Meningen rond installatie in Bemmel zijn verdeeld 3 Tuinders, politici, omwonenden... het lijkt wel of Engie met haar plannen om een biovergister bij Rilland te bouwen iedereen in Zeeland tegen zich in het harnas jaagt. Maar is de vrees voor stank, ziekteverwekkende beestjes en zwaar verkeer wel terecht? Deze krant toog naar de Betuwe, waar Engie flink leergeld betaalde met een vergelijkbare - kleinere - installatie. ergerden in de Be tuwe. Een glastuin bouwgebied inge klemd tussen de f dorpen Huissen, Bemmel en een woonboulevard. Een pannenkoe kenrestaurant aan de rand van het winkelgebied ligt er op deze okto- berochtend verlaten bij. Vorig jaar zomer was het restaurant nog in het nieuws. Klanten vluchtten het terras af, omdat de stank van een net geopende biovergister niet was te harden. Overbuurman Geert Melchels weet nog precies hoe het ruikt. „Een weeïge lucht, heel apart. Nu is het wel beter hoor, hier hebben we er weinig last van", vertelt hij, terwijl hij zijn schapenstalletje uitmest. Een aanwinst voor het dorp vindt hij niet. „Zo'n biover gister hoort hier, tussen al die be bouwing, gewoon niet thuis." Op naar de centrale zelf. Te midden van een nog onbebouwd glastuinbouwgebied doemen zes koepels op. Onder deze daken wordt een mengsel van mest en plantaardige en dierlijke afval stromen honderd dagen lang ge mengd op een temperatuur van 40 graden. Aan het eind van het proces houdt exploitant Engie twee soorten mest voor de land bouw én biogas over. Als de cen trale een jaar lang op volle toeren draait, wordt er 9,5 miljoen kuub gas in het net gepompt. Genoeg om alle huizen van de dorpen Bemmel en Angeren - samen zo'n 5.000 huishoudens - 'groen' te la ten stoken en koken. GO ZATERDAG 27 OKTOBER 2018 De biocentrale in Bemmel kampte vorig jaar met grote problemen, met stankoverlast als gevolg. Elektronische neuzen meten nu 24 uur per dag welke geuren vrijkomen, fotoerikvanthullenaar vrezen voor de mestvergister? JOERI WISSE LEES VERDER OP PAGINA 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51