17 Chicago sen ruziën om het ruziën", vindt hij. Het gaat prima met de VS in zijn ogen. De jonge Azia- tisch-Amerikaanse leraar uit Miami vreest dat een onhandige uitspraak in het huidige politieke klimaat hem de das kan omdoen; hij wil nog eens de politiek in. Het land is in de greep van wantrouwen, aangewakkerd door een president die ver deeldheid gebruikt om er politiek van te profiteren. Hij kwam aan de macht door de na druk te leggen op breuklijnen op het vlak van et niciteit, sekse, religie en klasse. Zo wist hij de steun te winnen van een groep veelal blanke Amerikanen die zich na grote veranderingen niet meer thuis voelen in eigen land. Hij doet twee jaar later geen moeite die kloven te dichten en in de smaak te vallen bij kiezers die niet tot zijn diep loyale achterban horen. Ook linksere Amerikanen hebben inmiddels het gevoel dat hun land zich van hen vervreemdt. Uit een peiling van The New York Times bleek dat zowel Democraten als Republikeinen in meer derheid zeggen hun thuisland niet meer te her kennen. Links mist tolerantie en diversiteit, rechts mist religie en het traditionele gezin. Breuklijnen lopen dwars door families en vriendschappen heen. Jain en Jay Gunsauls, pen- sionado's uit Nevada, zijn dolblij met de nieuwe energie die Trump brengt, vertellen ze onderweg naar huis. Maar in het bijzijn van zijn zoon en leest. Carty spreekt van '45', zodat hij de naam van de 45ste president van de VS niet in de mond hoeft te nemen. Maar Trump oogst evengoed veel waardering. Ook van aarzelende kiezers als Laura Collins (53) uit Illinois, die zich zorgen maakt om de manie ren van de president en het aanzien van Amerika in de wereld. Maar het gaat goed met het kinder dagverblijf dat ze leidt, ziet ze, wat duidt op veel werk voor ouders en een sterke economie. Ze stemt toch weer Republikeins in november. De opkomst bij tussentijdse Congresverkiezin gen is notoir laag. De verwachting is dat dit keer dankzij alle woede en frustratie opkomstrecords worden verbroken, maar dan nog zal ongeveer de helft van de kiezers verstek laten gaan. Wie dat zijn, kan de uitslag bepalen. Middenin het zo controversiële tijdperk Trump zit de trein vol rei zigers die niet van plan zijn te stemmen. Courtney Thomas (35) bijvoorbeeld, vastgoed ondernemer en student meditatie die vanwege een celstraf voor drugshandel lang andere dingen aan zijn hoofd had. Maar ook nu hij zijn leven op de rit heeft, voelt hij zich niet geroepen zich in de politieke worstelwedstrijd te mengen. Zijn verloofde heeft hem laten beloven dat hij gaat stemmen, zijn moeder en zijn oma praten op hem in over Republikeinse pogingen het zorg stelsel uit te kleden, maar bij hem overheerst toch de afkeer. „Het is allemaal zo deprimerend. Ik focus op spiritualiteit." Meditatie heeft hem geholpen uit een diep dal te klimmen, niet de po litiek. „Ik zie niet zo hoe die ene stem zo effectief kan zijn." Voor Freeman Nisley is het allemaal nog spannend en nieuw. Hij is op weg naar huis in Iowa om weer in de bouw te gaan werken, zijn baas wilde hem terughebben. Mis schien gaat hij ook nog eens terug naar het be schermde Amish-leven. Later, als hij wil settelen. „Maar nu wil ik iets anders ervaren", zegt hij. „Ik ben nog jong. Misschien wel dom." Thuis is hij niet meer welkom. De regels schrij ven voor dat zijn ouders, zeven zussen en vijf broers niet meer met hem aan één tafel mogen eten, nu hij geen Amish meer wil zijn. Opgelucht meldt hij onderweg dat hij een telefoontje met goed nieuws kreeg. Hij kan een kamer huren in Iowa City. Zodra hij uit de trein stapt, begint zijn nieuwe leven. Hij kan voor het eerst gaan stemmen, en misschien gaat hij dat ook wel doen. Als hij heeft uitgezocht hoe het allemaal werkt. Want die Trump bevalt hem wel. „Hij kan veel mensen bashen, hij is niet bang om dingen te zeggen." diens vriendin laten ze dat niet meer merken. „Hij is zo links. Het is steeds weer: wat levert dit mij op? En die identiteitspolitiek, daar ben ik ziek van", zegt stiefmoeder Jain. „We mogen hen graag, maar we praten nóóit over politiek." Becca Tarner (32) ziet als verpleegkundige in Seattle met lede ogen aan hoe ongedocumen teerde ouders van kinderen met kanker dokters afspraken laten schieten uit vrees dat de immi- gratiepolitie het ziekenhuis in de gaten houdt. Maar over dat soort dingen houdt ze haar mond als ze bij haar ouders is. Pa is Trump-aanhanger, en ze heeft haar les geleerd, vertelt ze. „Het zorgt alleen maar voor ruzie." Twee dagen op de trein die in zeven Ameri kaanse staten passagiers oppikt, leren dat de ver kiezingsuitslag nog helemaal geen uitgemaakte zaak is. Democraten verwachten dat ze dankzij een 'blauwe golf aan kiezers die de oppositie te gen Trump steunen met gemak een meerderheid in het Huis van Afgevaardigden kunnen terug winnen. In de Senaat is dat moeilijker, maar ook daar hoopt de oppositie genoeg terrein te winnen om de touwtjes in handen te krijgen. Maar zo makkelijk wordt dat niet. Ja, er heerst veel onvrede over Trump. Dalton Carty (72), Vietnamveteraan afkomstig van de Amerikaanse Maagdeneilanden, maakt een kokhalsbeweging als diens naam valt in de observatiewagon waar hij 's avonds uit zijn bijbel GO ZATERDAG 27 OKTOBER 2018 IOWA Des Moines NEBRASKA Omaha ILLINOIS COLORADO Denver Susan Spencer uit Nebraska stemde sinds 1960 altijd op dezelfde presi dentskandidaat als haar man Richard (I), behalve in 2018. Toen stemde hij op een onafhankelijke kandidaat, zij op Hillary Clinton. „Ik wou dat we eens een vrouw aan de macht kregen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 65