'Wat heeft het voor zin onze vriendschap te ruïneren?' B 16 grof geweld wordt niet meer geschuwd. Republi keinse Congresleden werden vorig jaar op een honkbalveld beschoten, terwijl een extreem rechtse betoger in Charlottesville een linkse tegendemonstrant doodreed. En wat te denken van de pijpbommen die Barack Obama en Hillary Clinton deze week kregen toegestuurd. Historici vergelijken de stemming in het land wel met de verdeeldheid in de aanloop naar de burgeroorlog van 1861. Democraten en Republi keinen zijn het niet zomaar oneens, ze hebben een enorme, toenemende afkeer van elkaar. Sinds 2000 spraken elk jaar meer Republikeinen van 'haat' jegens Democraten, en andersom. Inmid dels haat in beide groepen ongeveer de helft de andere partij, becijferden politiek wetenschappers Mare Hetherington en Jonathan Weiier in hun boek Prius or Pickup. Daarin beargumenteren ze dat zelfs zo'n simpele vraag over de auto die je rijdt je politieke voorkeur verraadt. Links en rechts Amerika leven in verschillende werelden, letterlijk en figuurlijk. Ze zijn geogra fisch steeds meer van elkaar gescheiden, met rechts op het platteland en links in de stad. Blank en religieus Amerika hoort meer en meer bij de Republikeinen, zwarte, Spaanstalige en seculiere kiezers schuiven verder richting de Democraten. Veel contact hebben ze niet met elkaar. ehalve dan in de Zephyr, de trein van Chi- cago naar San Francisco. Dwars door het Trumplievende midwesten, waar Freeman Nisley is opgegroeid, naar verzetsbolwerk Califor- nië. Abraham Lincoln liet deze spoorlijn ooit aan leggen om het land te verenigen na de burgeroor log in de 19de eeuw. Als reizigers niet meer maan den over prairies en bergen hoefden te trekken om contact te maken met de bewoners aan de an dere kant van het land, zou dat de Verenigde Sta ten letterlijk en figuurlijk dichter bij elkaar bren gen, meende Lincoln. In zekere zin vervult de trein die rol nu weer. Waar we onszelf online in culturele en ideologi sche bubbels organiseren, brengt de trein mensen samen. De passagiers zijn op weg naar een brui loft in de bergen van Colorado, naar hun nieuwe post-gevangenisleven in Nevada, of naar hun kin deren die op een verre legerbasis zijn gestatio neerd. Zonder pardon zet de steward ze in de res tauratiewagon bij elkaar aan de ontbijttafel. Tray, een 43-jarige therapeute uit Pittsburgh, is bang, vertelt ze vanachter haar bord pancakes als Colorado in ochtendrood voorbij trekt. Bang dat zij als zwarte vrouw haar rechten ingeperkt zal zien worden als de Democraten geen macht te rugwinnen. „Ik denk niet dat ik een keuze heb", Vietnamveteraan Carty spreekt van president '45' om de naam van Trump niet uit te hoeven spreken. 'We mogen mijn stiefzoon en zijn vriendin graag, maar we praten nóóit over politiek met ze' 'Het is allemaal zo deprimerend. Ik focus op spiritualiteit.' antwoordt ze op de vraag of ze gaat stemmen op 6 november. Naast haar kauwt Annette (47) op een omelet. Zij is bijna thuis na een lange rondreis en werkt voor een lid van Trumps evangelische adviesraad, een man die tegen abortus en het ho mohuwelijk is. Zelf schreef ze bij de presidentsverkiezingen van 2016 uit frustratie de naam van een tekenfilm- figuur op haar stembiljet, want zowel Trump als Clinton kon haar niet bekoren. Tray moet haar ge zicht in de plooi te houden als ze dat hoort. Maar na een gedachtewisseling over vrouwen in de po litiek - daar moeten er meer van komen, vinden ze allebei - moet ze concluderen dat het een goed gesprek was. „Geen druk om het eens te worden. Ik wou dat meer mensen zo waren." Gelukkig bestaan ze nog, Amerikanen die de boel bij elkaar houden. Melinda Grimm (69) ver haalt in de tweedeklascoupé over haar beste vriendin, die ze al decennia kent en die dol is op Trump-rallies. Grimm zelf zou nog niet op Trump stemmen 'als hij hondenvanger zou wil len worden' in haar dorp in Iowa. Maar ze kan nog steeds bevriend zijn met haar oude schoolmaatje, ook al is zij in haar ogen veel te vatbaar voor com plottheorieën en angst voor alles wat vreemd is. „We praten er maar gewoon niet over. Wat heeft het voor zin om onze vriendschap te ruïneren om zoiets?" Hoogmoed De trein doet ruim twee dagen over een afstand die we per vliegtuig in ruim vier uur hadden kun nen afleggen. Maar er is geen betere manier om de overweldigende schoonheid en omvang van Amerika te ervaren. We doorkruisen drie tijdzo nes en beklimmen zowel de Rocky Mountains als de Siërra Nevada, steken de Mississippi over, volgen de loop van de Colorado Rivier, en staren naar de rotsachtige woestijnen van Utah. Ameri kaanse hoogmoed - 'dit is the greatest country in the world' wordt gerechtvaardigd. Dit land is in derdaad majestueus en ontzagwekkend. Het ver val, het geruzie, de ongelijkheid - het raakt even vergeten. Tot politiek ter sprake komt. Opvallend veel rei zigers willen wel over hun voorkeuren praten, maar vrezen gedoe met bazen of online meutes als ze daar hun volledige naam aan verbinden, zo als Tray en Annette aan de ontbijttafel. Dat geldt ook voor de 75-jarige man uit Denver die het ge luid van zijn tv uitzet zodra hij de stem van Trump hoort. „Het mute-teken is inmiddels van het knopje afgesleten." En voor Jim, een leeftijd genoot uit Colorado, die in zijn handjes knijpt vanwege Trumps belastingverlagingen. „De men- ZATERDAG 27 OKTOBER 2018 GO VERVOLG VAN PAGINA 15 UTAH NEVADA Reno Jain Gunsauls Salt Lake City CALIFORNIE San Francisco De Zephyr rijdt in twee dagen dwars door Amerika, fotodreamstime

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 64