7 ledereen kan zich bedenken dat in verpleeg- en rusthuizen wel oudere homo's en lesbiennes moeten zijn met een feestje voor de gebruikers, in het Arse naal. Zo'n veertig cliënten zijn gekomen. Het was geweldig! Voor iedereen was er een zak pa tat met mayo en frikandel of kroket en ijs toe. Daarna hebben we samen bingo gespeeld. Hartstikke leuk!" „Soms zie ik nog wel eens een van mijn oude klanten. Sommige hebben het gered. Als ik die herken vind ik dat altijd ontzettend leuk. Nog altijd, als ik op vakantie ben en ik zie er een op straat: dan ga ik er naartoe, dan wil ik met zo ie mand praten." „Dat zijn LHBTI-ouderen. Die afkorting staat voor lesbisch, homoman, biseksueel, transgen- der en intersekse conditie. Dat is als mensen geen eenduidig mannelijk of vrouwelijke fy sieke kenmerken hebben. Iedereen kan zich bedenken dat in verpleeg- en verzorgingshui zen wel oudere homo's en lesbiennes moeten zijn. Dat kan haast niet anders. Roze 50+ is een landelijke vrijwilligersorganisatie die opkomt voor het welzijn van die oudere LHBTI'ers. Sinds drie jaar is de organisatie ook in Zeeland actief." „Als Roze Ambassadeur leg ik via de secreta resse van verpleeghuizen contact met leiding gevenden. Ik leg uit wie ik ben en vraag hoe het er gesteld is met de roze bewoners. Geven ze problemen? Loopt het soepel? En dan kijken ze eens omhoog, staren naar het plafond en zeg gen uiteindelijk: geen idee. We kennen er hier niet één. Dat, weten we uit de statistieken, dat is onmogelijk. Statistisch gezien heeft 6 pro cent een andere geaardheid. Dus of ze gaan te rug de kast in, of ze zijn er nooit uitgekomen." „Zeventigplussers. Die voelen zich vaak niet veilig. Ze groeiden op in een maatschappij die hen liet voelen dat ze er niet mogen zijn, dat ze ziek, raar of zondig zijn. Ze zijn gepest, waren thuis niet meer welkom, kregen van de pastoor te horen dat ze maar moesten trouwen (want dan ging het wel over) of kregen ontslag als de baas erachter kwam. Dat zijn voorbeelden uit mijn naaste omgeving. Dat willen ze nu, nu ze extra kwetsbaar zijn, niet nog een keer meema ken. De personeelsleden zijn veelal welwillend hoor. Vaak zijn het de medebewoners, de men sen van de eigen generatie, die de roze ouderen dat onveilige gevoel geven. Hun buren in die verpleeghuizen zijn dezelfden die destijds zei den dat ze ziek, raar of zondig waren. Die hen buitensloten. Voor die mensen kom ik op. Sa men met de andere zeven Roze ambassadeurs in Zeeland." GO ZATERDAG 27 OKTOBER 2018 Nu komt u op voor roze ouderen. Wat zijn dat? Over welke leeftijdscategorie hebben we het dan? Ditty Smit-van Damme: „Ik wil opkomen voor al die mensen die het minder getroffen hebben dan ikzelf." foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 55