Installatie bij Breskens maakt water sneller en beter schoon Over een paar maanden wordt de nieuwe rioolwaterzuivering bij Breskens in gebruik genomen. Het is een zuivering die totaal anders oogt - en vooral ook werkt - dan we kennen. Nieuwsgierigen werd deze week alvast een blik achter de schermen gegund, al kregen ze niet alles te zien. 10 den toepassen. Dat is Nereda ge worden." Het toverwoord is geval len: Nereda. Aan de technologie, ontwikkeld door met name Royal HaskoningDHV en TU Delft, wordt al zo'n twintig jaar gewerkt. De laatste jaren is Nereda met een duidelijke opmars bezig. Een handvol Nederlandse zuiveringen in overheidshanden past de tech niek inmiddels toe. Breskens is de eerste in Zeeland. Bij waterzuivering zijn het bac teriën in het slib die met behulp van zuurstof het vuil afbreken. Van Vooren wijst op de grote, tra ditionele tanks op het terrein. Het reinigen gebeurt in de beluch tingstank. Daarna gaat het water naar de nabezinktank, waar het schone water van de bacteriën wordt gescheiden. „Het slib dat je ziet is heel wollig, het zijn een soort vlokken", zegt Van Vooren. Bij Nereda zijn dat korrels, met een zuurstofrijke buitenkant en een zuurstofarme binnenkant. „Het zijn balletjes die zwaarder zijn en veel sneller bezinken, waardoor we die grote nabezink tank niet meer nodig hebben." Het hele zuiveringsproces gebeurt dus voortaan in één tank, terwijl er voorheen twee of zelfs drie nodig waren. De betonnen bouwwerken die in de marge van het terrein verrij zen, vormen de compleet nieuwe zuivering. Die kan twee keer zo veel water aan als nu, maar neemt veel minder ruimte in beslag. En nog een paar voordelen: het afval- Negentien mensen hebben zich gemeld aan de Duivelshoekseweg, tussen Breskens en buurtschap Nummer Een. Ze wil len weieens van dichtbij zien wat daar, al ruim een jaar, allemaal ge beurt bij de rioolwaterzuivering. „Ik woon hier vlakbij, op Sas- put", zegt Tonnie Luteijn, een van de mensen die zijn afgekomen op de rondleiding in het kader van de Week van Ons Water. „Toevallig zag ik het afgelopen weekend in het Zeeuwsch Vlaams Adverten tieblad staan. Ik dacht: daar moet ik naartoe. Ik rijd hier zeker vijf keer in de week langs. Dan zie je een grote kraan staan, of dat er wordt gegraven of beton gestort. Daar wil ik wel meer van weten." Gids van dienst is Jordy van Vooren, zuiveringstechnoloog bij Waterschap Scheldestromen. Hij begint met het uitleggen van het principe van waterzuivering. Ver volgens vertelt hij wat hier gaande is: deze zuivering was toe aan re novatie, maar het waterschap had ook nog een verouderde zuivering bij Groede. „We hebben besloten die twee samen te voegen." Makkelijker gezegd dan gedaan, want dat betekent dat er veel meer afvalwater naar 'Breskens' komt, een kleine twee miljard liter per jaar. De ruimte om uit te breiden ontbreekt. „Dus we stonden voor een uitdaging. Uiteindelijk hebben we het aan de markt overgelaten wat voor soort techniek we zou- ZATERDAG 27 OKTOBER 2018 GO Jordi van Vooren (I) geeft uitleg over de nieuwe rioolwaterzuivering bij Breskens. fotocamileschelstraete Slimme korrel zuivert Zeeuws afvalwater ROLF BOSBOOM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58