willen er geen stank en last van hebben." De elektronische snuffelaars noemt Heijmen 'een wassen neus'. Hoewel Engie zegt op volle toeren te draaien, verdenkt hij het bedrijf ervan minder te produce ren om zo de uitstoot te beïnvloe den. Aan het bewonerspanel dat stankoverlast kan melden, doet hij bewust niet mee. „Ik vertrouw de zaak niet. Ze zouden al na een paar weken met een rapport komen en dat heb ik nog steeds niet. Het is gewoon één oplichtersbende en dat is het hele verhaal." Heijmen wil graag nog één advies aan de Rillanders geven. „Grijp alles aan om die centrale tegen te houden, want als hij er eenmaal staat, is het te laat!" Verkassen Onder de tegenstanders van de komst van de centrale naar de Bathpolder bij Rilland zijn ook twee tuinders, kwekers van biolo gische veldsla en paprika's. Ze zijn bang dat via hun open waterbas sins en de luiken van hun kassen ziektes binnendringen die met de mest en andere afvalproducten straks worden aangevoerd. Piet Janssen heeft op steenworp afstand van de biovergister in Bemmel een gloednieuw huis met kassen laten bouwen. De verhuizing was tegen zijn zin, maar hij moest van de overheid verkassen om plaats te maken voor nieuwe natuur. Tegen de komst van de vergister diende hij allerlei bezwaren in. „Als on dernemer had ik 23 vragen, als par ticulier 10. Ze beloofden ons plech tig dat het niet zou gaan stinken." Ook nu zit Janssen af en toe nog in de stank, ook ziet hij soms grondstoffen richting zijn bedrijf en huis waaien. „Maar het is niet zo erg als vorig jaar, toen je echt on passelijk werd van de stank. Een collega heeft een periode niet kun nen oogsten, omdat de mensen in de kas misselijk werden en hoofd pijn kregen van de geur." Janssen kweekt pioenrozen en heeft nog een veel grotere vrees. Hij onttrekt zijn gietwater uit de sloten, die aangesloten zijn op een groot bas sin in het kassengebied. Met de EHEC-crisis van 20ir nog vers in het geheugen, is hij bang dat, wan neer bij de centrale een lek ont staat, het water vervuild raakt. Mi chael Verheul van Engie relativeert die angst. „Alle vloeibare mest wordt aangeleverd en opgeslagen in gesloten, lekvrije tanks. De vrachtwagens die je hier ziet rijden zijn ook hartstikke schoon, binnen wordt alle mest meteen gepasteu riseerd. Ook straks in Rilland hou den we daar allemaal rekening mee en is het risico gewoon minimaal." GO ZATERDAG 27 OKTOBER 2018 chtstreeks van witte tanks ge- In vier pasteurisatieketels worden schade lijke bacteriën gedood voordat de mest in de vergister gaat. Voor Arno Wurkum is het geven van rondlei dingen bijna een bijbaan geworden. Rechts woordvoerder Michael Verheul. In Bemmel staan zes tanks waarin biomassa en mest worden vergist. Het gas dat vrij komt wordt via de gele buizen vervoerd. Piet Janssen kweekt op steenworp afstand van de bio- centrale in Bemmel pioenrozen in zijn kas. Zijn vrees is dat het water in de sloten, waarmee hij zijn planten water geeft, besmet raakt. De laatste stap om de lucht te reinigen is een biobed, gemaakt van wortelhout en kokosvezel. Een elektroni sche neus controleert of er nog geurtjes vrijkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 53