Ondine Op naar Utrecht, ver van Zeeland t In het nieuws Uit het nieuws F iAW y Toekomst Oosterschelde op het spel Steeds meer vrouwelijke wethouders DEZE WEEK IN Z. We willen verder over de horizon kijken Ik geloof in de diversiteit binnen teams Ik ben helemaal de draad kwijt. Waar ben ik? Waarheen leidt de weg? 6 HET JAAR 9 MARCEL 2018 KAN NIET WILOUD MEERSTUK VOORDITTY WORDEN I ZEELAND 10 DE ZUIVERING IS TOEAAN RENOVATIE et was nog vroeg toen ik in de auto stapte om vanuit Zeeland naar het verre Utrecht te gaan. Daar zou de cursus plaatsvinden. 'Hallo! Je bent geselecteerd!', stond in de mail die een paar maanden eerder in mijn postvak floepte. Cur sus? Ik kon me überhaupt niet herinneren waarvoor ik me had aangemeld, maar blijkbaar hadden mijn superieuren de aanvraag met instemming gelezen en goedgekeurd. Deze week was het dan zover. Een dag tevoren bel ik nog even met het hoofdkantoor. „Goedemorgen! Waar word ik nu eigenlijk verwacht? Er zou toch nog een mailtje met na dere informatie komen?" „Dat hebben we twee weken geleden al gestuurd", zegt de stem aan de andere kant onverstoorbaar. „Zal ik het nog een keertje sturen?" Kwart over zeven stipt druk ik het gaspedaal in. De avond tevoren is de TomTom al ingesteld: één uur en 49 minuten zal de rit naar het aangeven adres duren. Aankomsttijd 9.15, aanvang cursus 9.30 uur. Een kwartier speling. Riant! Nog tijd om te tanken, want de benzine is op. Bij Bergen op Zoom wordt het drukker. Pling!, waar schuwt de TomTom, waarop het nu rood ziet van stil staand verkeer. Blijkbaar wil iedereen nog even naar Le- goland, in de Jaarbeurshal len. Rondom Utrecht is alles aardig vastgelopen. Hier en daar zijn al ongelukken ge beurd, meldt de nieuwslezer van BNR. Pling! Knarsetandend stem ik in met de alterna tieve route die de TomTom voorstelt. De vierde al! Ik ben helemaal de draad kwijt. Waar ben ik? Waarheen leidt de weg? Met afgrijzen zie ik hoe de Estimated Time of Arrival naar 9.30 verspringt. Nog net op tijd. Drie kwartier na mijn oor spronkelijke ETA ren ik In- stock binnen. „Verkeerd huisnummer in TomTom gezet", hijg ik tegen de ser veerster van het restaurant voor 'food rescuers'. Dat één cijfertje zoveel uit kan ma ken! Ze is druk bezig een lunch te bereiden van afge wezen voedsel en wijst naar een zaaltje dat gedecoreerd is met flesjes Pieper Bier van geredde aardappelen. In een hoek staat koffie met rest stroommuffins. '146.180 kilo rescued food!' staat erboven op de muur. „Heeft u ook zoet jes?", fluister ik. Ze schudt vol afschuw het hoofd. Zo onopvallend mogelijk schuifel ik naar een vrije plaats en open mijn laptop. Nog maar tien procent stroom. Ik be sluit het te negeren - oplader ligt in de auto - en vestig mijn blik op de cursusleider, die vertelt over de Wondere Wereld van G-Mail. De laptop gaat op zwart. Zachtjes klap ik hem dicht. „Lap top leeg", fluister ik tegen de buurman, die vragende blik ken werpt. „Oplader in de auto." Gelukkig is rekening gehouden met dit soort tegenslag, want pen en papier liggen klaar: 'Eerder vertrekken. Adres drie keer checken. Tanken. Oplader mee', noteer ik geme lijk. De cursusleider onderbreekt zijn betoog en komt met uit gestoken hand op me af. „Hallo! Welkom op de cursus jezelf slimmer organiseren!" We kunnen niet langer achterover leunen, vindt de organisatie van het Kenniscongres Oosterschelde dat maandag wordt gehouden. 150 mensen komen op Neeltje Jans bij elkaar om te bespreken welke ge volgen de klimaatverandering heeft voor de Oosterschelde en de kering. Philip Drontmann (foto) vormt met Idco Duijnhouwer, Aad Smaal en Siebe Kramer het kwartet 'vrij denkers' dat het initiatief heeft ge nomen. Zij signaleren dat het kli maatprobleem vaak ver weg lijkt, maar nu al om actie vraagt. „We willen wat verder over de horizon kijken en bewustwording creëren dat er echt wat gaat gebeuren." De kering voldoet op termijn waarschijnlijk niet meer, maar ook bijvoorbeeld de schelpdiersector, de natuur en de recreatie in en rond de Oosterschelde zullen vroeg of laat de gevolgen ondervinden. „We brengen daarom vroegtijdig zo veel mogelijk partijen bij elkaar om te kijken wat dat betekent en aan wat voor type oplossingen we kunnen denken." Het congres moet uitmonden in een manifest, maar op termijn in daden. „Of de dag geslaagd is, hangt voor mij vooral af van de energie die ik voel. We hopen dat veel men sen zeggen: we zijn blij dat we hier bij waren en we hebben veel zin om verder aan de slag te gaan." Zeeland telt steeds meer vrouwe lijke wethouders, constateerde de Wethoudersvereniging afgelopen week. Een hele goede ontwikke ling, vindt Annebeth Evertz (foto), sinds vorige maand wethouder in Kapelle. „Ik heb als Statenlid ook altijd al gezegd dat ik geloof in de diversiteit binnen teams." Na de jongste verkiezingen is het aantal vrouwen gestegen naar 11 op een totaal van 49 wethouders in de 13 gemeenten. Dat komt neer op ruim 22 procent. Het nieuws ver heugde Evertz, die denkt dat vrou wen een meerwaarde binnen een (gemeente)bestuur kunnen heb ben. „Mannen zijn vaak wat com petitiever, vrouwen benaderen problemen op een andere manier. Dat kan elkaar goed aanvullen." Het wethouderschap is best een zware functie, zegt de kersverse Kapelse gemeentebestuurster. Het kan een reden zijn waarom vrou wen die ontzien. „Hier in Zeeland heerst toch nog wat meer het tradi tionele beeld van de vrouw die veel doet binnen het gezin en dat is dan lastig te combineren met het wet houderschap. Het is daarnaast een openbare functie, je zit in een gla zen huis. Maar misschien is het ook wel valse bescheidenheid hoor." Wat Evertz betreft mag het aan tal vrouwen binnen de Zeeuwse colleges nog best wat groter wor den. Vier Zeeuwse gemeenten hebben op dit moment een volle dig mannelijk college. ZATERDAG 27 OKTOBER 2018 GO De 'Nacht van de Nacht' knipoogt naar een duurzame wereld. KIEK! P12&13 14 Jeugdherinnering Saskia Noort 14 Nepsneeuw in Londen Suzanne van Kleef 15 Trump als splijtzwam Karlijn van Houwelingen 18 Burn-out? Het heerst Marleen Luijt 20 Rouw om je huisdier Arno Gelder 22 Wintertijd goed voor ons Tonny van der Mee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50