Comments likes Misses Senior Pride Howstunning is hollands next topmodel 2018 gewoon wauuuw 6 Met nog twee maanden te gaan kan 2018 bijna niet meer stuk voor de 71-jarige Ditty Smit-van Damme uit Goes. De gepensioneerde verslavingsarts, in Vlissingen tot haar pensioen werkzaam bij het roemruchte Huiskamerproject voor Drugsgebruikers, werd in Amsterdam Misses Senior Pride. Wat leefde er de afgelopen week op sociale media in Zeeland? Wat werd er geliked, wie werd geretweet en waarover gingen de commentaren? Karin den Toom op Facebook. Wegens haar inzet voor accepta tie van LHBT+ ouderen", mo tiveerde vrijwilligersorganisa tie Roze 50+ de benoeming tot Misses Senior Pride. Waarmee gedoeld wordt op haar inspanningen als 'Roze ambassadeur', om te zorgen dat ouderen in rust- en verpleeghuizen zich veilig voelen om voor hun geaardheid uit te komen. Tot haar ei gen verbazing stond ze deze zomer zomaar op een boot in de Canal Parade van de Amsterdam Gay Pride. Even voor de duidelijkheid: Ditty Smit zeifis hetero. Niks preken voor eigen pa rochie. Keurig getrouwd ook. „Ik heb gewoon iets met mensen die een beetje anders zijn." In september is Smit ook nog genomineerd voor Ambassadeur van de Verdraagzaamheid. De geboren Heinkenszandse was blijkbaar ook op gevallen in Het Paleis van de Verdraagzaam heid (de stichting die de titel toekent). „Uit meeleven met de medemens. Zelfben ik heel liefdevol opgevoed. Mijn ene opa was boer, de andere melkboer; mijn moeder heeft nog met de hondenkar melk lopen venten. Mijn va der zat bij de Keuringdienst voor Gewassen. Ik kreeg alle ruimte en vrijheid om te doen wat ik wilde, ik mocht altijd zijn die ik ben. Nooit hoefde ik iets uit te leggen. Nooit werd ik ge pest of uitgelachen, nooit was ik 'niet goed ge noeg'. Allemaal zaken die mensen die 'anders zijn', op welk vlak dan ook, wel meemaken. Ik wil opkomen voor al die mensen die het min der getroffen hebben dan ikzelf." „Omdat dit heel directe hulpverlening is aan mensen die pech hebben gehad. Niemand wil verslaafd door het leven. Ook de drugsgebrui kers niet. Het zijn mensen zoals jij en ik. Soms heel intelligent, creatief, vaak gevoelige en boeiende mensen. Allemaal droegen ze op de een of andere manier littekens uit hun jeugd. Die verhalen! Dat jij hier nog levend voor me zit, dacht ik vaak. Maar ik heb ook ontzettend veel gelachen in die jaren. Ik was net afgestu deerd als basisarts toen ik die advertentie zag. Van verslaving en drugs wist ik niks. Oog voor het rafelrandje van de maatschappij, dat heb ik altijd gehad. En een broertje dood aan 'saai'. Vanaf dag één was het raak: ik heb me geen dag verveeld met het HKPD. Elke dag een avon tuur, tot mijn pensionering op mijn 65ste." „Toen ik begon, werd vooral heroïne en daar naast coke en speed gebruikt. Bij het HKPD konden heroïneverslaafden methadon krijgen als vervangend middel voor heroïne. Zo kon den ze daarvan afkicken, was de gedachte. In dat HKPD aan de Coosje Buskenstraat in Vlis singen was vanuit particulier initiatief een laagdrempelige 'huiskameropvang' opgezet. Je kon er koffie drinken of cursussen volgen: schilderen, muziek maken, naaien, van alles. Maatschappelijk werk en medische dienst hiel den er spreekuren. In de beginjaren zetten we sterk in op scholing, resocialisatie en vrijwilli gerswerk. Het werd steeds uitgebreider. Er kwam een eetcafé, er stond een wasmachine, je kon er douchen. De klanten werden ouder en kregen andere behoeften. We hielpen ze met geld omgaan en begeleidden hen naar begeleid wonen. Toen ik wegging, na 24 jaar, waren de gebruikers van het eerste uur mét ons oud ge worden. Rond die tijd ging de zorg voor ver slaafden over naar Emergis. En ik ging met pensioen." „Op mijn verzoek heb ik afscheid genomen Een loktiener kreeg bier mee in de kantine van VV Yerseke. Onze fout, zegt de club; maar dat de tiener loog over haar leeftijd, zit de club wel dwars: „Dit voelt alsof we worden getackeld." Op het bericht werd op Facebook veel gereageerd. 'Loktiener? Maar uitlokken is toch verboden bij de wet?', vraagt Wob Martinu. Wat Richard Herrebout betreft is de verhoging van de leeftijd waarop tieners mogen drinken sowieso een verkeerd besluit: 'Gewoon terug naar 16 jaar, was er niets aan de hand geweest, zuipen doen ze toch' Maar Sandra van de Velde vindt dat de vrijwilliger van de club beter had moeten opletten. 'Beetje raardenk je dat een tiener eerlijk gaat zeggen dat ze minderjarig is? Nee toch. Dus een loktiener dan ook niet. Anders gaat het zijn doel voorbij.' Oud-Vlissinger Soufyan Gnini wint Holland's Next Top Model. Op Twitter stromen de felicitaties binnen. Ook Twitteraar Hélène (@Kleineheleneis het ermee eens: 'How stunning is hollands next topmodel 2018 gewoon wauuuw #hntm #soufyangnini' De Zeeuwse gemeenten laten onderzoeken of het beter is, voortaan het plastic niet meer thuis te laten scheiden, maar pas bij de afvalverwerker. Dan hoeven huishoudens dus geen plastic meer apart te houden. 'En wij weer meer restafval, dus meer kosten. Nee bedankt, vind het prima om te scheiden', reageert Renie Vialle ziet wel voordelen: 'Gelukkig heeft gemeente Goes nog geen extra ondergrondse containers geplaatst. Kan alles gewoon blijven hoe het is zonder de extra kosten'. Annamargot Brasser pleit voor duidelijkheid. 'Laten we het vooral simpel houden: glaswerk apart, lege plastic flessen apart, de kranten en folders apart en de rest gewoon in de vuilnisbak stoppen. Dat begrijpt toch iedereen?' ZATERDAG 27 OKTOBER 2018 GO Ik heb altijd oog voor het rafelrandje' ONDINE VAN DER VLEUTEN Vanwaar deze gedrevenheid? U bent 24 jaar lang verslavingsarts geweest in Vlissingen. Waarom juist dit werk, en geen onderzoeker in een witte jas? Voor veel Vlissingsers was het niet zo duide lijk wat daar nou precies gebeurde, in dat HKPD aan de Coosje Buskenstraat. Reden voor een feestje?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 54