69.- 3 dagen Bergen 'Meer ziekenhuizen zullen omvallen' 5 Incl. diner Nou dokter, tot... Dit doet zo'n pijn in mijn hart www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70cPg 3 dagen Veluwe**** 3 dgn Brabantdiner stond middenin de nacht op om een pan stoofvlees te maken. „Ik moest iets doen." Vanmorgen stond hij al weer om half acht op de stoep van het Slotervaart, waar hij in 1976 als co- assisstent begon. Voor hem is het financiële drama minder groot, ver telt hij. Hij is 64 en zit tegen zijn pen sioen aan. „Ik red het wel. Maar het gevoel van je baan verliezen, op deze manier, is heel naar." Tranendal Het is nog donker buiten. Er druppe len tientallen collega's binnen. Ze hebben verschijningsplicht 'tot nader order', maar hebben geen flauw idee hoe ze de tijd moeten doden. Rond 16.00 uur zijn er al 2019 tele foontjes geteld van snikkende patiën ten. Ook de telefonistes houden het niet droog. In de koffiebar is het niet anders. Een groot tranendal. „Nou dokter, tot.Aicha Ait El Hadj (43) kan haar zin niet afmaken. Tot ziens? Tot ooit? Ze werkt al 25 jaar in het winkeltje in de centrale hal en kan niet stoppen met huilen. „Dit doet zo'n pijn in mijn hart." Ze heeft geen loon gehad, maar kwam vanmorgen toch naar haar werk. Niet voor haar werkgever, benadrukt ze, maar voor al die collega's en patiënten die ze nog een laatste maal van een bakkie troost kan voorzien. „Na 25 jaar is dat familie geworden." De rolluiken gaan omhoog. De hartjesballonnen met teksten als 'falling in love' deinen treurig heen en weer. Een arts wan delt met zijn kapstok naar buiten. De medisch specialisten zijn woest. De spoedgevallen zijn overgeplaatst, maar de duizenden poliklinische pa tiënten die op hun operatie of con trole wachten, tasten in het duister. „Het is een grote teringzooi hier. Al die berichten van de zorgverzeke raars dat de patiëntenzorg zo goed geregeld wordt, kloppen helemaal niet", briest obesitaschirurg Yair Acherman. De poliklinische afdelingen blijven tot november open, maar wat de art- sen daar precies kunnen bieden, is Acherman - en niemand eigenlijk - duidelijk. Burgemeester van Am sterdam Femke Halsema die gis termiddag het Slotervaart bezocht, erkent de kritiek. Ze hoopt dat er snel duidelijkheid komt voor ie dereen die nu nog in onzekerheid zit. „De zorgverzekeraar moet aan de bak," zegt ze. Oncologisch chirurg Eric van Duiken, roze lintje op de revers, hoopt het van harte. „We kunnen niet eens controleren of de kan kerbehandelingen zijn aangesla gen. Dat is heel frustrerend. Er zijn patiënten die zeggen: dokter, ik wil met u mee. Maar ik weet zelf niet eens waar dat is." Klap op het hoofd Een patiënt werd gistermiddag zo kwaad dat hij niet ter plekke zijn patiëntendossier meekreeg dat hij met een breekijzer op het hoofd van een beveiliger sloeg. Beveiliger André (58) hield er een gat in zijn hoofd aan over. Zijn wond werd ter plaatse gelijmd. „Ik snap het wel. Het is een stukje emotie. Die mensen zitten al da gen in onzekerheid over hun be handeling." Hij gaat na 40 jaar met vervroegd pensioen. „Het komt al lemaal wel goed", zegt hij nuchter. Zeker veertien ziekenhuizen in ons land verke ren in de geva renzone, stelt accountants kantoor BDO, dat elk jaar een stresstest voor zie kenhuizen uitvoert. Een paar daarvan heb ben al jaren te maken met fi nanciële problemen. „De uitgaven van ziekenhuizen blijven stijgen, het rendement krimpt en er is te weinig ruimte voor innovatie", zegt onderzoeker Chris van den Haak (foto), die de stresstest uit voerde. „Een zorginfarct dreigt." Van den Haak ziet dat een aantal ziekenhuizen al jaren de financi ële bedrijfsvoering niet op orde heeft. De kosten voor huisvesting, extern personeel en iet blijven maar stijgen, terwijl de zorgverze keraars kritisch kijken naar de be- handelkosten. Voorheen hield de overheid slecht presterende ziekenhuizen altijd overeind, vanuit de gedachte dat elke regio een ziekenhuis no dig heeft waar je voor alle zorg te- rechtkunt. Maar onder de vorige zorgminister Edith Schippers is die garantie losgelaten. „En we hebben gewoon een flink aantal kleine ziekenhuizen die eigenlijk geen bestaansrecht meer hebben", zegt ook gezondheidseconoom Guus Schrijvers. „Daar gaan er de komende jaren gegarandeerd meer van omvallen." Om uit de problemen te blijven, zegt onderzoeker Van den Haak, moeten ziekenhuizen specialise ren en innoveren. „Maar als een organisatie eenmaal bezig is met overleven, dan is er te weinig focus voor innovatie. Dan wordt het heel moeilijk. Bovendien staat de kwaliteit van de bestuurders on der druk door de regels over top inkomens. Ziekenhuisbe stuurders leiden grote, complexe organisa ties, maar daar worden ze bij lange na niet zo goed voor be taald als in het bedrijfsleven. Op termijn krijg je dan dus minder goede be stuurders." Uiteindelijk, zegt Van den Haak, zal een deel van de ziekenhuizen wor den vervangen door een kleiner aantal grote, regionale ziekenhui zen voor complexe en acute zorg. Op plekken waar geen ruimte meer is voor een volwaardig zie kenhuis, voorziet hij kleinere in tegrale gezondheidscentra, waar zorgverleners samenwerken: spe cialisten, huisartsen, ouderenver- zorgers, maar ook alternatieve be handelaren. Ondersteund door nieuwe technologie houden ze zich bezig met de minder com plexe zorgtaken en preventie. Lelystad En misschien, zegt Van den Haak, maakt het wegvallen van het zie kenhuis in Lelystad, dat deze week failliet ging, wel ruimte voor zo'n centrum. „Lelystad is zo'n plek waarvan je je moet afvragen of er nog bestaansrecht is voor een vol waardig ziekenhuis. Zo'n centrum van integrale gezondheidszorg zou daar prima kunnen bestaan. En dan moeten de mensen die echt complexe zorg nodig hebben, naar een ziekenhuis dat iets verder weg is. We willen allemaal een goed ziekenhuis om de hoek, maar op de lange termijn is dat niet vol te houden." zaterdag 27 oktober 2018 GO Alida Burink verdwijnt twintig minuten later dan gepland in de am bulance. Anesthesist Hans Visscher: „Het ge voel van je baan verliezen, op deze manier, is heel naar. FOTO'S ADR Kijk op de site bij /video Medewerkers zien iedereen inpakken in het Amsterdamse Slotervaart ziekenhuis. Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Gelegen aan de kust in kunstenaarsdorp Bergen, omringd door de Schoorlse Duinen! 2 nachten in 4* Fletcher Hotel-Restaurant Marijke (7,8) O 2 keer een uitgebreid ontbijtbuffet 1 keer een 2-gangen diner Gratis fietsroutes en wifi. Betaal pas bij aankomst! 4* De Roode Schuur, Nijkerk (8,1) 4* Teugel Resort Veghel (8,0) 2 nachten in een Comfort Suite 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2x uitgebreid ontbijt 1LQ lx een 2-gangen diner Gratis parkeren en wifi O jr Gratis parkeren en wifi wil met u mee' -Aicha Ait El Hadj (links op de foto onder) krijgt het te kwaad in haar winkeltje in de hal. Het faillissement van de MC- ziekenhuizen staat niet op zich zelf: veel meer Nederlandse ziekenhuizen zitten in financi ële problemen. „Het idee dat je altijd een ziekenhuis om de hoek hebt, moeten we losla ten." Peter Groenendijk Voor maar:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5