13 In Malta kwam ik erachter: in Nederland doen we het zo gek nog niet eindelijk leidde dat ertoe dat ik hier in loondienst kwam." Dat is bijzonder, zeker voor Zee land. De Zierikzeese club had al wel twee zzp'ers voor de groepen staan, maar nog geen vaste kracht. Stapel zorgt nu, door zijn con stante aanwezigheid bij de trai ningen van de beste wedstrijd sporters, voor continuïteit. Delta Sport had namelijk niemand die er op alle dagen bij was. De één trainde de A-selectie op de ene dag, de ander op de andere dag. Dat was niet ideaal. Enorme groei Tot 2014 was de Zierikzeese club met 150 leden relatief klein. Sinds de verhuizing naar het Laco Sport centrum, waar een prachtige en zeer goed uitgeruste turnhal in kwam, is de vereniging ruim ver drievoudigd. Binnenkort wordt zelfs het 500ste lid verwacht. Nu die enorme groei er is en de club over prima financiële middelen beschikt, kiest het bestuur voor het 'werken aan de kwaliteit'. Daarvoor is in februari van dit jaar een heel plan geschreven. De naam van Stapel kwam daar niet in voor. Maar al enkele maanden later bleek dat hij de geschikte trainer was om voor die impuls te zorgen. „Ik heb hier vijf dagen in de week de A-selectie onder mijn hoede", vertelt Stapel. „Daarnaast kijk ik ook mee met de B- en C-se- lectie. Als de trainsters daarvan met iets zitten, kan ik altijd hel pen. En zelfs voor de acrogym heb ik al iets kunnen betekenen. Je merkt dat alle trainers heel honge rig zijn, ze pakken graag dingen op. Ik zie nu bijvoorbeeld al dat mijn warming-up door de hele vereniging wordt overgenomen. Dat vind ik mooi om te zien." Stapel realiseert zich dat Delta Sport na 'Malta' wel een stap terug is, wat niveau betreft. Hij is nu be zig met wedstrijdsporters en niet met topsporters. „Toen ik hier kwam, viel het niveau niet mee. Dat geef ik wel toe", zegt hij. „Maar ik zie dat iedereen knijter- hard werkt en daar kan ik alleen maar respect voor hebben. Er is nog genoeg positief te beïnvloe den, haha. Ik hou ook wel van dat opbouwen. Achteraf- als je een maal iets met elkaar bereikt hebt - is dat vaak ook de mooiste peri ode." Daarmee stelt de hoofdtrainer dat hij wel degelijk ergens naartoe wil groeien in Zierikzee. Uiteinde lijk wil ook hij resultaat zien: top pers in de tweede divisie moeten uiteindelijk stappen omhoog gaan maken. Stapel: „Het bestuur heeft al de goede intentie getoond. Als ook alle trainers, turners en hun ouders erachter gaan staan, moet er bij Delta Sport toch iets moge lijk zijn." De boerop Nu staat Stapel nog 25 uur per week in de turnzaal, verspreid over vijf dagen. Mogelijk wordt zijn urenaantal nog uitgebreid. Misschien gaat Delta Sport name lijk op zes dagen trainingen aan bieden. En als alles in Zierikzee op de rails staat, wil Stapel bekijken of hij iets voor heel Zeeland kan betekenen. „Daar heb ik het met de voorzitter ook al over gehad. Van begin af aan was het al onze bedoeling om verder te kijken dan alleen Delta Sport. Misschien zien andere verenigingen wel iets in gezamenlijke trainingen voor de talenten? Zodra we er klaar voor zijn, gaan we met dat idee de boer op." Sinds een paar maanden woont Stapel doordeweeks op een cam ping in Renesse. Delta Sport heeft hem bij één van de voornaamste sponsoren ondergebracht. Als zijn huis in Amersfoort verkocht is, gaat hij waarschijnlijk in Goes wo nen. Dan is hij na tien jaar weer helemaal terug in Zeeland. „Dat is toch waar ik echt thuis ben." daar zo'n acht jaar gezeten. Het was een mooie periode, de vereni ging groeide van 500 naar 900 le den. Daarmee ontstond er een ge zonde basis om een heel fraaie turnhal neer te zetten. Ik wilde mij daarin vooral met de topsport gaan bemoeien, er kwam namelijk een mooie lichting aan. De vereni ging zag het echter anders: die wilde mij voor de breedtesport be houden. Tja, dat ging niet werken. Ik ben daar toen weg gegaan. Dat deed wel pijn, maar op zo'n mo ment moet je je verlies gewoon nemen." Oostblokkers Niet veel later kon Stapel echter al terecht op Malta, bij een club waar hij wél met topsporters kon werken. Eind 2016 vertrok hij naar het eiland in de Middellandse Zee. „Dat kleine daar had natuurlijk wel zijn charmes", zegt hij. „En ik kon er ook doen wat ik echt wilde." Maar hij ontdekte dat zijn collega-trainers heel anders in el kaar zaten dan hij. „Dat waren twee Oostblokkers. Die misten de menselijke maat compleet. Kijk, discipline hoort erbij als je iets wilt bereiken. Dat is voor sporters ook geen enkel probleem, als je het maar goed uitlegt. Dan zijn ze na melijk sneller intrinsiek gemoti veerd. Maar je hebt ook trainers die veel haast hebben en die slaan wat stappen over. Die zien de turners als poppetjes die per se moeten presteren. Ik geloof daar niet in." In Nederland was 'drillen' ooit ook de gewoonte. „Maar hier heeft de sport een goede verandering ondergaan", weet Stapel. „Hier zijn lessen getrokken uit wat er in het verleden fout is gegaan. Het huidige systeem, waarin beter wordt gekeken en geluisterd naar de sporters, is minstens zo goed en waarschijnlijk zelfs wel beter dan voorheen. In Malta kwam ik er achter: in Nederland doen we het zo gek nog niet." Terug naar dat mailtje van Kees Verkerke. Daar stond in april hele maal geen verzoek in om naar Delta Sport te komen. De voorzit ter feliciteerde Harry Stapel met z'n verjaardag en vroeg belangstel lend hoe het met hem ging. „Maar daarna groeide wel het idee dat het mooi zou zijn om terug te keren naar Nederland. En zelfs naar Zee land. Vervolgens ging het snel. Ik heb hier in Zierikzee een gesprek gevoerd over wat ik zou kunnen gaan betekenen voor Delta Sport én het hele Zeeuwse turnen. Uit- zaterdag 27 oktober 2018 GO menselijke maat in Zeeland -Harry Stapel FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA Harry Sta pel heeft bij Delta Sport de A-selec tie onder zijn hoede. Eén van zijn talen ten is de negenja rige Britt Ommering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41