Weer even thuis JU IM i* 9 Hij draagt een shirt met het Zeeuwse logo en de tekst 'It's in my DNA'. Marcel van Bommel (34) had enkele verhuizingen nodig om te beseffen dat het uniek is om in Zeeland te wonen. Bijnamen als 'mossel' of 'zuunig' kreeg ik regelmatig naar mijn hoofd geslingerd, dat deerde me niet Nu groet iedereen elkaar op straat. Dat is een hele verbetering Als ik in Rotterdam vertel dat ik uit Kruiningen kom zeggen mensen: 'oh, van de boot?' Het gezegde 'Zeeuwse klei zuigt' is volledig op Van Bommel van toepassing. Hij denkt dat een echte Zeeuw vroeg of laat altijd terug zal keren naar zijn roots. „Ik ben geboren en getogen in Kruiningen en als 17- jarige gaan studeren in Wagenin- gen. Daarna heb ik gewoond in Apeldoorn, Curagao, Bonaire en Zoeterwoude en sinds 2013 ben ik terug op mijn geboortegrond, te rug in Kruiningen." „Waar ik ook woonde, altijd bleef ik de trotse Zeeuw. Bijna men als 'mossel' of'zuunig' kreeg ik regelmatig naar mijn hoofd ge slingerd, maar dat deerde me niet. Mijn woon-werkverkeer is dage lijks ruim 200 kilometer, maar ik zal Zeeland nooit meer verlaten." Was getekend Marcel van Bom mel. Als tiener had hij nog hele andere opvattingen over onze kustprovincie. Al op jonge leeftijd verliet hij het ouderlijke huis. „Ik moet hier zo snel mogelijk weg, was mijn gedachte. Wat een dooie provincie, niks te beleven. Maar dat beeld veranderde compleet. Na elke verhuizing dacht ik, 'Goh, Zeeland was zo gek nog niet'. Wat dat is? Ik vermoed een bepaalde verbondenheid of identiteit. Re cent vroeg een collega aan me, wat ben jij? Een Nederlander of een Zeeuw? Allebei, was mijn ant woord, maar ik ben meer Zeeuw dan Nederlander." Van Bommel is niet iemand die houdt van poespas. Wat hij zo aantrekkelijk vindt aan Zeeland is de nuchterheid. „Ik werk mo menteel in Rotterdam en daar hebben ze de uitdrukking 'niet lullen, maar poetsen'. Misschien geldt dat voor Rotterdammers, maar voor Zeeuwen nog meer. Doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg. In Kruiningen is dat zeker van toepassing." De naam van het dorp Kruinin gen is gevallen. Het is de plek waar Van Bommel 34 jaar geleden werd geboren en een onbezorgde jeugd kende. „Omdat mijn broer tje zeven jaar jonger is speelde ik vooral met leeftijdsgenootjes uit de buurt. Altijd was ik buiten te vinden. We woonden in een nieuwbouwgedeelte en om ons heen werden jarenlang nieuwe huizen gebouwd. Met vriendjes struinde ik vaak over de bouw plaats. Wat een vrijheid." Dat Van Bommel volop heeft genoten van zijn kinderjaren heeft hij vooral te danken aan zijn ouders. „Die vonden dat ik lekker kind mocht zijn. Er was slechts één uitzondering. Omdat ik zo veel buiten speelde, kwam ik vaak met kleren onder de modder thuis. Ik wist dat ik met al die modder niet naar binnen mocht, maar ik had een oplossing. Ik kleedde me op het stoepje tot op mijn onderbroek uit, voordat ik richting douche snelde." Dierbare herinneringen heeft Van Bommel aan de veerpont in zijn geboortedorp. „Als ik in Rot terdam vertel dat ik uit Kruinin gen kom zeggen mensen vaak, 'oh, van de veerboot?' Waarop ik dan moet antwoorden, 'ja, inder daad, maar hij vaart al vijftien jaar niet meer'." Tot 2003 voer de veer dienst van Kruiningen naar Perk- polder en terug. Het was de ver binding tussen Zuid-Beveland en Zeeuws-Vlaanderen voordat de Westerscheldetunnel werd ge opend. Van Bommel was er als kind vaak te vinden. „Als ik me op zondag verveelde fietste ik naar de pont. Dan ging ik in mijn een tje gratis mee naar Perkpolder en terug. Of nou ja, in mijn eentje, aan boord waren altijd bekenden uit het dorp. Ik mocht regelmatig in de machinekamer kijken of bij de kapitein in de stuurhut." Het leven bracht Van Bommel op vele plaatsen, maar uiteindelijk keerde hij terug in Kruiningen. Bijzonder genoeg in het vroegere huis van zijn grootouders. „Na het overlijden van mijn oma wilden mijn ouders het huis verkopen. Maar de wens van mijn oma was dat het huis in de familie zou blij ven. Mede dankzij overplaatsing op mijn werk kon ik de woning kopen. Ik kwam letterlijk thuis, want ik ben grotendeels bij mijn grootouders opgegroeid. Mijn ou ders hadden drukke banen waar door ik vaak bij opa en oma bleef slapen. Ik had mijn slaapkamer en ik werd hier altijd net iets meer verwend dan bij mijn ouders." In de afgelopen dertig jaar is er veel veranderd in het dorp. Niet alleen de afronding van enkele nieuwbouwprojecten en het ver dwijnen van de veerpont, ook de mentaliteit is volgens Van Bom mel anders geworden „Vroeger was er onder de kinderen groep jesvorming. Jongens en meisjes van de kerk, zoals wij de oudgere formeerden noemden, speelden niet met de niet-gelovigen. Te genwoordig groet iedereen elkaar op straat. Een hele verbetering." Van Bommel hoopt in Zeeland oud te worden. Of dat in Kruinin gen is kan hij nog niet beloven, maar verhuizen naar een andere provincie is uitgesloten. „Mijn vriendin komt uit Rotterdam en zegt soms 'Kruiningen, wat moet ik daar?' Als we later gaan samen wonen wil ik haar gerust tege moetkomen, maar verder dan Tholen ga ik niet. Zeeland laat ik nooit meer los." GO ZATERDAG 27 OKTOBER 2018 Zeeland laat ik niet meer los HANS PUIK Marcel op de oprit van het huis. Foto onder: De grootouders en de moeder van Marcel bij de kinderwagen, waar Marcel in ligt. FOTO EN REPRODUCTIE JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 57