. Het voelde levensecht, al wist ik dat ik droomde. Zittend op de zeebodem kreeg ik het gevoel dat ik niet bang hoefde te zijn voor dat diepe water." Door de droom raakte hij zijn angst kwijt en begon hij aan een cursus diepzeeduiken. „Ik geloof in de kracht van het lucide dro men om onszelf mentaal te sterken. Over de hele wereld wordt nu onderzoek gedaan naar hoe lucide dromen ingezet kunnen worden bij het verhelpen van nachtmerries en bij het oefe nen repeteren van sportpres taties tijdens de slaap. Steeds meer mensen beoefenen het om hun persoonlijke groei te stimuleren. Maar er is meer onderzoek nodig voordat lucide dromen erkend kan worden als effectieve zelfhulp." GO ZATERDAG 27 OKTOBER 2018 Overwin je angsten terwijl je slaapt RIANNE VAN DER MOLEN -TIM POST In Droom meester legt Post uit hoe je het Volgens de psycholoog bestaan er allerlei toepassingen van het Tim Post, Droom meester (Prometheus, €20) V M 1' O s T Droomloze

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 77