T Maker bommen was fan Donald Trump Boeren in België krijgen wél een schadevergoeding voor droogte 3 Zelfs bouwers windparken op Noordzee maken zich zorgen Bruinvissen die doof worden van de herrie, vogels die zich dood- vliegen tegen wieken. Hoe moet het met de dieren nu de Noordzee wordt volgebouwd met windmolens? Zelfs de windmolenbouwers maken zich zorgen over de gevolgen voor dieren. Want hoeveel vogels vliegen zich bijvoorbeeld tegen de wieken te pletter? Daar is nog veel te weinig over be kend, zegt woordvoerder Hilbert Kok van de brancheorganisatie van de windmolenindustrie (NWEA). „On der een windmolen op land zie je de vogels liggen die ertegenaan zijn ge vlogen. Op zee zie je de slachtoffers niet." De paar windmolenparken die nu in de Noordzee staan, vallen in het niet bij wat nog komen gaat. Stonden vorig jaar in het Nederlandse zeedeel 289 turbines, in 2050 zullen dat er minstens tien keer zoveel zijn. In het uiterste scenario is dan een kwart van de Noordzee volgebouwd met draaiende kolossen, voorspelt het Planbureau voor de Leefomgeving. Doof Alleen al de bouw ervan kan talloze vissen en zeezoog dieren zoals zeehonden, bruinvissen en tuimelaars het leven kosten, blijkt uit een rapport dat stichting De Noordzee gisteren pu bliceerde. „Het heien van die enorme palen geeft on der water heel veel herrie. Daar hebben bijvoorbeeld bruinvis sen, die navigeren op hun gehoor, enorm veel last van", verklaart direc teur Floris van Hest van de natuuror ganisatie. De heiherrie - die tot tot wel honderd kilometer verderop te horen kan zijn - kan ze doof maken, hun gedrag verstoren en zelfs dieren doden. Als die torenhoge molens er een maal staan, vormen ze vooral voor vogels en vleermuizen een groot ri sico, blijkt uit het rapport. Zij kun nen worden aangetrokken door de roterende bladen. Botsingen overle ven ze niet. Trekvogels die er juist omheen vliegen, verliezen kostbare energie en raken mogelijk ook hun rust- en voedselgebieden kwijt. Korenwolfeffect Wat de effecten van écht grootscha lige windparken zijn op bijvoorbeeld wind- en zeestromingen, is totaal onbekend, zegt Van Hest. „Nu al ko men populaties van bijvoorbeeld de mantelmeeuw en zeekoet door windmolens in de gevarenzone. Nu we aan de vooravond van een ingrij pende verbouwing van de Noordzee staan, is dringend meer onderzoek nodig." Dat vinden ook de windmo lenbouwers zelf. Zij vrezen voor het 'korenwolfeffect'. „Wij nemen liever meteen de juiste Bruinvissen navigeren op hun gehoor, maar het heien van de palen maakt enorm veel herrie ET1 maatregelen om dieren te bescher men, dan dat we straks worden ver rast en allerlei aanpassingen moeten doen", zegt Kok van de Nederlandse WindEnergie Associatie. „Als wind molenbouwers zijn we duurzaam van onszelf, wij hebben hart voor de natuur. Daarom zorgen we nu tijdens het heien al voor luchtbellenscher- men die het geluid dempen. En voor dat we beginnen, jagen we de bruin vissen met piepjes weg." Dilemma Het kabinet 'herkent de zorg om de natuur' bij de aanleg van windmo lenparken, zegt een woordvoerder van minister Wiebes van Economi sche Zaken. „We hebben al miljoe nen uitgetrokken voor onderzoek. Bijvoorbeeld naar technische oplos singen zoals stiller heien en een vo gelradar. Die voorspelt wanneer zwermen trekvogels passeren, zodat windmolens kunnen worden stilge zet." Het kabinet wil nog dit jaar met een nieuw plan komen. De schadelijke effecten van wind molens stellen natuurorganisaties - groot voorstander van schone ener gie - voor een lastig dilemma. De stichting De Noordzee benadrukt daarom graag dat de aanleg van windparken het onderwaterle ven ook kansen biedt. „In windparken kunnen vissen ongestoord le ven, want er geldt een visverbod. Op het harde substraat van de turbines kunnen zich allerlei soor ten vestigen, die weer visjes aantrek ken." In Eneco's windmolenpark Luch terduinen zijn natuuror ganisaties al een proefpro ject gestart om oesterriffen - waar de Noordzeebodem vroeger mee bezaaid lag - terug te brengen. Sayoc heeft een lang strafblad. Er is dna-materiaal van hem gevonden op de pakketjes die hij aan critici van Donald Trump verstuurde. Hij is meerdere keren veroor deeld voor dief- v stal en het dealen van anabole ste- roïden. Hij zou in het verleden ook terroristische be dreigingen hebben geuit, onder meer naar rechters. De politie heeft een busje in be slag genomen dat was volgeplakt met pro-Trumpstickers en -posters. Er zaten posters voor de ramen waarbij een vizier is gericht op Hil- lary Clinton en CNN. Op Twitter ging Sayoc tekeer tegen Democra ten. Op foto's en filmpjes is hij te zien als fanatiek aanhanger van Trump. Sayoc liep tegen de lamp van wege een vingerafdruk op één van de postpakketten. Later vond de po litie ook een dna-match. Er zijn vijf aanklachten tegen Sayoc, waaron der het illegaal versturen van explo sieven en het bedreigen van perso nen, onder wie voormalige presi denten. Hem wacht mogelijk een gevangenisstraf van 58 jaar, zei gis teren de openbaar aanklager. Volgens de FBI bestonden zijn bompakketten uit pvc-buizen met een explosief materiaal, een klokje en een batterij. „Dit zijn geen nep- bommen." Geen van de explosie ven is afgegaan. De opluchting over de aanhouding van Sayoc is groot. 'uitzonderlijk' bestempelde. Die aanduiding vormt de eerste voor waarde voor de erkenning als land- bouwramp. Op basis van de 12.000 schadegevallen die steden en ge meenten hebben gerapporteerd, heeft de Vlaamse regering het licht nu op groen gezet voor de erken ning tot landbouwramp. Boeren met bepaalde gewassen en aan plantingen komen in aanmerking voor een schadevergoeding. Het gaat om groenten, akkerbouwge wassen, gewassen die dienen als grondstof voor bijvoorbeeld textiel- vezels, voedergewassen, fruitteelt, sierteelt en boomkweek. Maximaal 62.400 euro Getroffen landbouwers krijgen drie maanden de tijd om een schade claim in te dienen, waarna ze een vergoeding kunnen krijgen als het verband tussen de schade en de droogte is aangetoond. Die be draagt maximaal 62.400 euro per getroffen landbouwer. De Vlaamse regering voorziet in 2019 en 2020 in totaal twee keer 27,5 miljoen euro voor de uitbetaling van die schade vergoedingen. „Ik heb mijn dien sten opgedragen om prioriteit te geven aan de afhandeling van deze schadedossiers, zodat de uitbetalin gen zo spoedig mogelijk kunnen volgen", zegt minister Schauvliege. Ook in Nederland mochten land en tuinbouwbedrijven wekenlang niet sproeien en mislukten oogsten. Landbouworganisatie LTO Neder land wil dat de overheid een onder zoek instelt naar de schade voor boeren door de langdurige droogte. In Nederland krijgen boe ren geen financiële steun van de overheid wegens de droogte. Die wordt gezien als een bedrijfsrisico. Het gaat om de droogteperiode tus sen 2 juni en 6 augustus van dit jaar. In die periode viel er in alle 308 Vlaamse gemeenten zo weinig neerslag, dat het Koninklijk Meteo rologisch Instituut de situatie als W In Nederland wordt de droogte gezien als een bedrijfsrisico voor boeren zaterdag 27 oktober 2018 GO Zeedieren zitten klem tussen windmolens Annemieke van Dongen Utrecht - Floris van Hest, stichting De Noordzee Een bruinvis kan straks maar beter niet meer in de Noordzee zwemmen. FOTO DREAMSTIME De 56-jarige Cesar Sayoc, die gisteren in Florida werd aange houden in verband met de bom- pakketjes in de VS, blijkt een Trumpfanaat. Victor Schildkamp Koen Voskuil Rotterdam/ Washington De Belgische regering heeft de droogte van afgelopen zomer officieel als landbouwramp erkend, meldt minister van Landbouw Joke Schauvliege. Getroffen boeren komen in aanmerking voor een schade vergoeding. David van der Heeden Brussel Land- en tuinbouw bedrijven mochten deze zomer weken lang niet sproeien. FOTO ROBIN UTRECHT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3