Meningen rond mestvergister Bemmel verdeeld 4 Het is gewoon één oplichtersbende en dat is het hele verhaal Wat is een biovergister? gaat, komt de geur je tegemoet. Maar door de druk draaiende ven tilatoren krijgt de stank nauwelijks de kans te ontsnappen. „Per uur zuigen we hier 100.000 kubieke meter lucht af." Al die lucht verdwijnt in de luchtwasser, een inmiddels bela den woord in Bemmel. Wurkum: „Eerlijk is eerlijk, daar hebben we forse problemen mee gehad." De oorspronkelijke installatie werkte niet, met grote stankoverlast als ge volg. „We hebben fors geïnvesteerd in een nieuwe luchtwasser: een loogwasser haalt de zwavel eruit en een zuurwasser filtert de ammo niak uit de lucht. Daarna gaat alle lucht nog door een groot biologisch bed, gemaakt van wortelhout en kokosvezel. „Wil je even ruiken?", vraagt Wurkum, wijzend op het deurtje naar de kruipruimte onder het biobed. „Het valt mee hoor, hier zijn dus al twee behandelstappen aan voorafgegaan. Het biobed haalt de laatste geuren eruit." En inder daad, de warme, vochtige, weeïge lucht ruikt niet aangenaam, maar je slaat er zeker niet steil van achter over. Boven het biobed staat een wit apparaatje: één van de twintig elek tronische neuzen die sinds een paar weken 24 uur per dag alle geu ren rond het terrein opsnuiven. Ze zijn geplaatst door de plaatselijke omgevingsdienst, die moet toezien op het naleven van de milieuver gunningen. Wurkum: „Omdat we vorig jaar forse overlast hebben ver oorzaakt, wilde de omgevings dienst objectief kunnen vastleggen wat onze geuremissie is." Wurkum werkt er graag aan mee. „Gecombi neerd met de ervaringen van een bewonerspanel kunnen we straks staven of hun waarnemingen terug zijn te zien in de metingen." Resul taten zijn er nog niet, die worden pas na drie maanden bekendge maakt. Overigens worden door En- gie in Rilland geen snuffelaars geïnstalleerd - tenzij de Zeeuwse uitvoeringsdienst (RUD Zeeland) dit vereist. Verheul: „In tegenstel ling tot Bemmel kiezen we in Ril land voor volledig inpandige opslag en verlading. De geurende compo nenten worden afgezogen en dus kan er bij normaal opereren geen geur vrijkomen." In Bemmel wordt jaarlijks 72.000 ton biomassa verwerkt, de helft daarvan bestaat uit mest. De cen trale in Rilland wordt nog een slag groter, daar mag in een jaar 330.000 ton organisch materiaal worden verwerkt, waarvan twee derde uit mest bestaat. De rest is vooral gras en uien, Zeeuwse restproducten die nu nog vaak honderden kilometers verderop worden gebracht. Verheul stelt dat de centrale in Rilland voor heel wat minder vrachtverkeer gaat zorgen. „Ik heb gemeenteraadsle den en Statenleden gehoord die be weren dat we mest gaan importe ren uit Brabant. Dat is niet zo. Nu gaat er al per jaar zo'n 400.000 ton mest over de A58 naar Zeeuwse boeren. Straks gaat een groot deel via de mestvergister." Wurkum vult aan: „Het grootste milieuvoor deel van deze installaties is dat ze methaan uit de mest halen. Dit broeikasgas gaat anders tegelijk met het uitrijden van de mest over de akkers de lucht in." Broeikasgas Overigens gaat het andere broei kasgas dat bij de vergisting vrijkomt - CO2 - in Bemmel nog gewoon de lucht in. „Ten tijde van de bouw was het onrendabel om dat af te vangen. Inmiddels zijn de prijzen verdubbeld, daarom gaan we in Ril land CO2 bottelen. Dat kan bijvoor beeld worden gebruikt door tuin ders, wanneer zij hun kas niet hoe ven te verwarmen, maar wel CO2 nodig hebben", zegt Verheul. Hij bestrijdt dat tuinders in Rilland geen voordeel hebben van de GroenGas-centrale. „Direct gas le veren aan de tuinbouw is niet haal baar omdat de tuinbouw niet con tinu afneemt, terwijl de vergister wel continu produceert. Daarnaast zal ook de tuinbouw in de toekomst een alternatief moeten vinden voor hun aardgasgestookte centrales, waarmee ze nu warmte en CO2 produceren. Als het net dan vol zit met groengas is dat het meest be- Op naar de centrale zelf. Te mid den van een nog onbebouwd glas- tuingebied doemen zes koepels op. Onder deze daken wordt een mengsel van mest en plantaardige en dierlijke afvalstromen honderd dagen lang gemengd op een tempe ratuur van 40 graden. Aan het eind van het proces houdt exploitant Engie twee soorten mest voor de landbouw én biogas over. Als de centrale een jaar lang op volle toe ren draait, wordt er 9,5 miljoen kuub gas in het net gepompt. Ge noeg om alle huizen van de dorpen Bemmel en Angeren - samen zo'n 5.000 huishoudens - 'groen' te laten stoken en koken. Een jaar geleden maakte de Franse energiereus bekend zich ook in Rilland te gaan vestigen. Sindsdien zijn er op gemeentelijk en provinciaal niveau felle debatten gevoerd en hielden inwoners van Rilland meerdere protestacties. Maar niemand nam nog de uitno diging van Engie aan om een kijkje te nemen bij de vergelijkbare cen trale in Bemmel. Opmerkelijk, vindt woordvoerder Michael Ver heul. Volgens hem wordt het debat over de komst van de centrale naar Rilland vervuild met allerlei on juiste beweringen. Het dieptepunt? „In Provinciale Staten van Zeeland werd gesuggereerd dat we in Ril land kadavers gaan verbranden!" Arno Wurkum weet als eindver antwoordelijke van GroenGas Gel derland als geen ander wat er dan wél in de biocentrale vergist (en dus niet verbrand) wordt. „Mest en co-substraten, een mooi woord voor restanten uit de voedings- en genotmiddelindustrie", vertelt hij, terwijl hij naar de gekleurde bergen op de kuilplaats loopt. „Dit gele is maïsmeel, die donkere bergen zijn laagwaardige graanresten met veel kaf. Het zijn allemaal restproduc ten, dat wil zeggen dat ze niet ge schikt zijn voor voedsel of veevoer. Vorige week lagen hier nog afge keurde appels. Maar ook producten als bieten, cacaodoppen en restan ten uit de diervoederindustrie, zo als afgekeurde brokken of kauw- sticks kunnen vergist worden. Laat één ding duidelijk zijn: dierlijke ka davers zul je hier niet aantreffen. Dat willen we helemaal niet en bo vendien is wettelijk geregeld wat we hier mogen gebruiken. Kadavers staan niet op die lijst." Angst De grootste angst van Rillanders is dat ze straks in de stank zitten. Van de opgeslagen biomassa zullen ze volgens Verheul in elk geval niks ruiken. „In Rilland worden straks alle stoffen inpandig gelost en op geslagen in een loods met onder druk", vertelt Michael Verheul. Hoe dat systeem werkt, laat Arno Wur kum zien bij de loods waar de meststoffen worden opgeslagen. „Hier ligt dierlijke mest in droge vorm. Die donkere hoop is dikke varkensmest, het lichte is dikke kal- vermest. Die mengen we op met dunne mest voordat ze de vergister in gaan." Zodra de roldeur open- taalbare alternatief." Hoewel Engie zegt de zaken in Bemmel onder controle te hebben, ziet overbuurman Eddy Heijmen nog weinig voordelen van de cen trale. „Het is één grote klotezooi! Afgelopen zomer hebben we heel veel geluk gehad, omdat de wind naar onze achterburen stond, maar zondag stonk het nog", zegt hij. Heijmen is boos, vooral op de gedeputeerde van de provincie Gelderland die over milieu gaat. Zij had volgens hem veel eerder en strenger moeten ingrijpen. „We hebben al twintig keer gezegd: stop die handel, maak alles in orde en start het dan weer op. Ze hebben nu voor zes ton een nieuwe lucht wasser geïnstalleerd, maar het kost miljoenen om alles goed te laten werken. Ze mogen van mij met deze centrale miljardair worden, dat interesseert me niet. Maar wij ZATERDAG 27 OKTOBER 2018 GO In een biovergister wordt een mengsel van mest en bi omassa (plantaardige en dierlijke reststromen) verhit tot een temperatuur van on geveer 40 graden. Mede doordat de smurrie continue in beweging wordt gehouden, komt er C02 en methaan vrij. Deze gassen worden opge vangen in de daken onder de grote koepels. Deze broeikasgassen zijn schadelijk voor het milieu als ze onder normale omstandig heden vrijkomen, bijvoor beeld wanneer verse mest over een akker wordt uitgere den. Bij een biocentrale wordt het methaan opge werkt tot aardgaskwaliteit, zodat het rechtstreeks in het Nederlandse gasnet kan wor den gepompt. De C02 kan ook worden gebotteld en ge bruikt worden in de industrie of in de glastuinbouw. Het proces om de gassen uit de mest en biomassa te halen duurt enkele maanden. Het restproduct is alles be halve waardeloos. Het wordt gescheiden in twee stromen: dunne, stikstofrijke meststof die Nederlandse boeren over hun akkers uitrijden. Het dikke restpoduct bevat veel fosfaat. Hier is met name in het buitenland vraag naar. VERVOLGVAN PAGINA3 Het gas dat uit de koepels wordt gezo gen, komt in deze in stallatie terecht. Daar wordt het afge koeld en ontvoch- tigd. Arno Wurkum: „Het klinkt mis schien wat raar, maar daarna gaat het onder de douche. Door het met water onder re latief hoge druk te zetten wassen wij het C02 eruit." Het biogas blijft over en wordt in het gasnet gepompt. De vloeibare mest wordt re de vrachtauto in deze grote pompt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 52